ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Srokowo
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Akty prawne

Pobierz dane XMLAkt prawny: LVI/302/2018Drukuj informacjęAkt prawny: LVI/302/2018

Szczegóły informacji

LVI/302/2018

Rodzaj: Uchwała

Status: Obowiązujący

Sesja: LVI/2018

Kadencja: VII kadencja

Data wejścia w życie: Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia

Data podjęcia/podpisania: 2018-10-26

Tytuł aktu:

w sprawie: określenia zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym, do których nie stosuje się przepisów – Ordynacja podatkowa, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów do tego uprawnionych

Na podstawie:

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 art. 40 ust. 1, art. 41 art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2018r. poz. 994 ze zm.) art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r.  o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2017r. poz.2077 ze zm.)

Treść:

Rada Gminy Srokowo uchwala, co następuje:
 
§ 1.
Uchwała określa zasady i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Srokowo oraz jej jednostkom organizacyjnym wymienionym w art. 9 pkt 3 i 13 ustawy o finansach publicznych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacja podatkowa, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadku, w którym ulga będzie stanowić pomoc publiczną oraz organy uprawnione do udzielania ulg.
 
§ 2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
  1. Należności pieniężnej – rozumie się przez to bieżącą i zaległą należność główną wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należność (koszty uboczne);
  2. Jednostkach organizacyjnych – rozumie się przez to referaty lub samodzielne stanowiska Urzędu Gminy, samorządowe jednostki budżetowe, samorządowy zakład budżetowy, samorządowe instytucje kultury;
  3. Dłużniku – rozumie się przez osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej zobowiązaną do zapłaty należności pieniężnych;
  4. Ulgach w spłacie należności – rozumie się przez to umorzenie, odroczenie terminu spłaty lub rozłożenie na raty należności pieniężnych;
  5. Przedsiębiorcy – rozumie się przez to podmiot prowadzący działalność gospodarczą niezależnie od jej formy prawnej i sposobu finansowania;
  6. Ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§ 3.
Przepisów uchwały nie stosuje się do należności pieniężnych, których zasady i tryb umarzania, odraczania terminów spłaty bądź rozkładania na raty regulują odrębne przepisy.
 
§ 4.
1. Należności mogą być umorzone w całości lub w części w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 – 5 ustawy.
2. W przypadkach, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w ust. 1 mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umorzenia są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.
3. W przypadku zastosowania umorzenia z urzędu odsetki nalicza się od dnia podjęcia decyzji.
4. W przedmiocie umorzenia należności pieniężnych z urzędu, właściwa jednostka organizacyjna dokonuje ustalenia istnienia przesłanek warunkujących umorzenie tejże należności na podstawie posiadanej dokumentacji.
5. Do umorzenia należności pieniężnych z urzędu mają zastosowanie zapisy § 9 niniejszej uchwały.
 
§ 5.
Nie dochodzi się należności o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Srokowo lub jej jednostkom organizacyjnym, której kwota wraz z odsetkami na dzień 31 grudnia danego roku nie przekracza 20 zł, z zastrzeżeniem art. 59a ust. 2 ustawy.
 
§ 6.
1. Należności pieniężne mogą być umarzane w całości lub w części na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.
2. Umorzenie należności pieniężnej, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić tylko wtedy, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich dłużników.
3. Umorzenie należności głównej powoduje umorzenie należności ubocznych, w tym odsetek, które nalicza się na dzień złożenia wniosku. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu należności uboczne.
4. Umorzenie może również obejmować należności uboczne w całości lub w części i może być dokonane pod warunkiem wcześniejszej spłaty należności głównej oraz pozostałej części należności ubocznych.
5. Jeżeli umorzenie obejmuje część należności pieniężnej, wyznacza się termin zapłaty pozostałej do uregulowania części należności, w takim przypadku poucza się dłużnika, iż niedotrzymanie terminu zapłaty pozostałej części należności pieniężnej skutkuje wymagalnością całej należności w wysokości sprzed umorzenia wraz z odsetkami za opóźnienie od pierwotnego terminu wymagalności.
 
§ 7.
1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi można odroczyć termin zapłaty lub rozłożyć na raty spłatę całości lub części należności pieniężnych.
2. Od należności, o której mowa w ust. 1 nie pobiera się odsetek za zwłokę od daty złożenia wniosku o udzielenie ulgi od upływu terminu zapłaty.
3. Niedotrzymanie terminu płatności odroczonej spłaty należności bądź terminu którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona płatność należności pieniężnej powoduje natychmiastową wymagalność:
  1. Odroczonej należności pieniężnej wraz z odsetkami liczonymi od pierwotnych terminów płatności.
  2. Raty niezapłaconej w ustalonym terminie płatności wraz z należnymi odsetkami liczonymi od pierwotnych terminów płatności.
§ 8.
Warunkiem umorzenia, odroczenia terminu spłaty lub rozłożenia na raty płatności pieniężnych mających charakter cywilnoprawnych na wniosek dłużnika jest uregulowanie przez dłużnika należnego podatku VAT.
 
§ 9.
1. Organem uprawnionym do udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych jest Wójt Gminy Srokowo z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 4.
2. Do należności pieniężnych pobieranych przez jednostki budżetowe, organem uprawnionym do udzielania ulg jest dyrektor/kierownik jednostki budżetowej, który może samodzielnie podjąć decyzje dotyczące:
  1. Umorzenia należności pieniężnych do kwoty nie przekraczającej 500 zł;
  2. Odroczenia terminu płatności i rozłożenia na raty należności pieniężnych.
3. Do należności pieniężnych pobieranych przez zakład budżetowy, organem uprawnionym do udzielania ulg jest kierownik zakładu budżetowego, który może samodzielnie podjąć decyzje dotyczące:
  1. Umorzenia należności pieniężnych do kwoty nie przekraczającej 500 zł;
  2. Odroczenia terminu płatności i rozłożenia na raty należności pieniężnych.
4. Do należności pieniężnych pobieranych przez samorządowe instytucje kultury, organem uprawnionym do udzielania ulg jest dyrektor, który może samodzielnie podjąć decyzje dotyczące:
  1. Umorzenia należności pieniężnych do kwoty nie przekraczającej 500 zł;
  2. Odroczenia terminu płatności i rozłożenia na raty należności pieniężnych.
5. Wójt na wniosek dyrektora jednostki organizacyjnej może umorzyć należności pieniężne przekraczające kwotę określoną w ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 1. Podjęta decyzja jest podstawą dla dyrektorów do załatwiania wniosku dłużnika.
6. Umorzenie należności przekraczające 2.000 zł wymaga uzyskania pozytywnej opinii Komisji  Finansów i Rozwoju Gospodarczego .
 
§ 10.
1. Pisemny wniosek o udzielenie ulgi wraz z dokumentami potwierdzającymi jego uzasadnienie składa się do organu uprawnionego, o którym mowa w ust. 9.
2. Wniosek powinien zawierać w szczególności:
  1. Imię i nazwisko oraz adres, w przypadku firmy – nazwę i adres;
  2. Określenie rodzaju należności będącej przedmiotem wniosku;
  3. Wartość kwotową wnioskowanej ulgi;
  4. Określenie czasookresu zadłużenia;
  5. Szczegółowe informacje dotyczące wystąpienia przesłanek uzasadniających udzielenie ulgi;
  6. Oświadczenie o sytuacji majątkowej według wzoru, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały;
  7. Wykaz złożonych załączników.
3. Udzielenie ulg, o których mowa w art. 56 ust. 1 pkt 5 ustawy oraz w § 6 ust. 1 i § 7 ust. 1 niniejszej uchwały dotyczące dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą może mieć miejsce, jeżeli ulga nie stanowi pomocy publicznej, stanowi pomoc de minimis w oparciu o Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE L 352 z 24.12.2013r.) stanowi pomoc de minimis w rolnictwie oraz pomoc de minimis w rybołówstwie w oparciu o Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. U. UE L 352 z 24.12.2013r.) oraz Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwo i akwakultury (Dz. U. UE L 190 z 28.06.2017r.)
4. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis zobowiązany jest do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy de minimis wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy i dokumentami, o których mowa w ust. 2, także:
  1. Wszystkie zaświadczenia do pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie, jakie otrzymał w tym okresie, albo oświadczenie o nie otrzymaniu takiej pomocy w tym okresie:
  2. Pozostałych informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawionych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. nr 53, poz. 311 ze zm.) albo w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie i rybołówstwie (Dz. U. nr 121 poz. 810).
5. W przypadku stwierdzenia, iż przedstawione dokumenty są niewystarczające do udzielenia ulgi, uprawniony organ wzywa dłużnika, do uzupełnienia określając 7 dniowy termin, w którym uzupełnienie powinno być dokonane.
6. Nieuzupełnienie wniosku przez dłużnika w wyznaczonym terminie, powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
 
§ 11.
1. Udzielenie ulgi następuje w oparciu o przepisy prawa cywilnego, w formie jednostronnego oświadczenia woli uprawnionego organu wymienionego w  § 9 ust. 1, 2, 3 oraz  4.
2. Uprawniony organ może uchylić swoje oświadczenie woli o udzielenie ulgi, jeżeli wyjdą na jaw dowody, że okoliczności faktyczne dla zastosowania ulgi okazały się fałszywe bądź, że dłużnik wprowadzał wierzyciela w błąd, co do okoliczności, które stanowiły podstawę zastosowania ulgi.
 
§ 12.
1. Dyrektorzy jednostek organizacyjnych składają Wójtowi Gminy w terminie do 15-stego lutego każdego roku informację o udzielonych w roku poprzednim ulgach określonych w niniejszej uchwale, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do niniejszej uchwały.
2. Wójt Gminy w terminie do 15-stego marca każdego roku przedstawia Radzie Gminy zbiorczą informację o udzielonych w roku poprzednim ulgach w spłacie należności pieniężnych zastosowanych na podstawie niniejszej uchwały.
 
§ 13.
W sprawach objętych niniejszą uchwałą, dotyczących przedsiębiorców niezależnie od formy ich działalności mają zastosowanie przepisy postępowania w sprawach dotyczących udzielania pomocy publicznej i wynikające z nich obowiązki sprawozdawcze.
 
§ 14.
Traci moc Uchwała Nr XLV/267/10 Rady Gminy Srokowo z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie:  szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania lub rozkładania na raty wierzytelności   Gminy Srokowo i  jej jednostek podległych z tytułu należności  pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów do tego uprawnionych.
 
§ 15.
Do wniosków o udzielenie ulg dotyczących należności mających charakter cywilnoprawny, nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie uchwały, stosuje się przepisy niniejszej uchwały.
 
§ 16.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Srokowo
 
§ 17.
Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia
 
Przewodniczący Rady Gminy Srokowo
Aleksander Kamiński

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Srokowo
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Małgorzata Cwalina
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2018-10-30
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Aleksander Kamiński
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2018-10-30 14:06:58
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Mariusz Daćko
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2018-10-30 14:07:53
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Mariusz Daćko
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2018-10-30 14:07:53
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
445 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony