ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Srokowo
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

VI Kadencja

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

P R O T O K Ó Ł Nr VIII)2011 z VIII posiedzenia Rady Gminy Srokowo w dniu 27 maja 2011r. godz. 12:00 – 16:30

Informacja ogłoszona dnia 2011-07-04 11:58:31 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

P R O T O K Ó Ł Nr VIII)2011
z VIII posiedzenia Rady Gminy Srokowo
w dniu 27 maja 2011r. godz. 12:00 – 16:30

miejsce obrad - sala lustrzana Domu Kultury w Srokowie.

Ad. pkt.1

Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński o godz. 12:00 otworzył VIII sesję Rady Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy powitał Wójta Gminy Franciszka Andruszkiewicza, Skarbnik Gminy Małgorzatę Cwalina, Sekretarz Gminy Małgorzatę Chociełowską, Pana radcę prawnego, Wysoką Radę, Panią inspektor, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, panie i panów sołtysów, powitał wszystkie osoby uczestniczące w obradach sesji.

Na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach aktualnie uczestniczy 12 radnych, a zatem obrady są prawomocne.
Nieobecni na sesji radni: Paweł Iwaniura, Wiesława Pociej, Marzena Stolarczyk.

Zgodnie z § 33 ust. 3 Statutu Gminy Srokowo, Rada Gminy na wniosek Przewodniczącego Rady powołała sekretarza sesji, którym większością głosów ( 11 gł. „za” przy 1 gł. „wstrzymującym”) została radna Agnieszka Siewruk.

Przewodniczący Rady Gminy złożył życzenia z okazji Dnia Samorządowca:

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 27 maja jako „Dzień Samorządu Terytorialnego”. W dniu dzisiejszym obchodzimy po raz kolejny Dzień Samorządowca. Jest to rocznica pierwszych po odzyskaniu suwerenności wyborów do samorządowej gminy. Samorząd funkcjonuje w Polsce już 21 lat. Polski system samorządowy okrzepł i jest jednym z najbardziej wydajnych w Unii Europejskiej. Władze samorządowe stały się ważnym ogniwem i uczestnikiem przemian.

Z okazji Dnia Samorządowca składam wszystkim samorządowcom najserdeczniejsze życzenia pomyślności i satysfakcji w gospodarowaniu gminą, zadowolenia z wykonywanych obowiązków.

Pragnę podziękować za trud i zaangażowanie włożone w wykonywanie powierzonych obowiązków, dobre pomysły i decyzje podejmowane dla dobra lokalnych społeczności. Wierzę, że nasz wspólny wysiłek zmieni i poprawi warunki życia mieszkańców gminy Srokowo.

Ad. pkt.2
Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie wniosków o zmianę porządku obrad.


Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że porządek obrad radni otrzymali na piśmie.
Wniosków lub uwag do porządku obrad nie było.

Porządek obrad sesji przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie VIII sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie wniosków o zmianę porządku obrad.
3. Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.
4. Informacja Przewodniczącego Rady Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie:
- informacja Policji,
- informacja z zakresu p. poż.
- informacja straży granicznej.
7. Ocena funkcjonowania służby zdrowia w gminie Srokowo w 2010r.
8. Informacja o posiadanych zasobach turystycznych i ich wykorzystaniu w gminie Srokowo.
9. Analiza wykonania budżetu gminy Srokowo za 2010r.
10. Podjęcie uchwał w sprawach:
10.1. określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego,
10.2. uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2011-2015,
10.3. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Srokowo na lata 2011-2017,
10.4. zmian w budżecie gminy Srokowo na 2011r.,
10.5. przyjęcia do realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III szkół podstawowych” oraz upoważnienia Wójta Gminy Srokowo do zaciągnięcia zobowiązań finansowych na realizację projektu w ramach Priorytetu IX, Działanie 9.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
10.6. rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Srokowo,
10.7. przystąpienia gminy Srokowo do realizacji zadania: Remont elewacji i wymiana stolarki okiennej, z remontem stolarki drzwiowej zewnętrznej zabytkowego Ratusza w miejscowości Srokowo w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
10.8. zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie planowanego deficytu.
11. Przedstawienie protokołów kontroli Komisji Rewizyjnej.
12. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych Rady Gminy.
13. Przyjęcie protokołu Nr VII)2011 z dnia 27 kwietnia 2011r.
14. Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.
15. Zamknięcie VIII sesji Rady Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 2 i przeszedł do realizacji pkt.3.

Ad. pkt. 3
Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.


Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że Wójt Gminy w okresie międzysesyjnym od 27.04.11 – 27.05.11 nie wydał żadnych zarządzeń.
Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz potwierdził informację, że w minionym okresie nie wydawał zarządzeń.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że było zapewnienie, że jedno zarządzenie zostanie wydane, dotyczące ZGKiM w Srokowie.
Do przedstawionej informacji nie było wniosków ani zapytań.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 3 i przeszedł do realizacji pkt.4

Ad. pkt. 4
Informacja Przewodniczącego Rady Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował o działalności w okresie międzysesyjnym, w czasie pełnienia dyżuru przyjął 3 interesantów w sprawach:
• nie przyjęcia osoby bezrobotnej do prac interwencyjnych w gminie Srokowo,
• przewidzianej do zwolnienia nauczycielki zatrudnionej na 6)8 etatu w Szkole Podstawowej w Srokowie, sprawę skierował do przewodniczącej Komisji Edukacji i Spraw Społecznych do rozpatrzenia na posiedzeniu komisji i oczekuje na wnioski,
• byłego pracownika w dyscyplinie sportowej podnoszenie ciężarów klub „Heros” w Srokowie.

Wspólnie z Wójtem, wiceprzewodniczącym Rady Zenonem Bachowskim, Skarbnik Gminy Małgorzatą Cwaliną został zorganizowany Międzygminny Turniej Siatkowy Samorządowców w dniu 13 maja br. Zespół ze Srokowa zajął trzecie miejsce.
Przewodniczący Rady podziękował wszystkim biorącym aktywny udział w rozgrywkach, obsłudze technicznej, sędziom oraz paniom za przygotowanie wspaniałego poczęstunku.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 4 i przeszedł do realizacji pkt.5.

Ad. pkt. 5
Interpelacje i zapytania radnych. Interpelacji lub zapytań radnych nie było.


W związku z brakiem interpelacji i zapytań Państwa Radnych Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt.5 i przystąpił do realizacji pkt.6 porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że na godz. 13:00 zostały zaproszone wszystkie służby, które przedstawią opinie do pkt. 6 porządku obrad.

Wobec tego rada przystąpiła do realizacji punktów porządku obrad następujących po punkcie 6 i 7 – Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Ad.pkt.8
Informacja o posiadanych zasobach turystycznych i ich wykorzystaniu w gminie Srokowo.


Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję i w ramach dyskusji poprosił o przedstawienie informacji Sekretarz Gminy Małgorzatę Chociełowską.

Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że na terenie gminy jest wiele obiektów, które można polecić do zwiedzania. Dużym zainteresowaniem cieszą się śluzy na Kanale Mazurskim, leśna ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza wykonana przez Nadleśnictwo. Corocznie w Leśniewie nad jeziorem Rydzówka przygotowywane jest miejsce do wypoczynku dla turystów. Na terenie naszej gminy posiadamy 6 zarejestrowanych gospodarstw agroturystycznych. Gospodarstwa te i punkty małej gastronomii nie zabezpieczają jednak wyżywienia dla turystów przebywających na terenie naszej gminy. W celu promocji istniejących zasobów turystycznych gminy Srokowo prowadzona jest strona internetowa oraz raz na kwartał ukazuje się Biuletyn Gminy Srokowo w dodatku do Gazety Kętrzyńskiej.
Dyskusja.

W ramach dyskusji radni i wszyscy biorący udział w sesji obejrzeli film z LGD9 promujący atrakcje turystyczne gmin wchodzących w skład LGD9, między innymi gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński komentując film, stwierdził, że szkoda, że jest nas tam tak mało, dalej nie ma prawie w ogóle, ale Wysoka Rada delegowała go na delegata do LGD9 i chciałby pokazać, że można to rozwijać, promować. Było jedno ważne zdanie, gmina nie przemysłowa, tylko gmina biedna, posiadająca walory turystyczne, naturalne, rolników i inne i na tym można bazować. Gdyby nie było tego to informacja byłaby blada i słaba. Jeśli się uda dokończyć tę kadencję, to my tam będziemy wiedli w takim filmie przynajmniej 30% a nie 1)10.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie (12 gł. ”za”) przyjęła informację o posiadanych zasobach turystycznych i ich wykorzystaniu w gminie Srokowo.
( Informacja stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 8 i przeszedł do realizacji pkt.9.

Ad. pkt.9
Analiza wykonania budżetu gminy za 2010r.


Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że 31 marca 2011r. do biura Rady wpłynęło sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Srokowo za 2010r. celem wydania opinii. Na posiedzeniach poszczególnych komisji w kwietniu i maju sprawozdanie było analizowane. Sesja absolutoryjna, zgodnie z terminem zawartym w ustawie o finansach publicznych odbędzie się w terminie do 30 czerwca 2011r.

Dyskusji brak.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 9. o ogłosił przerwę w obradach.

Przerwa w obradach: 12:42 – 13:00 - 18 minutowa.
Po przerwie – o godz. 13:00 wznowiono obrady.

Ad. pkt. 6
Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie:
- informacja Policji,
- informacja z zakresu p. poż.
- informacja straży granicznej.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński serdecznie powitał:
1. Pana Grzegorza Linkiela – przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie,
2. Pana Zbigniewa Borysa – komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie,
3. Pana Waldemara Tomaszewicza – Komendanta Rewiru Dzielnicowych w Srokowie,
4. Pana Dariusza Wilczyńskiego – z-cę Komendanta Placówki Straży Granicznej w Barcianach,
5. Pana Arkadiusza Kuczyńskiego – funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w Barcianach,
6. Pana Pawła Wiśniewskiego – Komendanta Gminnego OSP w Srokowie.

Następnie poinformował, że informacje w tym temacie przygotowane przez Komendanta Rewiru Dzielnicowych w Srokowie, Komendanta PPSP w Kętrzynie, OSP w Srokowie i Straż Graniczną były omawiane na posiedzeniach wspólnych komisji. Poprosił o analizę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie Srokowo poszczególne, zaproszone służby.

Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie- informacja Policji.
Prezentacja multimedialna Policji.


Pan Grzegorz Linkiel – przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie poinformował, że Komendant uczestniczy w dniu dzisiejszym w zawodach strzeleckich w Olsztynie, dlatego nie mógł uczestniczyć w tej sesji.
Następnie przedstawiając prezentację multimedialną powiedział: struktura Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie: 141 etatów policyjnych, 2 wakaty, 14 etatów służby cywilnej, 13 etatów pracowników cywilnych. Jest to stan na koniec 2010r.
Praca prewencyjna w powiecie kętrzyńskim: ogółem służby patrolowe 6121, patrole piesze 1578, patrole zmotoryzowane 4543. służby obchodowe to służby, które generują policjanci dzielnicowi, między innymi policjanci z Rewiru Dzielnicowych w Srokowie, jest ich 2768. Ujawniono 7805 wykroczeń, nałożono 4410, wnioski o ukaranie 940 i pouczenia 1836. Mieszkańcy naszego powiatu najczęściej są karani za wykroczenia drogowe- 3689, porządkowe – 84, spadek do roku ubiegłego, zagrożenie osób i mienia – 17 i też spadek, nietrzeźwi kierujący, jest też spadek do 226 takich ujawnionych osób. W ubiegłym roku na terenie gminy Srokowo nie ujawniono żadnego wypadku drogowego, ilość kolizji 491, wzrost o 1 w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Wykrywalność przestępstw na poziomie 70,8%, przestępstw kryminalnych – 60,3%, w rozbojach – 91,3%, w kradzieży z włamaniem- 35,3%., kradzieży -34,6%, w uszkodzeniach rzeczy – 36%, bójki i pobicia – 80%.
Priorytety całej policji, srokowskiej, kętrzyńskiej, komendanta głównego na lata 2010-2012: wzrost zadowolenia obywateli z jakości pracy policjantów oraz eliminacja zachowań szczególnie uciążliwych społecznie, poprawa bezpieczeństwa w związku z przebiegiem imprez masowych, podniesienie jakości czynności na miejscu przestępstwa bądź wykroczenia, poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwiększenie poziomu zadowolenia policjantów i pracowników policji poprzez zapewnienie optymalnych warunków do realizacji zadań. Ogólnie gmina Srokowo w porównaniu do innych gmin, jest gminą spokojną, bezpieczną. W utrzymaniu porządku dużo pomaga policji straż graniczna, która jest jej partnerem. Zadania straży i policji częściowo łączą się, mamy wspólne służby, których możemy wygenerować więcej. Za tę pomoc i współpracę w dniu dzisiejszym chciałbym podziękować. Nie ma tutaj przedstawicieli straży leśnej, ale na rzecz bezpieczeństwa pracujemy również ze służba leśną, te służby wspólnie organizujemy i przynoszą one jakiś efekt.
Kilka danych z gminy Srokowo: w 2010r. przeprowadzono 77 interwencji domowych, z tego w 23 przypadkach ujawniono przemoc w rodzinie i policjanci dzielnicowi z Rewiru Dzielnicowych w Srokowie prowadzą procedurę Niebieskiej Karty, monitorują te rodziny, było 19 kolizji drogowych, wypadków drogowych nie było, 22 osoby, które kierowały pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu, zatrzymano. Ogólnie w całej gminie było 48 zdarzeń kryminalnych. Tych zdarzeń jest naprawdę mało, można z całą pewnością powiedzieć, że jest to gmina bardzo bezpieczna i spokojna.
Na zakończenie Pan Grzegorz Linkiel przedstawił wydarzenia z życia Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie w 2010r.

Dyskusja - brak.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie (12 gł. ”za”) przyjęła informacje Policji dot. stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie Srokowo w 2010r.

Analiza stanu zagrożenia porządku i bezpieczeństwa publicznego w Rewirze Dzielnicowych w Srokowie za 2010r. stanowi załącznik do protokołu.

Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie Srokowo w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Prezentacja multimedialna.


Pana Zbigniew Borys – komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie – zacznę może o ostatnich ustaleniach prawnych, jakie obowiązują w kraju, strażakiem czynnym teraz może być osoba, która ma 65 lat, po przekroczeniu tego wieku pełni już rolę strażaka wspierającego. Jeśli chodzi o podstawowe zadania samorządu gminnego w zakresie spraw strażackich, można powiedzieć tylko tyle, że znajdują się tu przepisy prawne mówiące o ochronie przeciwpożarowej, roli Wójta, Burmistrza w tzw. systemie krajowym ratowniczo – gaśniczym, który realizowany jest na terenie całego kraju. Jeśli chodzi o sprawy związane z utrzymaniem OSP są tu bardzo szczegółowo wymienione obowiązki. W ciągu ostatnich 5 lat zmieniło się, że od 55 do 65 został wydłużony czasookres bycia aktywnym strażakiem OSP. Jeśli chodzi o sprawy związane z funkcjonowaniem ochrony przeciwpożarowej należy wymienić trzy zasadnicze kierunki, jakim jest zapobieganie, czyli tzw. szeroko rozumiana profilaktyka, reagowanie oraz zagadnienia o charakterze promocyjno – wychowawczym. Co roku dokonywana jest analiza stopnia zagrożenia gminy na podstawie wielu elementów składowych, gmina Srokowo znalazła się w drugim stopniu w skali pięciostopniowej ze względu na kompleksy leśne oraz gazociąg wysokiego ciśnienia przebiegający przez teren gminy. Generalnie jest to umiarkowany stopień zagrożenia.
W ubiegłym roku na terenie gminy przeprowadziliśmy 5 kontroli. Jeśli chodzi o najczęstsze usterki to są to kwestie utrzymania instalacji i urządzeń użytkowych, braki badań bądź przeglądów gaśnic, sprawności hydrantów wewnętrznych oraz takich elementów jak nie zachowania warunków budowlanych, brak oznakowania dróg ewakuacyjnych oraz to, co jest bardzo istotne w ostatnim okresie czasu, tzw. przeprowadzania ćwiczeń ewakuacyjnych. Jest ściśle uregulowany obowiązek, że wszędzie tam, gdzie jest więcej niż 50 osób, to dyrektor, kierownik zakładu pracy, szkoły, przedszkola musi w terminie 7 dni przed tego typu sprawdzianem powiadomić miejscową komendę powiatową straży pożarnej. Jeżeli chodzi o zalecenia pokontrolne, to staramy się rozsądnie podchodzić do zdarzeń, aczkolwiek tępimy szczególnie pożary sadzami, ponieważ ludzie wskutek pozornych oszczędności narażają siebie i inne osoby zamieszkujące na tzw. zagrożenia pożarowe oraz zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Te tematy na terenie całego kraju były nagłaśniane i dzięki prowadzonej akcji coraz mniej jest zjawisk z osobami, które miały śmiertelny kontakt z tlenkiem węgla, ale strażacy muszą nad tym pracować, poprzez profilaktykę, różnego rodzaju materiały promocyjne, spotkania.
W 2010r. w gminie Srokowo odnotowano 27 zdarzeń, w 2009r. było ich 38, a więc nastąpił spadek. Ilość pożarów – 13, były to pożary małe. Najczęstsze przyczyny były związane z podpaleniami i urządzeniami ogrzewczymi na paliwo stałe. Interwencja na terenie gminy Srokowo w rozbiciu na jednostki, słupki wskazują jak aktywna jest OSP Srokowo, która 21 interwencji samodzielnie obsłużyła, w 4 przypadkach strażacy z Kętrzyna wspierali miejscową jednostkę. W 2010r. w wyniku zdarzeń ofiar śmiertelnych nie odnotowano, odnotowano 8 osób poszkodowanych w większości przypadków były to osoby poszkodowane w zdarzeniach komunikacyjnych. Skala strat pożarowych – 22 tys. zł, 118 tys. zł uratowane mienie. System ochrony przeciwpożarowej w powiecie oparty jest na PSP i OSP. Budowana jest taka koncepcja, żeby na terenie kraju pojawiło się kilkaset nowych OSP wcielonych do tzw. Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Celem tej koncepcji jest między innymi wdrożenie kryterium, że od momentu jeśli ktoś z Państwa by zadzwonił, to w ciągu 15 minut powinien mieć dostępną pomoc strażaka. Jeśli chodzi o nasza powiat, to wygląda na to, że po włączeniu 4 OSP do krajowego systemu, między innymi OSP Jegławka, ten wymiar czasowy zostanie zrealizowany. W ciągi najbliższych trzech lat jest planowane dofinansowanie tego typu jednostek. W br. jednostki OSP z powiatu kętrzyńskiego za łączną kwotę 180 tys. zł zakupią podręczny sprzęt, OSP Srokowo ma 16 tys. zł przeznaczone na zakup sprzętu. W ciągu najbliższych kolejnych dwóch lat budżet Państwa zamierza przeznaczyć na ten cel dużo większe środki.
Dość istotnym elementem bezpieczeństwa na terenie gminy jest zabezpieczenie się przed coraz bardziej widocznym postępem cywilizacyjnym jak zagrożenie chemiczno – ekologiczne. Od 1 maja br. ruszył terminal przeładunkowy w Kotkach, który przeładowuje gaz LPG i ten gaz jest transportowany drogą kołową i kolejową po terenie naszego powiatu. Zakładana ilość 60 tys. ton rocznie ma być przeładowywane i przewożone przez teren naszego powiatu na teren całego kraju. Dlatego między innymi opracowałem taką potrzebę przygotowania się na wszelkiego rodzaju potężne zagrożenia i zamierzam wystąpić również do Państwa o kwotę rzędu 5 tys. zł, żebyśmy siłami całego powiatu przygotowali się do tego, co będzie miało miejsce.
Następnie Komendant poinformował o akcjach organizowanych na terenie miasta i powiatu przez Komendę o charakterze edukacyjnym: Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom” w którym laureatami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jegławkach i uczniowie Gimnazjum ze Srokowa.
Wnioski końcowe: doskonalenie ewakuacji – ćwiczenia, zaopatrzenie wodne do zewnętrznego gaszenia pożaru, modernizacja sprzętu i pojazdów ratowniczo – gaśniczych. Na zakończenie komendant podziękował za dotychczas okazywaną pomoc i wsparcie.
Dyskusja.

Radny Bogusław Staruch – w przedstawionej informacji doczytałem się, że naszej gminie w przyszłości grozi lokalne zagrożenie powodziowe ze strony Kanału Mazurskiego, chodzi tu o grodź ziemną w miejscowości Leśniewo, istnieje niebezpieczeństwo jej przerwania. Czy nie należałoby podjąć działań w celu stworzenia dodatkowych zabezpieczeń?

Pana Zbigniew Borys – w planach zarządzania kryzowego są przewidywane między innymi sytuacje, które mogą nastąpić wskutek sił natury lub czynnika ludzkiego. Jeśli chodzi o potencjalne zjawisko przerwania tej grobli to mogę powiedzieć, że my to przewidujemy, ale podmioty utrzymujące w stanie technicznym te obiekty generalnie są zobowiązane. My strażacy jedynie apelujemy i występujemy i w swoich dokumentacjach operacyjnych mamy wpisane. W 1999r. analogiczna sytuacja wystąpiła w Górowie Iławeckim, w miejscowości gdzie nikt by się nie spodziewał, doszło do przerwania takiej grobli. Te sprawy są analizowane, my się przygotowujemy do różnych sytuacji, ale jak życie uczy nie da się do wszystkiego do końca przygotować, należy to minimalizować poprzez pewne działania o charakterze kontrolnym. Tego typu sytuacje, o których mówił Pan Staruch są przez nas częściowo planowane i przewidywane, ale to nie do nas należy dbanie o to, tylko do podmiotu, który to utrzymuje.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie (12 gł. ”za”) przyjęła informacje straży pożarnej o stanie ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych w gminie Srokowo w 2010r.

Informacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej o stanie ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych na terenie gminy Srokowo za 2010r.stanowi załącznik do protokołu.

Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w terytorialnym zasięgu działania placówki Straży Granicznej w Barcianach w 2010r. Prezentacja multimedialna.

Pan Arkadiusz Kuczyński – funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w Barcianach – zasięg terytorialny naszej placówki obejmuje dwie gminy Srokowo i Barciany oraz przejście graniczne w Skandawie. Długość odcinka ochranianej granicy 23 247,8 m. jest to najdłuższy odcinek w całym oddziale Warmińsko – Mazurskiej Straży Granicznej.
Następnie zostały omówione główne kierunki zagrożenia, przestępczość graniczna- ilość nielegalnych przekroczeń granicy państwa. W 2010r. ilość przekroczeń z RP do FR – 4, ilość przekroczeń z FR do RP – 7, wejścia na pas drogi granicznej – 8. Ilość osób, które dokonały nielegalnego przekroczenia granicy oraz wejścia na pas drogi granicznej: ilość osób z RP do RF- 6, ilość osób z FR do RP – 13, ilość osób, które dokonały wejścia na pas drogi granicznej – 8.
Pan Arkadiusz Kuczyński przedstawił przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom na odcinku służbowej odpowiedzialności PSG w Barcianach w 2010r.: pobłądzenie sprawców, charakter akcyzowy, cel migracyjny oraz trasę pokonaną przez migrantów i miejsca docelowe.
Kolejowe przejście graniczne w Skandawie – ruch graniczny: w 2010r. ilość odprawionych osób 3349, wartość odprawionego materiału 5.475.163.306,58. W 2008r. dokonano odpraw 3 składów pociągów przewożących części składowe broni rakietowej tj. 120 głowic do rakiet oraz 480 sztuk silników startowych. Odprawy poza czynnym przejściem granicznym – rejon znaku granicznego 2214, miejscowość Michałkowo. Otwierany jest szlaban z okazji wycieczek, rajdów rowerowych organizowanych przez samorządy czy Starostwo. Następne slajdy obrazowały wspólne służby z Policją – statystyka za trzy lata 2008, 2009, 2010, efektywność Placówki Straży Granicznej w Barchanach za 2009 i 2010r, współpracę z młodzieżą. W 2010r. rozpoczęto realizację programu przygotowanego przez W-MOSG „Blaskiem chronieni”, którego głównym celem było bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych najmłodszych niechronionych uczestników ruchu, czyli dzieci. W projekcie uczestniczyły wszystkie szkoły gminy Srokowo, a blisko 470 uczniom rozdano elementy odblaskowe. Placówka Straży Granicznej w 2009r. była inicjatorem zbiórek krwi organizowanych dla mieszkańców pogranicza. Podczas akcji zebrano blisko 89 litrów krwi pełnej, które oddało prawie 200 osób. W ubiegłym roku przy współudziale m.in. Wójta Gminy Srokowo zorganizowano I Turniej Siatkówki Halowej o Puchar Komendanta W-MOSG.

Dyskusji brak.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie (12 gł. ”za”) przyjęła informacje straży granicznej dot. oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w terytorialnym zasięgu działania Placówki Straży Granicznej w Barcianach w 2010r.

Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w terytorialnym zasięgu działania placówki Straży Granicznej w Barcianach w 2010r.stanowi załącznik do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6 i przeszedł do realizacji pkt. 7.


Ad. pkt. 7
Ocena funkcjonowania służby zdrowia w gminie Srokowo w 2010r.


Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że informacje sporządzone przez Panią Monikę Ostrowską Kierownik NZOZ „Srok-Med.”, Panią Emilię Rekuć – gabinet ginekologiczny i Panią Ireną Jurewicz- gabinet stomatologiczny były analizowane na posiedzeniach Komisji.

Dyskusja brak.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie (12 gł. ”za”) przyjęła informacje dot. funkcjonowania służby zdrowia w gminie Srokowo w 2010r.

( Informacje stanowią załączniki do protokołu).

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński serdecznie podziękował wszystkim zaproszonym gościom za wieloletnią współpracę, za rzetelnie przedstawione informacje, za to, że nasza gmina z roku na rok staje się bardziej bezpieczna.

Pan Dariusz Wilczyński – z-ca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Barcianach z okazji Dnia Samorządowa złożył życzenia od Komendanta Placówki Wiesława Dyśko wszystkim samorządowcom na ręce Pana Przewodniczącego i Pana Wójta.

Pan Zbigniew Borys – komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie w imieniu wszystkich strażaków z okazji Dnia Samorządowca złożył najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, zadowolenia z pracy społecznej. Pan Grzegorz Linkiel – przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie w imieniu Komendanta złożył serdeczne życzenia samorządowcom, dużo wiary w siebie, wytrwałości w pracy na rzecz gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy ogłosił 20 minutową przerwę.
Wznowiono obrady - godz.14:40.
Na sali obrad obecnych 11 radnych, nieobecny radny Zenon Bachowski.

Ad. pkt. 10.1.
Podjęcie uchwały w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego.


Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska przedstawiła projekt uchwały.
Dyskusji brak.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr VIII)33)11 z dnia 27.05.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 11 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 11 głosami „za”) podjęła uchwałę nr VIII)33)11 w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego.

(Uchwała Nr VIII)33)11 stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt.10.1. i przeszedł do realizacji pkt.10.2.


Ad. pkt. 10.2.
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2011-2015.


Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez stałe komisje rady.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska przedstawiła projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr VIII)34)11 z dnia 27.05.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 11 radnych obecnych na sesji jednogłośnie (11 głosami „za”) podjęła uchwałę nr VIII)34)11 w sprawie uchwalenia gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2011-2015.
( Uchwała Nr VII)34)11 stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.2. i przeszedł do realizacji pkt.10.3.


Ad. pkt. 10.3.
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Srokowo na lata 2011-2017.


Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały.
Dyskusji brak.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr VIII)35)11 z dnia 27.05.2011r.


Głosowanie - Rada Gminy w obecności 11 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 11 głosami „za”) podjęła uchwałę nr VIII)35)11 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Srokowo na lata 2011-2017.
(Uchwała Nr VIII)35)11 stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.3. i przeszedł do realizacji pkt.10.4.


Ad. pkt. 10.4.
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Srokowo na 2011r,


Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały.
Dyskusji brak.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr VIII)36)11 z dnia 27.05.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 11 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 11 głosami „za”) podjęła uchwałę nr VIII)36)11 w sprawie zmian w budżecie gminy Srokowo na 2011r.
(Uchwała Nr VIII)36)11 stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.4. i przeszedł do realizacji pkt.10.5


Na salę obrad przybył radny Zenon Bachowski – stan rady 12.

Ad. pkt. 10.5.
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III szkół podstawowych” oraz upoważnienia Wójta Gminy Srokowo do zaciągnięcia zobowiązań finansowych na realizację projektu w ramach Priorytetu IX, Działanie 9.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,


Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały.
Dyskusji brak.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr VIII)37)11 z dnia 27.05.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 12 głosami „za”) podjęła uchwałę nr VIII)37)11 w sprawie przyjęcia do realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III szkół podstawowych” oraz upoważnienia Wójta Gminy Srokowo do zaciągnięcia zobowiązań finansowych na realizację projektu w ramach Priorytetu IX, Działanie 9.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
(Uchwała Nr VIII)37)11 stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.5. i przeszedł do realizacji pkt.10.6.


Ad. pkt. 10.6.
Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Srokowo.


Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Bogusław Staruch odczytał opinię Nr 1)2011 Komisji Rewizyjnej z dnia 11 maja 2011r.dotyczącą skargi Pana Mieczysława Pachołka na działalność Wójta Gminy Srokowo.

Opinia stanowi załącznik do protokołu.
Dyskusji brak.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr VIII)38)11 z dnia 27.05.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 12 głosami „za”) podjęła uchwałę nr VIII)38)11 w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Srokowo.
(Uchwała Nr VIII)38)11 stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.6. i przeszedł do realizacji pkt.10.7.


Ad. pkt. 10.7.
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia gminy Srokowo do realizacji zadania: Remont elewacji i wymiana stolarki okiennej, z remontem stolarki drzwiowej zewnętrznej zabytkowego Ratusza w miejscowości Srokowo w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały.
Dyskusji brak.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr VIII)39)11 z dnia 27.05.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 12 głosami „za”) podjęła uchwałę nr VIII)39)11.
(Uchwała Nr VIII)39)11 stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.7. i przeszedł do realizacji pkt.10.8.


Ad. pkt. 10.8.
Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie planowanego deficytu.


Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały.
Dyskusji brak.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr VIII)40)11 z dnia 27.05.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 12 głosami „za”) podjęła uchwałę nr VIII)40)11 w sprawie zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie planowanego deficytu.
(Uchwała Nr VIII)40)11 stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.8. i przeszedł do realizacji pkt.11. 


Ad. pkt. 11
Przedstawienie protokołów kontroli Komisji Rewizyjnej.


Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał dwa protokoły kontroli Komisji Rewizyjnej:
1. Protokół Nr 3)11 z dnia 11.05.2011r. z kontroli przeprowadzonej w Urzędzie Gminy. Zakres kontroli: celowość wydatkowania środków finansowych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2010r. Do przedstawionego protokołu nie było uwag ani wniosków.
2. Protokół Nr 4)11 z dnia 11.05.2011r. z kontroli przeprowadzonej w Urzędzie Gminy. Zakres kontroli: wykorzystanie dotacji udzielonych z budżetu gminy w 2010r. na realizację zadań własnych przez organizacje pozarządowe ( kryterium celowości).

Do przedstawionego protokołu nie było uwag ani wniosków.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 11 i przeszedł do realizacji pkt. 12

Ad. pkt. 12
Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że w pkt. 5 nie było zapytań ani interpelacji.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 12 i przeszedł do realizacji pkt.13

Ad. pkt. 13
Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.


Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z VII sesji z dnia 27 kwietnia 2011r. był do wglądu w biurze Rady Gminy oraz był wyłożony na pół godziny przed sesją na sali obrad. Stwierdził, że zapoznał się z protokołem VI sesji, odzwierciedla on wiernie jej przebieg.
W chwili zarządzenia głosowania na sali obrad obecnych było 12 radnych. Protokół został przyjęty 10 gł. za przy 2 głosach wstrzymujących ( 2 radnych nieobecnych na sesji 27.04.2011r), bez uwag.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 13 i przeszedł do realizacji pkt.14

Ad. pkt. 14
Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.


Dyrektor Szkoły Podstawowej w Srokowie Bogusław Kozicki przedstawił wynik kontroli Urzędu Dozoru Technicznego w kotłowni szkoły z dnia 26.05.2011r., z którego wynika, że eksploatacja kotła parowego musi być natychmiastowo wstrzymana. Dalsza eksploatacja stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska. W związku z tym nie będzie ciepłej wody i możliwości używania kotła parowego, a co za tym idzie problemy z przygotowaniem obiadów. Gaz butlowy nie wchodzi w grę, strażacy nie wydadzą pozwolenia, ponieważ kuchnia znajduje się poniżej poziomu gruntu. Dyrektor szkoły przedstawił kosztorys inwestorski wymiany kotła parowego ciśnieniowego – wersja uproszczona – kwota 77517,57 zł i wersja rozszerzona – 106 839,90 zł, poziom cen IV kwartał 2010r. Dyrektor prosił o pomoc w tym temacie.

Kosztorys inwestorski szczegółowy ( wariant I i II) i decyzja Prezesa UDT w załączeniu do protokołu.

Radny Franciszek Szepietowski wyraził się, że jest zniesmaczony komentarzem Przewodniczącego Rady Gminy w związku z brakiem zarządzenia Wójta w sprawie powołania doraźnej komisji ds. kontroli ZGKiM w Srokowie, jak również komentarzem o gminie Srokowo po projekcji filmu o LGD9. Ponadto zwracając się do dyrektora Kozickiego stwierdził, żeby dyrektor z organem prowadzącym ustalił sprawy dotyczące pieca, to problem organu prowadzącego i dyrektora szkoły.

Radny postawił wniosek formalny: żeby Rada Gminy w czerwcu br. zajęła się powołaniem komisji doraźnej, bo taki wniosek wypłynął z rady, więc dlaczego to Wójt miałby wydawać zarządzenie w tej sprawie.

Głosowanie nad wnioskiem formalnym radnego Franciszka Szepietowskiego - w chwili zarządzenia głosowania na sali obrad obecnych było 12 radnych, za wnioskiem głosowało 11 radnych przy1 gł. wstrzymującym. Wniosek przeszedł większością głosów.

Sołtys wski Siniec Renata Mendala przedstawiła ponownie niektóre wnioski dotyczące miejscowości Siniec:
- remont drogi z Sińca do Kątów,
- kiedy będzie remont świetlicy w Sińcu i termin realizacji jej przekształcenia,
- plac na boisko dla dzieci w Sińcu.

Przewodnicząca Komisji Edukacji i Spraw Społecznych Czesława Gwóźdź ustosunkowała się do pisma złożonego do Przewodniczącego Rady Gminy i Rady Gminy Srokowo przez Panią Alicję Barul- nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Srokowie. Zwróciła się ona z prośbą o ponowne rozpatrzenie planu arkusza organizacyjnego Szkoły Podstawowej w Srokowie na rok szkolny 2011)2012 przedstawionego przez dyrektora p. Bogusława Kozickiego. Dyrektor nie przewiduje dla Pani Barul godzin dydaktycznych i rozwiązuje umowę nie wskazując podstawy prawnej. Pani Barul pracuje w tej szkole 8 lat, umowa na czas nieokreślony, jest zatrudniona na 6)18 etatu. Na pełnym etacie Pani Barul pracuje w Szkole Podstawowej w Węgorzewie.

Radna Czesława Gwóźdź zwróciła się z prośbą do dyrektora Kozickiego i Wójta Gminy jako organu prowadzącego o ponowne rozpatrzenie prośby Pani Barul i wzięcie pod uwagę, że jest to matka samotnie wychowująca czworo dzieci. Ponadto radna zgłosiła dwa wnioski:
- przy wyjeździe z cmentarza, skrzyżowanie ul. Lipowej i ul. Ogrodowej zainstalować lustro, niewidoczny zakręt, dochodzi do kolizji,
- wyjazd z ul. Ogrodowej - zakaz skrętu w lewo, czy istnieje możliwość zmiany?

Sołtys sołectwa Leśniewo Henryk Flis - przy wjeździe do Leśniewa i w parku w Srokowie umieścić tablicę informacyjną o wieży Bismarca, brak jest takiej informacji dla odwiedzających naszą gminę turystów.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 14 i przeszedł do realizacji pkt.15.

Ad. pkt. 15
Zakończenie VIII sesji Rady Gminy Srokowo.


O godz. 16:30 prowadzący obrady Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński wobec wyczerpania porządku obrad - zamknął obrady VIII zwyczajnej sesji Rady Gminy Srokowo.

Obrady sesji prowadził:
Przewodniczący Rady Gminy
Aleksander Kamiński

Protokół sporządziła:
Inspektor
Teresa Gryczka

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Srokowo
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Mariusz Daćko
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2011-07-04
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Teresa Gryczka
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2011-07-04 11:10:40
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Mariusz Daćko
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2011-07-04 11:58:31
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Mariusz Daćko
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-02-10 12:06:46
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1018 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony