ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Srokowo
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

VI Kadencja

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Protokół nr V/2011 z dnia 28.02.2011r.

Informacja ogłoszona dnia 2011-03-31 10:46:29 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

P R O T O K Ó Ł Nr V)2011
z V posiedzenia Rady Gminy Srokowo
w dniu 28 luty 2011r. godz. 13:00
Miejsce obrad - sala konferencyjna Urzędu Gminy w Srokowie.

Ad. pkt.1

Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński o godz. 13:00 otworzył V sesję Rady Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy powitał Wysoką Radę, Skarbnik Gminy Małgorzatę Cwalina, Sekretarz Gminy Małgorzatę Chociełowską, radcę prawnego Ryszarda Bielańskiego, inspektora d)s Rady Gminy Teresę Gryczka, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, panie i panów sołtysów, powitał wszystkie osoby uczestniczące w sesji.

Na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach aktualnie uczestniczy 15 radnych, a zatem obrady są prawomocne.

Zgodnie z § 33 ust. 3 Statutu Gminy Srokowo, Rada Gminy na wniosek Przewodniczącego Rady powołała sekretarza sesji, którym został jednogłośnie (15 gł. za) radny Dariusz Olszewski.

Ad. pkt.2
Zatwierdzenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że porządek obrad radni otrzymali na piśmie.
Do porządku obrad Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina zaproponowała zmianę kolejności podjęcia uchwał, punkt 5b – uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Srokowo na lata 2011-2017 podjąć jako pierwszy, a następnie podjąć punkt 5a, czyli uchwalenie budżetu gminy Srokowo na 2011r.
Głosowanie – Rada Gminy jednogłośnie ( 15 gł. za) opowiedziała się za zaproponowaną zmianą w porządku obrad sesji.

Przewodniczący Rady Gminy zaproponował zdjęcie z porządku obrad pkt. 3, ze względu na nieobecność na sesji Wójta Gminy Franciszka Andruszkiewicza.
Głosowanie – Rada Gminy jednogłośnie ( 15 gł. za) opowiedziała się za proponowaną zmianą w porządku obrad sesji.

Porządek obrad sesji po zmianach został odczytany przez Przewodniczącego Rady Gminy i przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie V sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Zatwierdzenie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwał w sprawach: 
a. uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Srokowo na lata 2011-2017,
b. uchwalenia budżetu gminy Srokowo na 2011r.,
c. zmiany uchwały nr III)14)06 Rady Gminy Srokowo z dnia 29 grudnia 2006r. w sprawie uchwalenia Statutu Sołectwa Solanka.
5. Informacja o wpływach z podatków i opłat lokalnych za 2010r.
6. Promocja gminy Srokowo w 2011r.
7. Informacja na temat dostępnych funduszy zewnętrznych i perspektywy związane z ich pozyskaniem w roku 2011.
8. Realizacja uchwał Rady Gminy za 2010r.
9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych Rady Gminy.
10. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
11 Sprawy różne i wolne wnioski.
12. Zakończenie obrad V sesji Rady Gminy.

Przewodniczący Rady Gminy przystąpił do przeprowadzenia głosowania nad przyjęciem porządku obrad.

Radca prawny Ryszard Bielański wyjaśnił, że nie przegłosowuje się przyjęcia porządku obrad, przewodniczący rady ustala porządek, a rada go przyjmuje. Przegłosowuje się tylko zmiany do porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy ustosunkowując się do wypowiedzi radcy wyjaśnił, że przyjął od pierwszej sesji zasadę, że porządek obrad będzie przegłosowywany. Głosowanie - porządek obrad radni przyjęli jednogłośnie ( 15 gł. za), stanowi on załącznik do protokołu.

Ad. pkt. 3
Interpelacje i zapytania radnych.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że w tym punkcie można składać interpelacje lub zapytania.
Radna Czesława Gwóźdź – przew. Komisji Edukacji i Spraw Społecznych złożyła interpelację w sprawie transportu dzieci i młodzieży z naszej gminy na konkursy i zawody sportowe. Z takim wnioskiem zwróciła się do niej Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Srokowie, ponieważ wielokrotnie były kłopoty z wyjazdami dzieci na konkursy, każdy wyjazd to wielka loteria, czy będzie transport, czy nie. Mimo, że dyrektor szkoły zgłasza wyjazd odpowiednio wcześnie, to decyzja odmowna przychodzi w ostatniej chwili. Zawiedzeni są nauczyciele, dzieci i rodzice.
Interpelacja złożona została na piśmie i stanowi załącznik do protokołu.

Ad. pkt. 4a
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Srokowo na lata 2011-2017.

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej był przedstawiony i analizowany na komisjach rady. Stanowi on załącznik do protokołu.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał uchwałę Nr RIO.IV-0120-389)10 Składu Orzekającego RIO w Olsztynie z dnia 15 grudnia 2010r. w sprawie wydania opinii o Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Dyskusja.
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina – przedstawiona opinia RIO dotyczyła projektu złożonego do RIO 15 listopada 2010r. Wieloletnia Prognoza oraz budżet gminy od tego czasu uległ zmianie. Przedstawię może Państwu, jakie przedsięwzięcia zostały ujęte, bo część z nich została dodatkowo wprowadzona do Wieloletniej Prognozy po uwagach komisji rady. Skarbnik odczytała załącznik Nr 3 do uchwały Nr V)20)11- wykaz przedsięwzięć do WPF.

Radny Bogusław Staruch – przew. Komisji Rewizyjnej – pani Skarbnik przedstawiła nam Pani gąszcz cyfr, ja przyznam się, na tą chwilę z tego nic nie wynoszę. Mam pytanie, w jakim terminie wpłynęła do gminy opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej i czy Komisja Finansów z nią się zapoznawała? Uważam, że na tę chwilę najbardziej kompetentną komisją, która wyda opinię dla nas, czy mamy tę uchwałę podjąć, czy nie jest Komisja Finansów, oczekuję wyrażenia przez tę komisję opinii.

Radna Lucyna Ładziak – przew. Komisji Finansów i Rozwoju Gospodarczego – Komisja Finansów nie miała tej opinii na posiedzeniu komisji, ale chciałam nawiązać w tej chwili do wypowiedzi radnego Starucha, że nie wiemy, jaki obraz ma ten plan wieloletni, gdyż nie mamy dokumentu, który by jednoznacznie obejmował wszystkie zmiany.

Skarbnik Gminy – dostaliście Państwo projekt budżetu i projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej w grudniu po ślubowaniu i to jest dla Was materiał do pracy. Po wypracowaniu, po komisjach zebrałam wszystkie uwagi, wnioski i przygotowałam z autopoprawkami Wieloletnią Prognozę Finansową i budżet. Wójt jednocześnie mógł dodatkowo wnosić autopoprawki. Ten materiał radni dostają w formie uchwały podjętej na sesji, w tej chwili przedstawione zostają Wam autopoprawki i przedsięwzięcia, okres realizacji i kwoty, które są rozłożone na lata. Przeczytałam Wam wszystkie rzeczy, które są w Wieloletniej Prognozie Finansowej i ten materiał dostaniecie Państwo po sesji po podpisaniu, do pracy. Taka jest zasada. Opinia RIO przedstawiana jest przez Wójta na sesji przed podjęciem uchwały budżetowej. To Wójt dostaje opinię RIO, nie rada. Komisja Finansów nic do tego nie ma, jeżeli ma ochotę zapoznać się z tą opinią to może. To nie jest opinia dla Komisji Finansów, ani żadnej innej. Ta opinia jest dla Wójta celem zapoznania się i poprawienia ewentualnych błędów.

Radna Lucyna Ładziak – chodzi o to, że zadań, które Pani wymieniła jest bardzo dużo i powinniśmy te materiały otrzymać wcześniej, żebyśmy się z nimi zapoznali, a nie dopiero po podjęciu uchwały. My ciągle bazujemy na pierwszym dokumencie otrzymanym w grudniu.

Skarbnik Gminy stwierdziła, że Wieloletnią Prognozę Finansową radni otrzymają po podjęciu uchwały.

Radny Bogusław Staruch – zgodnie z procedurą uchwalania budżetu, radni powinni 2 tygodnie przed sesją budżetową otrzymać ostateczny projekt uchwały, dzisiaj przewodniczący po podjęciu naszej decyzji powinien podpisać oryginał uchwały budżetowej i to powinno dzisiaj u nas leżeć wraz z projektem i załącznikami aktualnymi, po wprowadzonych zmianach.

Skarbnik Gminy – tak jak już Państwu powiedziałam, dostaliście w grudniu projekt uchwały budżetowej, nie ostateczny kształt. Być może powinniście otrzymać wcześniej, ale doba ma tylko 24 godziny, nie byłam w stanie wykonać tego wcześniej.

Radca prawny Ryszard Bielański – w pełni podzielam zdanie radnego Starucha, odniosę się do procedury, do sytuacji, kiedy radni mogą głosować nad uchwałą. Otóż projekt uchwały budżetowej poszedł do RIO w celu wydania opinii, skład orzekający RIO wyraził pozytywną opinię, ale wprowadził szereg poprawek, które powinny zostać uwzględnione. Komisje rady powinny otrzymać poprawiony projekt uchwały do pracy na 14 dni przed sesją. Jest to jedyna sesja zwoływana z 14 – dniowym wyprzedzeniem. Taka jest procedura. Być może, że okoliczności były takie, że P. Skarbnik nie zdążyła, ja nie oceniam, ja stwierdzam, jaka powinna być procedura i co radni powinni otrzymać, żeby móc z całą świadomością głosować nad uchwałą. Rada ma dzisiaj ostatni dzień, żeby przyjąć budżet i plan finansowy, jeżeli rada dzisiaj nie przyjmie to RIO będzie za Was tę uchwałę podejmować.

Radny Marek Wawer porównał tę sytuację do sytuacji podjęcia uchwały w sprawie ZGKiM, kiedy to radni też mieli ostatni dzień na podjęcie decyzji i zostali postawieni „pod ścianą”. Radni nie otrzymali żadnych zmian, dzisiaj przed sesją otrzymali autopoprawki, które są napisane nieczytelnie, z błędami. Może niech ktoś podejmie decyzje za radnych, bo dzisiaj powinniśmy wstrzymać się od głosu, osobiście uważam, że dzisjaj nie jest to do przyjęcia.

Radna Wiesława Pociej złożyła wniosek formalny, żeby przerwać sesję, ogłosić pół godzinną przerwę i popracować wspólnie z Panią Skarbnik nad Wieloletnią Prognozą Finansową.

Radny Franciszek Szepietowski wyraził opinię, że propozycja jest jakimś wyjściem z tej sytuacji, niemniej jednak nawet czas do przedyskutowania tych materiałów może tylko w jakiś sposób formalny zaspokoi przebieg tej sesji i dalsze procedowanie. Musimy uświadomić sobie jedną rzecz, że te rzeczy merytoryczne, z pierwotnego projektu budżetu, jak również poprawek zgłaszanych na poszczególnych komisjach, powszechnie nam radnym są wiadome i znane. Nie jest to jednak sformalizowane, jest to rzeczywiście uchybienie, niedopatrzenie, czy brak czasu po stronie organu, który to opracowuje. Na naszych komisjach nikt nie zgłaszał jednak braku tych materiałów, znając procedurę uchwalania budżetu poszczególni przewodniczący komisji, jak również członkowie winni przynajmniej dać jakiś sygnał, tych sygnałów nie było. Komisja Finansów i radni, którzy mają pewne wątpliwości, powinni wykorzystać ten czas i przejść do procedury uchwalania budżetu, żeby nie słać dziwnych informacji do województwa, że w Srokowie są jakieś zawirowania odnośnie uchwalenia budżetu.
Głosowanie nad wnioskiem radnej – radni większością głosów ( 13 gł. za) przy 1 głosie przeciwnym i 1 głosie wstrzymującym przyjęli wniosek radnej Pociej.
Przewodniczący Rady Gminy o godz. 13:50 ogłosił przerwę w obradach sesji.

Po przerwie – godz. 14:45 obrady wznowiono.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr V)20)11 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Srokowo na lata 2011-2017.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 15 radnych obecnych na sesji większością głosów - 11 głosami „ za”, przy 4 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr V)20)11 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Srokowo na lata 2011-2017.
( Uchwała Nr V)20)11 stanowi załącznik do protokołu).
Ad. pkt. 4b
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Srokowo na 2011r.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały budżetowej Nr V)21)11 i odczytała uzasadnienie do tej uchwały.

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Rady Gminy poprosił o przedstawianie opinii przewodniczących poszczególnych komisji.
Radny Bogusław Staruch – przewodniczący Komisji Rewizyjnej – analizując projekt budżetu uznaliśmy, że z zasadniczych działań są zadania własne gminy. Do realizacji inwestycji przyjęto zadania już rozpoczęte w latach ubiegłych, a zakończone w 2010r. Zaplanowane są również środki na zadania realizowane w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Kętrzynie. Komisja zwróciła uwagę na błędy pisarskie, które wystąpiły w projekcie budżetu. Reasumując Komisja wyraziła pozytywną opinię o projekcie budżetu.

Opinia Komisji Rewizyjnej dot. projektu budżetu na 2011r.stanowi załącznik do protokołu.

Radna Czesława Gwóźdź – przewodnicząca Komisji Edukacji i Spraw Społecznych – odczytała pozytywną opinię o projekcie budżetu na 2011r. Opinia Komisji Edukacji i Spraw Społecznych dot. projektu budżetu na 2011r. stanowi załącznik do protokołu.
Radny Marek Wawer – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Infrastruktury odczytał pozytywną opinię Komisji Rolnictwa i Infrastruktury
Opinia Komisji Rolnictwa i Infrastruktury dot. projektu budżetu na 2011r. stanowi załącznik do protokołu.
Radna Lucyna Ładziak – przewodnicząca Komisji Finansów i Rozwoju Gospodarczego odczytała pozytywną opinię o projekcie budżetu na 2011r.

Opinia Komisji Finansów i Rozwoju Gospodarczego dot. projektu budżetu na 2011r. stanowi załącznik do protokołu.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał opinię Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej – uchwała Nr RIO.IV-0120-388)10.

Dyskusja.
Radny Franciszek Szepietowski wyraził pozytywną opinię o konstrukcji budżetu, jest on na miarę naszych możliwości, w praktyce nie jest tych pieniędzy tak mało, jak by się wydawało. Przy wykonaniu budżetu dużą rolę mają kierownicy jednostek, którzy przy własnej inwencji i zaangażowaniu mogą prosperować w miarę przyzwoicie. Wyraził zadowolenie jako członek Komisji Edukacji, że na nasze możliwości szkoły gminne nie narzekają na brak środków. Jeżeli jakikolwiek dyrektor szkoły, powie na dzień dzisiejszy, że on nie ma środków na w miarę przyzwoite prosperowanie, to ja mu nie uwierzę, bo wiem, że tak nie jest. Te środki, które mają szkoły w naszej gminie pozwalają im bardzo dobrze prosperować, przyjmując jako odnośnik finanse i te problemy, zarówno finansowe jak i organizacyjne, z którymi borykają się szkoły w innych gminach.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał uchwałę budżetową w sprawie uchwalenia budżetu gminy Srokowo na 2011r.

Radny Bogusław Staruch zapytał się Pani Skarbnik czy były poczynione jakieś kroki w kierunku odwołania się od decyzji Kolegium RIO, czy uznano zarzuty za słuszne?

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina odpowiedziała, że nie odwoływali się, pomimo paru błędnych zapisów. Uzgadniała te zapisy z prawnikiem RIO w Olsztynie. Np. kwota rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe zaplanowana na etapie projektowania budżetu była właściwa, uwaga wynikała z nowego rozporządzenia i wiadomo, że została przyjęta przy uchwalaniu budżetu. Dużo uwag dotyczyło złego umieszczenia cyfr, nie w tej kolumnie, co trzeba. W tej chwili projekt budżetu jest sporządzany w programie Bestia i takich uwag nie będzie, będzie bardziej czytelny. Uwaga dotyczyła również § 7 treści projektu budżetu, gdzie wskazano wydatki w wysokości 35.000 zł zgodnie z zał. nr 8, który nie ma odzwierciedlenia w planowanym budżecie. Ponadto dochody, stanowiące dochody bieżące, przeznaczono na wydatki majątkowe. Skarbnik stwierdziła, że jest to bzdurny zarzut, ponieważ Skarbnik dzwoniła do p. Reka, który tak się właśnie wyraził o tej uwadze. Jest kilka uwag, które Skarbnik pokazywała prawnikowi, gdzie nie doczytano dobrze zapisów i zarzucono, że jest błąd.

Radny Bogusław Staruch stwierdził, że Skarbnik jest bardzo odważną osobą, dlatego, że na posiedzeniu plenarnym rady stwierdza, że organ nadzorczy podejmuje bzdurne zarzuty, to jest wielka odpowiedzialność.

Radca prawny Ryszard Bielański – pozwolę sobie na pewną dygresję, planujecie Państwo w budżecie nadwyżkę budżetową w kwocie 1 526 837 zł, większość gmin ma deficyty budżetowe rzędu nawet 40%. Widocznie tutaj nie ma zagrożenia w wykonaniu tego budżetu i to jest element pozytywny. Budżet jest tak zaplanowany, że jego realne wykonanie jest jak najbardziej możliwe. Niektóre gminy posiadają takie zadłużenie, gdzie jest zagrożenie przez RIO, że nie wyrazi pozytywnej opinii o zaciągnięciu kredytu, u Państwa takiego zagrożenia nie ma.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr V)21)11 w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 15 radnych obecnych na sesji większością głosów -12 głosami „za”, przy 3 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr V)21)11 w sprawie uchwalenia budżetu gminy Srokowo na 2011r.
( Uchwała Nr V)21)11 stanowi załącznik do protokołu.)

Przewodniczący Rady Gminy podziękował wszystkim, którzy pracowali przy uchwalonym budżecie, a szczególnie Pani Skarbnik, która poświęciła na to najwięcej czasu. Życzył, aby można było wspólnie zrealizować zaplanowane zadania, a także wprowadzać nowe zadania, dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych, służących rozwojowi naszej gminy.

Przewodniczący Rady Gminy o godz. 15:40 ogłosił 15 min. przerwę w obradach.
O godz. 15:55 obrady wznowiono.

Pkt. 4c
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr III)14)06 Rady Gminy Srokowo z dnia 29 grudnia 2006r. w sprawie uchwalenia Statutu Sołectwa Solanka.

Sołtys sołectwa Solanka zwrócił się z wnioskiem do Rady Gminy celem podjęcia uchwały w sprawie zmiany § 18 Statutu sołectwa Solanka. Zmiana polega na zwiększeniu składu Rady Sołectwa Solanka z 3 do 5 osób.
Dyskusji brak.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr V)22)11 w sprawie zmiany uchwały Nr III)14)06 Rady Gminy Srokowo z dnia 29 grudnia 2006r. w sprawie uchwalenia Statutu Sołectwa Solanka.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 15 radnych obecnych na sesji jednogłośnie – 15 głosami „za” podjęła uchwałę Nr V)22)11 w sprawie zmiany uchwały Nr III)14)06 Rady Gminy Srokowo z dnia 29 grudnia 2006r. w sprawie uchwalenia Statutu Sołectwa Solanka.
( Uchwała Nr V)21)11 stanowi załącznik do protokołu.)

Ad. pkt. 5
Informacja o wpływach z podatków i opłat lokalnych za 2010r.


Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina pokrótce przedstawiła informację. Stwierdziła między innymi, że podatki i opłaty lokalne zrealizowane zostały: od osób prawnych w 98,79%, od osób fizycznych – 85,23%. Na realizację podatków od osób fizycznych mają wpływ zaległości od kilku lat, jest to dwóch czy trzech podatników, w tym jeden z zaległościami nie do ściągnięcia. Podatnik nie żyje i najprawdopodobniej zaległość trzeba będzie umorzyć, ale w jego masie spadkowej jest budynek. Nasze należności są na którymś kolejnym miejscu i jeśli ta masa spadkowa ostatecznie nie jest podzielona nie można tej zaległości umorzyć.
Następnie Skarbnik przedstawiła informację w części dot. ulg i zwolnień oraz należności wymagalnych.
Dyskusja.
Radny Zenon Bachowski – jeżeli chodzi o umorzenie podatku od środków transportowych, to chciałbym wiedzieć jakie to są osoby, czy są to te same nagminnie osoby i dlaczego podatek został umorzony.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że jest to ochrona danych osobowych i nazwisk się nie ujawnia, umorzenie podatku od środków transportowych 10 040 zł dotyczy jednej osoby ze Srokowa.
Radny Paweł Iwaniura – jak się mają sprawy ściągania zadłużeń w ZGKiM od dłużników z tytułu niepłacenia za mieszkania, wodę, ścieki, na jakim etapie są te sprawy.
Skarbnik Gminy odpowiedziała, że to nie dotyczy informacji o wpływach z podatków i opłat lokalnych.
Radca prawny Ryszard Bielański – na zasadzie pełnomocnictwa udzielonego mi przez kierownika ZGKiM wystąpiłem do sądu z 16 pozwami, na wszystkie zostały wydane nakazy zapłaty. Pięć spraw poszło do komornika, część ludzi zapłaciło, ale niewiele, dwie osoby wystąpiło z prośbą o rozłożenie na raty. Nie są to oczywiście wszystkie zaległości, ale te skierowane przez główną księgową i kierownika na takiej zasadzie, że od tych ludzi jest szansa ściągnięcia, ci, którzy mogą zapłacić, ale się ociągają. Są jednak takie osoby, które rzeczywiście nie mają szans, żeby zapłacić tych zaległości. Jeśli to jest np. zaległość za wodę, a jest techniczna możliwość, można próbować odciąć od ujęcia wody, ale musi wówczas być zapewniony dostęp publiczny do studni. Dalsze pozwy będą przygotowywane, jak również ewentualne zgłaszanie do Krajowego Rejestru Dłużników, co być może poprawi sytuację i zmusi niektóre osoby do zapłacenia zaległości.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 15 radnych obecnych na sesji jednogłośnie – 15 głosami „za” przyjęła informację z realizacji podatków i opłat lokalnych za 2010r.
Informacja o wpływach z podatków i opłat lokalnych za 2010r.stanowi załącznik do protokołu.

Ad. pkt. 6
Promocja gminy Srokowo w 2011r
.

Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska pokrótce przedstawiła informację. W budżecie Gminy Srokowo w 2011 r. na promocję Gminy przeznacza się:
3 000 zł - na zadania zlecone stowarzyszeniom; 22 000 zł - zakup oraz wydanie materiałów promocyjnych m.in. gadżetów folderu. Ponadto w ramach funduszu sołeckiego zostały zaplanowane środki w wysokości 906 zł na wykonanie materiałów promocyjnych sołectwa (biuletyn, folder, ulotka, stelaż na wieniec) oraz na organizację imprez integracyjno – kulturalno – sportowych w wysokości 3 964 zł.
Pozostałe, planowane działania promocyjne:
- w celu promocji istniejących zasobów turystycznych Gminy Srokowo prowadzona jest strona internetowa www.srokowo.iaw.pl,
- raz na kwartał publikacja biuletynu Gminy Srokowo w dodatku do Gazety Kętrzyńskiej,
- organizacja Dni Srokowa oraz Dożynek Gminnych przez Gminny Ośrodek Kultury w Srokowie,
- występy zespołu ludowego „Srokowiacy”,
- współorganizowanie Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego,
- turnieje sportowe
- mecze piłki koszykowej z udziałem zawodników zagranicznych i krajowych, turnieje piłki siatkowej i nożnej z udziałem zawodników z różnych gmin i powiatów. Imprezy, zawody i zajęcia sportowe odbywać się będą na obiektach sportowych w Gminie Srokowo m.in. na Zespole Boisk Sportowych „Orlik”, Hali Sportowej „Śnieżka” oraz boisku piłki nożnej.

Radny Bogusław Staruch – dzięki promocji gminy możemy zadbać o jej lepszy wizerunek i Komisja na swoim drugim posiedzeniu w dniu 18 lutego br. sformuowała opinię z zapytaniami i wnioskami. Zapytania kierujemy do pani Sekretarz, która sporządziła informację na temat promocji w następujących punktach:
- 3000zł.- na zadania zlecone stowarzyszeniom; ( brak nazwy i zakresu realizacji zadania)
-32000zł.-składki członkowskie gminy; ( to że jesteśmy członkami związków gmin niewiele nam mówi, oczekujemy informacji o materiałach i formie promowania się poszczególnych związków )
-22000zł.- zakup oraz wydawanie materiałów promocyjnych m. in. gadżetów folderu;(informacja ma charakter ogólny , prosimy o wskazanie działań ,które z tej puli będą zasilane, )

Komisja Rewizyjna mając na uwadze to, że promocja jest jednym ze sposobów, który ma duży wpływ na rozwój gminy i są zabezpieczone środki finansowe w budżecie wnioskuje do P. Wójta o podjęcie działań w następujących kierunkach:
- utworzyć punkt informacji turystycznej;- / wskazujemy na spichlerz przy ratuszu, jego wygląd architektoniczny i lokalizacja za tym przemawia. Otwarty w sezonie wakacyjnym./
- Strona internetowa Gminy;-/ ukierunkować na promocję obszarów inwestycyjnych, popularyzację walorów turystycznych, zamieszczać wszelkie wydarzenia, jakie odbywają się w naszej gminie. Ta forma promocji w ocenie specjalistów, którzy się nią zajmują jest skuteczna i w miarę tania./
- Powołać zespół osobowy;/ którego zadaniem byłoby opracowanie materiałów promocyjnych (folder, przewodnik turystyczny gminy. prezentacja multimedialna i inne gadżety./
- Wskazać osobę odpowiedzialną za proces promocji w gminie.

Radny Franciszek Szepietowski – płacimy ponad 4 tys. zł na Związek Gmin „Barcja”, podejmowane były działania, żeby promować Związek, a między innymi naszą gminę. Wcześniej, kiedy był inny zarząd, jakoś to nie wyszło i ten temat umilkł, były inne zadania. Aktualnie podejmowane są działania przez Zarząd Związku, żeby w Kętrzynie otworzyć lokal, gdzieś w okolicach Banku Millennium, który będzie spełniał taką rolę informacji turystycznej i promującej powiat poprzez Związek Gmin „Barcja”. Tam będzie można zaistnieć, jako nasza gmina i pewne materiały i informacje o naszej gminie tam będzie można spotkać i poprzez to centrum będzie rozprowadzane. Jak technicznie to będzie wyglądało, czy gmina będzie partycypować finansowo, czy to się zbilansuje w ramach składek, które płacimy, niemniej jednak w tym roku ma być coś takiego uruchomione.
Możemy różnie mówić o promocji, mieć różne oczekiwania, wszystko, co służy temu, że mówi się o Srokowie dobrze, to jest promocja. Bardzo istotnym elementem, który uczestniczy w budowaniu dobrego wizerunku gminy, która jest prężna, dobrze zorganizowana, jest rzetelna informacja o tej gminie. Jeżeli zaczniemy od tego, że będziemy posiadać we wszystkich dostępnych środkach masowego przekazu plakaty bilbordy, aktualne, prawdziwe informacje o działaniach w gminie, które będą przekazywane systematycznie, ten odbiorca, który z tej informacji skorzysta od razu odczyta, czy ta gmina tętni życiem, czy jest dobrze zorganizowana, czy dba o pewne rzeczy. Nie zwracamy uwagi na taką rzecz, że nie tylko komórka, która jest w gminie czy osoba powołana do promocji, ale także osoby odpowiedzialne za organizacje imprez sportowych, hal sportowych, dyrektorzy szkół, stowarzyszenia ich działalność, ich istnienie w mediach też jest promocją naszej gminy. Ciężar promocji gminy nie spoczywa tylko na Pani Chociełowskiej, tylko my wszyscy powinniśmy się w to włączać. Mamy pewne symptomy, których nie doceniamy, np. Dni Srokowa, porównując się do gmin sąsiednich, chyba jest jedną z lepszych, lokalnych imprez. Drugą taką imprezą są coroczne dożynki, które też są promocją naszej gminy, bo na tle powiatu, są jednymi z lepszych. Należałoby zadbać o to, żeby ich ranga nie spadała, bardziej nagłaśniać i iść w tym kierunku. Impreza „ Grzybobranie” organizowana chyba od 10 lat przez Srokowskie Stowarzyszenie „ Sukces Każdego Dziecka, uczestniczyli w niej ludzie z Kętrzyna i okolic i byli nią zachwyceni. Poprzez tą imprezę promocja gminy też się realizuje.
Można by tu wymieniać jeszcze wiele rzeczy, przykładem jest mała szkoła w Jegławce, gdzie drużyna piłki siatkowej zajmuje dobre pozycje w rozgrywkach i też  promują szkołę i gminę. Dobrym przykładem jest Klub Sportowy „OMET”, o rozgrywkach tego klubu P. Ossowski pisze informacje do mediów.

Radna Czesława Gwóźdź – w ostatniej gazecie w Kętrzynie, w rubryce, „Co słychać w powiecie” jest jedno zdanie o Srokowie „ a w Srokowie jak zwykle nudy”. Dwa tygodnie temu Stowarzyszenie „Sukces każdego Dziecka” zorganizowało bal charytatywny z okazji 10 - lecia działalności. Bal zakończył się sukcesem, Zarząd jest zadowolony z wyniku. Radna odczytała podziękowania i gratulacje dla Stowarzyszenia z Fundacji Batorego, która jako jedyna przysłała gratulacje z okazji 10 -lecia. Żadna inna jednostka nie przesłała takich życzeń. Zdarza się, że nawet członkowie w Stowarzyszeniu rzucają nam kłody pod nogi, roznoszą jakieś plotki, pogłoski o naszej działalności, co jest bardzo przykre, bo wszyscy pracujemy tu społecznie, naprawdę czasem podcinane są nam skrzydła i nie chce się wprost pracować. Jeśli chodzi o informacje do „ Gazeta w Kętrzynie” napisaliśmy taką informację, prezes przesłała e-mail, redaktor powiedziała, że nic nie doszło, po iluś razach wreszcie doszło, miało być w piątek zamieszczone, niestety nie było. Naczelny redaktor tej gazety mówił, że Srokowo boi się mediów, nie zaprasza dziennikarzy na imprezy.

Przewodniczący Rady Gminy podsumowując powiedział, że przebić się do prasy jest bardzo trudno, podziękował Pani Reginie Wieczorek, która pisze do gazety, np. ostatnio o Dniu Seniora i takie rzeczy nas promują.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 15 radnych obecnych na sesji jednogłośnie – 15 głosami „za” przyjęła informację dot. promocji gminy Srokowo 2011r.
Informacja o promocji gminy Srokowo w 2011r.stanowi załącznik do protokołu.

Ad. pkt. 7
Informacja na temat dostępnych funduszy zewnętrznych i perspektywy związane z ich pozyskaniem w roku 2011.


Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska pokrótce przybliżyła informację. Poinformowała, że wydatki na inwestycje w 2011 r. przy wykorzystaniu środków pochodzących ze źródeł zagranicznych przedstawiają się następująco:
 
Inwestycja /zadanie Źródło wsparcia wydatki
Projekt Międzygminnego Związku Odpadami w Giżycku.
Budowa Międzygminnego Wysypiska śmieci.
Infrastruktura i Środowisko 293 220 zł
Remont elewacji i wymiana stolarki okiennej z remontem stolarki drzwiowej zewnętrznej zabytkowego Ratusza. PROW - oś LIDER Działanie 4.1 Odnowa Wsi 310 000 zł

Dyskusja.

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że w sąsiedniej gminie powstała komórka d)s promocji składająca się z paru osób, warto ten przykład chwycić. Projekty są trudną sprawą. Nie należy czekać na Panią, która ma wrócić z urlopu macierzyńskiego, bo już dużo przespaliśmy. W kwietniu ruszają nowe programy, które powinny być realizowane w każdej szkole, tam gdzie jest młodzież, która wiele mogłaby na tym skorzystać.

Radny Marek Wawer stwierdził, że nikt kompetentny nie zatrudni się za 1000 zł do promocji gminy i pisania projektów, jeżeli zatrudnimy kogoś za większe pieniądze to przeważnie wiążę się z tym, że są to osoby bardziej kompetentne i wówczas będą większe efekty dla gminy.
Radna Agnieszka Siewruk zapytała się, czy radni mają jakiś wpływ na to, żeby ta osoba wreszcie się znalazła. Czy radni mogą coś zrobić konkretnie, żeby ta osoba była, ciągle ten temat przewija się na komisjach i sesjach, a tej osoby ciągle nie ma.
Sekretarz Małgorzata Chociełowska – w budżecie gminy jest zaplanowana kwota na zastępstwo, jest to indywidualna decyzja pracodawcy, czy zatrudnia kogoś na zastępstwo czy rozdzielić pracę pomiędzy poszczególnych pracowników. Tutaj praca została rozdzielona. Biuletyn ukazuje się raz na kwartał i te działania jakieś są, ale chciałoby się, żeby to lepiej prosperowało z roku na rok.
Radna Agnieszka Siewruk – ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie, co mogą radni zrobić w tym temacie, czy musi być złożony wniosek, jak to rozwiązać konkretnie?
Sekretarz Chociełowska - można złożyć wniosek w formie interpelacji, interpelacja to jest forma zapytania i Wójt udzieli odpowiedzi na piśmie.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 15 radnych obecnych na sesji jednogłośnie – 15 głosami „za” przyjęła informację na temat dostępnych funduszy zewnętrznych i perspektywy związane z ich pozyskaniem w roku 2011.
Informacja o promocji gminy Srokowo w 2011r.stanowi załącznik do protokołu.

Ad. pkt. 8
Realizacja uchwał Rady Gminy za 2010r.


Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska pokrótce przybliżyła informację, którą radni otrzymali na piśmie. Rada Gminy w 2010r. podjęła 57 uchwał, w tym w sprawach finansowych 34 ( zmiany w budżecie – 14) oraz w sprawach różnych 23 uchwały. Szczegółowo realizację uchwał Rady Gminy analizowała Komisja Rewizyjna.
Dyskusja.
Radna Czesława Gwóźdź – analizując podjęte uchwały w 2010r. dochodzę do wniosku, że jest bardzo dużo zmian uchwał wcześniej przez nas podjętych. To jest niepokojące, bo chyba są osoby odpowiedzialne za kształt uchwał, a one ciągle wracają do poprawki i to jest trochę żenujące, świadczy o niekompetencji rady.
Przewodniczący Rady Gminy poparł stanowisko radnej Czesławy Gwóźdź.
Radny Bogusław Staruch - Komisja Rewizyjna dokonała kontroli w zakresie realizacji uchwał Rady Gminy za 2010r. oraz ocenie realizacji uwag pokontrolnych zawartych w protokołach Komisji Rewizyjnej za 2010r. Protokół został sporządzony, podpisany przez członków komisji, ale stroną kontroli jest Pan Wójt, uważałem, że skoro zdałem protokół przekazany przez komisję do rady gminy, pójdzie teczką do Pana Wójta i Pan Wójt ze swojej strony podpisze. Pani inspektor uznała, że jest to moja rola, że to ja muszę się udać do Pana Wójta, w związku z tym protokół nie jest podpisany i na tą chwilę jest objęty klauzulą tajności i nie mogę go Państwu odczytać. Protokół zawiera jeden wniosek pokontrolny i będzie odczytany na następnej sesji.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 15 radnych obecnych na sesji jednogłośnie – 15 głosami „za” przyjęła informację z realizacji uchwał Rady Gminy za 2010r.
Informacja z realizacji uchwał Rady Gminy za 2010r. stanowi załącznik do protokołu.

Ad. pkt. 9
Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował radnych, że Wójt Gminy oczekuje od rady opinii w sprawie lokalu mieszkalnego w Srokowie przy Placu Rynkowym 11 ( po Pani Wróblewskiej), czy przeznaczyć go na sprzedaż czy wynająć. Temat ten był dyskutowany na posiedzeniach komisji, gdzie radni zajęli stanowisko, żeby lokal mieszkalny sprzedać, a za uzyskane pieniądze wyremontować dwa lokale socjalne.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że Komisja Mieszkaniowa odwiedziła, kilkanaście rodzin, które mają problemy mieszkaniowe i które ubiegały się o najem tego lokalu. Mieszkanie, o którym mówimy jest małe, kawalerka i dla tych rodzin, które się o nie ubiegają jest za małe. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłoby sprzedanie tego lokalu i z części pieniędzy odremontowanie lokali socjalnych, których w gminie jest brak.

Głosowanie - Rada Gminy jednogłośnie – 15 głosami „za” opowiedziała się za sprzedażą lokalu mieszkalnego i przeznaczeniu części uzyskanych pieniędzy na przygotowanie lokali socjalnych.

Ad. pkt. 10
Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.


Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z sesji z dnia 31 stycznia 2011r. był do wglądu w biurze Rady Gminy oraz był wyłożony na pół godziny przed sesją na sali obrad.
Uwag lub wniosków do protokołu nie było.
W chwili zarządzenia głosowania na sali obrad obecnych było 15 radnych. Protokół został przyjęty większością głosów ( 14 głosów „za” przy 1 głosie „wstrzymującym”), bez uwag.

Ad. pkt. 11
Sprawy różne i wolne wnioski
.

Radny Marek Wawer poprosił o podanie terminu, kiedy będą ogłoszone konkursy dla stowarzyszeń w ramach zaplanowanych w budżecie środków?
Skarbnik Gminy odpowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu zostaną ogłoszone.

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił pismo od Stowarzyszenia Sportowego ”Omet Srokowo” z prośbą o zmianę regulaminu obowiązującego na obiekcie Orlik, dotyczącą używanego obuwia na nawierzchni trawiastej. Prośba dotyczy możliwości używania ( szczególnie w okresie dużej wilgotności) korkotrampków, a podyktowana jest względami bezpieczeństwa ćwiczących.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że otrzymała odpowiedź z Ministerstwa Sportu i Turystyki, że zmiana regulaminu jest możliwa, jedynie należy złożyć zapytanie do producenta tej nawierzchni, czy używanie korko-trampków nie spowoduje uszkodzenia tej nawierzchni.

Pan Doktór – Wyskok zapytał się czy jest zobowiązanie do odpowiedzi na piśmie na pytania zadane na sesji?
Przewodniczący Rady Gminy odpowiedział, że nie zawsze, ponieważ osoba merytoryczna może udzielić odpowiedzi na sesji ustnej, jeżeli osoba tego nie potrafi powinna udzielić odpowiedzi na piśmie. Źle się stało, że nie dostał Pan odpowiedzi na pytania z sesji styczniowej.
Pan Doktór – wracam z uporem maniaka do tego, że nie ma funduszy na odśnieżanie mojej miejscowości, co się dzieje z finansami w gminie Srokowo, wiem, że nauczyciele wynagrodzenie otrzymali z 3 – dniowym opóźnieniem. Drugie pytanie, dlaczego dzieci w Gimnazjum w Srokowie mają tylko 11 stopni ciepła?
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina w odpowiedzi na pierwsze pytanie stwierdziła, że faktycznie miesiąc styczeń był przełomowy, na koncie nie było pieniędzy i Wojewódzki Fundusz część pożyczki miał nam przekazać do 30 stycznia, przekazał dopiero 1.02. po południu i dlatego przelewy dla nauczycieli zostały złożone 1.02.11 po południu, na konta przelane zostały 2.02.11, ale na pewno nie po trzech dniach. Pan Doktor – skoro nie było pieniędzy na odśnieżanie, na wypłatę dla nauczycieli i nie zostało to przewidziane, że taka sytuacja może zaistnieć to rozumiem, dlaczego nie było odśnieżane, po prostu nie było na to finansów. Skarbnik Gminy wyjaśniła, że odśnieżanie było normalnie finansowane.
Pan Doktór – Pani Skarbnik, ile razy w lutym po opadach było odśnieżane w miejscowości Bajory i Wyskok? Zapewniam Panią, że ani razu. Nie dostałem informacji na piśmie, o którą pytałem na poprzedniej sesji, czy w gminie jest jakiś harmonogram odśnieżania. Od poprzedniej sesji nie zostało zrobione nic w kierunku odśnieżania. Opady były i mieszkańcy musieli radzić sobie sami, ale chyba nie o to chodzi.
Skarbnik Gminy – ja się tym nie zajmuję, ale mogę powiedzieć, że odśnieżanie było zlecane i wykonywane, rachunki były dostarczane, nie było żadnego przestoju w odśnieżaniu ze względu na pieniądze.
Pan Doktór – czy w gminie jest specjalny fundusz na odszkodowania za brak odśnieżania? Kilka osób złoży pozwy do gminy, że gmina nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Czy gmina ma ubezpieczenie od tego, że jeżeli ja spalę sprzęgło czy urwę wahacz przy odśnieżaniu, czy również będę miał wypłacone odszkodowanie z ubezpieczenia gminy?
Skarbnik Gminy – ubezpieczenie mamy i wszystkie tego typu sprawy kierujemy do ubezpieczyciela, ale przy sprawach gminnych, przy sprawach powiatowych kierujemy do powiatu.
Sekretarz Małgorzata Chociełowska – pierwszy raz słyszę, że było zimno w szkole, nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedzieć.
Pan Doktor – jeśli pytam, dlaczego jest nie odśnieżane, słyszę odpowiedź nie jestem kompetentny, proszę dzwonić do Wójta. Rozmawiam z dyrektorem szkoły i słyszę informację, ja nie jestem kompetentny, proszę rozmawiać z Wójtem.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska odpowiedziała, że Pan Doktór otrzyma odpowiedź na piśmie na dwa pytania, dotyczące odśnieżania w styczniu i lutym i temperatury w Gimnazjum.
Pan Doktor – czy miesiącu marcu tez mamy spodziewać się opóźnienia w wypłacie dla nauczycieli?
Skarbnik Gminy - 01.03.11 idzie wynagrodzenie nauczycieli łącznie z trzynastką.
Sołtys wsi Siniec Renata Mendala powiedziała, że we wsi Siniec również nie było odśnieżane.
Pan Doktór wnioskował do Rady Gminy i do gminy, żeby prace odśnieżania były odbierane, żeby droga po odśnieżeniu nadawała się do użytkowania. Błąd logistyczny, niewłaściwa organizacja.
Sołtys wsi Kosakowo Tomasz Tarkawian wnioskował o sprawdzanie jakości odśnieżania i pierwszeństwa odśnieżania dla gospodarstw, które są dostawcami mleka.
Skarbnik Gminy – ja nie sprawdzam, kto jeździ i jak robi, ja patrzę tylko na faktury, myślę, że oprócz potwierdzenia przez pracownika Urzędu może na miejscu potwierdzałby to odśnieżanie sołtys. Metoda zawierania umów z rolnikami w danym sołectwie jest praktykowana w gminach sąsiednich i się sprawdza.
Radna Agnieszka Siewruk poparła Pana Doktóra, że w szkole jest zimno. Była zdziwiona, że Pani Sekretarz pierwszy raz to słyszy, bo na Komisji Rewizyjnej ten temat był poruszany. Ten problem trzeba rozwiązać, bo rzeczywiście w szkole było 11 stopni ciepła, jest dużo skarg rodziców.
Sołtys wsi Leśniewo Henryk Flis wrócił do tematu odśnieżania, jeśli przyjedzie ekipa, która nie zna terenu, nie zna dróg powstaje problem. Najlepiej byłoby, gdyby to robił ktoś miejscowy, kto zna drogi i teren, nie byłoby problemu.
Przewodniczący Rady Gminy podsumował, że Wójt mógłby przenieść odpowiedzialność w jakimś sensie na sołtysów, byłoby to znacznie lepiej, ale z kolei dla sołtysów byłaby większa odpowiedzialność. W innych gminach jest to praktykowane, że sołtys podpisuje, a z gminy swoją drogą ktoś nadzoruje.
Radny Franciszek Szepietowski odniósł się do problemu ogrzewania w szkole, ucznia, rodzica, nauczyciela nie obchodzi czy dyrektor ma, czym palić, czy nie, ma być ciepło. Jeżeli dyrektor tego nie zapewni, nie nadaje się być dyrektorem i zarządzać tym obiektem. Jakie są przyczyny zimna w szkole, większość wie, dlatego, że się nie pali, albo, że pali się nie cały czas. Odpowiedzi typu, nie jestem kompetentny, proszę rozmawiać z Wójtem, nie powinno być. Dyrektor powinien być kompetentny w tym temacie. Jak zorganizować odśnieżanie, jest na to tysiąc sposobów, wszystkie rady są dobre, jak się chce i odpowiedzialnie się to zorganizuje, ale ma to być zrobione. Skarbnik Gminy – dyrektor Szkoły Podstawowej w Solance powiedział tak, temperatura w klasie musi być 18 stopni i ja muszę ją zabezpieczyć. Radna Agnieszka Siewruk – dyrektor Kozicki odpowiedzialny za ogrzewanie twierdzi, że te piece nie są przystosowane do ogrzania takiej kubatury, ponieważ te piece zostały zakupione do budynku samej podstawówki, a doszła wielka sala gimnastyczna. Może należy kupić nowe piece.
Radny Franciszek Szepietowski – jest w tym trochę racji, ale bazując na tym co jest można również dobrze rozwiązać, żeby tego problemu nie było.
Skarbnik Gminy – w czwartek i piątek był ekspert i miał się wypowiedzieć na temat tych pieców, czy nadają się do eksploatacji.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński przedstawił:
1. Podanie mieszkańców bloku przy ulicy Wileńskiej 5)4 w sprawie uciążliwego sąsiada.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska odczytała opinię prawną radcy prawnego w tej sprawie.
Opinia stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że opinia prawna zostanie przekazana do ZGKiM w celu zastosowania procedur prawnych prowadzących do wypowiedzenia umowy najmu dla uciążliwego sąsiada.

2. Pismo Pana Jarosława Rutkowskiego o dofinansowanie wyjazdu na zawody w podnoszeniu ciężarów, w których bierze udział jako senior.
Przewodniczący poinformował, że nie może być mowy o dofinansowaniu w postaci gotówki. Jeśli rada wyrazi zgodę można pomóc w formie zakupu dresów bądź torby podróżnej.

Radna Agnieszka Siewruk zadała pytanie, dlaczego uchwała o przyznawaniu nagród w dziedzinie promocji gminy, sportu została wycofana i czy rada nie powinna jednak takiej uchwały podjąć na nowo, czy takiej uchwały w gminie nie powinno być?
Sekretarz Małgorzata Chociełowska - w 2009r. Rada uchwaliła taki regulamin dla osób wyróżniających się w dziedzinie sportu, kultury, promocji. Były przyznawane nagrody uznaniowe przez Wójta, była komisja, która opiniowała te wnioski. To się niestety nie sprawdziło i w grudniu 2009r. uchwała została uchylona. Była przyznana nagroda dla zawodnika, który z nagrody nie był zadowolony, uważał, że powinien dostać kwotę maksymalną i wówczas uchwała została uchylona. Na chwilę obecną nie ma przepisów umożliwiających do przyznania takich nagród. Pan Rutkowski zwrócił się do Rady o sfinansowanie wyjazdów, nawet gdyby był ten regulamin, to nie można byłoby tego sfinansować.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że nie ma takiej możliwości sfinansowania przejazdu i pobytu w hotelu Pana Rutkowskiego, Może to zrobić poprzez stowarzyszenie sportowe czy sponsora, gmina nie jest sponsorem.
Radny Franciszek Szepietowski – staramy się usilnie znaleźć jakieś drogi finansowania i udowodnić, że to jest promocja. Zadaję pytanie, dlaczego akurat tą jedną formę promocji narzuca nam jedna osoba, Pan Rutkowski, że on nas chce tak promować, a może my tego nie chcemy? Na dzień dzisiejszy, jeśli mu coś przyznamy, czy nie stworzymy precedensu, że pojawią się następni. Np. spotkanie w towarzystwie kolegów sportowców na Wybrzeżu, będzie też argumentem żądania od rady czy gminy sfinansowania wyjazdu. W jakim kierunku idziemy, nie jestem za dyskryminacją ludzi, którzy uprawiają sport, ale nie dajmy się zwariować. Sprawę Pana Rutkowskiego większość z nas zna, nowi radni mniej i może widzą w tym szlachetne intencje i wielką promocję. Tak naprawdę to nie jest tak, a tą osobą, która nie przyjęła nagrody był Pan Rutkowski, który uważał, że przyznana nagroda w kwoce 500 zł jest za mała. W dużej mierze tamta uchwała była robiona pod tą osobę, nie mam przekonania do rangi zawodów, na które jeździ Pan Rutkowski. Jest u nas sporo zdolnej młodzieży, są młodzi, którzy naprawdę zajmują się sportem, z Klubu Piłkarskiego „OMET”, swoją postawą jednoczą, przyciągają młodzież, systematycznie wyjeżdżają, dbają o dobry wizerunek. O nich się nie dba, im się nagród nie daje, oni tego nie żądają. Głosowanie – Rada Gminy jednogłośnie ( 15 głosów „za”) zaopiniowała negatywnie podanie Pana Jarosława Rutkowskiego w sprawie sfinansowania w jakiejkolwiek formie wyjazdu na zawody sportowe.

3. Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że została uchylona uchwała w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia udzielane przez Punkt Przedszkolny „Stokrotka” w Srokowie w roku szkolnym 2010)2011. Uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem obowiązujących przepisów prawa, ponieważ powinna wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Jest to akt prawa miejscowego. W chwili obecnej obowiązuje opłata stała taka, jaka była przewidziana od stycznia br., czyli 138 zł. Rada zdecyduje, czy tę opłatę pozostawić do końca czerwca br., a w marcu i tak trzeba będzie podjąć uchwałę w sprawie opłat, które będą obowiązywały od września 2011 do czerwca 2012r.
Radny Iwaniura Paweł odczytał złożone na ręce Przewodniczącego Rady Gminy pytania rodziców dzieci uczęszczających do Punktu Przedszkolnego „Stokrotka”, a skierowane do Wójta Gminy Srokowo. Pytania stanowią załącznik do protokołu.

4. Radny Zenon Bachowski odczytał pismo skierowane do Wójta Gminy Srokowo z Parafialnego Zespołu „Caritas” przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Srokowie w sprawie dofinansowania kosztów transportu żywności z Caritas z Olsztyna do Srokowa.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił o wypowiedź Kierownik GOPS Halinę Renc.
Kierownik GOPS Halina Renc poinformowała, że faktycznie koszty transportu żywności są duże, niemniej jednak osoby korzystające z tej pomocy winny we własnym zakresie rozwiązać ten problem. Biorąc pod uwagę liczbę osób korzystających z tej pomocy będzie to „przysłowiowa złotówka” miesięcznie, a otrzymana żywność stanowi dla tych osób niekiedy podstawę utrzymania.

Głosowanie - radni poprzez głosowanie wypowiedzieli się negatywnie, co do ewentualnego dofinansowania kosztów transportu żywności z Caritas z Olsztyna do Srokowa. Jest to stowarzyszenie i może starać się o sponsorów lub w inny sposób zdobyć finanse na pokrycie tych kosztów.

5. Rada Gminy ustaliła, że sesje będą odbywały się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca.

6. Porządek obrad sesji nie będzie głosowany, głosowane winny być tylko wprowadzane zmiany do porządku.

Ad. pkt. 12
Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński o godz. 18:00 zamknął posiedzenie V sesji Rady Gminy Srokowo. Podziękował radnym za przybycie i aktywne uczestnictwo w sesji.
 
Przewodniczący Rady Gminy
Aleksander Kamiński

Protokół sporządziła:
Inspektor
Teresa Gryczka

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Srokowo
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Mariusz Daćko
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2011-03-31
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Teresa Gryczka
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2011-03-31 09:37:18
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Mariusz Daćko
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2011-03-31 10:46:29
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Mariusz Daćko
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-02-10 12:05:22
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1017 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony