ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Srokowo
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

VI Kadencja

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

P R O T O K Ó Ł Nr X)2011 z X posiedzenia Rady Gminy Srokowo w dniu 29 lipca 2011r. godz. 13:00 – 15:20 miejsce obrad - sala sesyjna Urzędu Gminy w Srokowie.

Informacja ogłoszona dnia 2011-08-30 12:06:28 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

P R O T O K Ó Ł Nr X)2011
z X posiedzenia Rady Gminy Srokowo
w dniu 29 lipca 2011r. godz. 13:00 – 15:20
miejsce obrad - sala sesyjna Urzędu Gminy w Srokowie.

Ad. pkt.1
Na podstawie art. 20 ust.3 ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński o godz. 13:00 otworzył X sesję Rady Gminy Srokowo zwołaną na wniosek Wójta Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy powitał Wójta Gminy, Skarbnik Gminy, Sekretarz Gminy, Wysoką Radę, powitał wszystkie osoby uczestniczące w obradach sesji.
Na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach aktualnie uczestniczy 13 radnych, a zatem obrady są prawomocne.

Nieobecni na sesji radni:
Wiesława Pociej i Agnieszka Siewruk.

Zgodnie z § 33 ust. 3 Statutu Gminy Srokowo, Rada Gminy na wniosek Przewodniczącego Rady powołała sekretarza sesji, którym jednogłośnie ( 13 gł. „za”) został radny Bogusław Staruch.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał wniosek Wójta Gminy Srokowo Franciszka Andruszkiewicza o zwołanie sesji Rady Gminy na podstawie art.20 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym.
Wniosek stanowi załącznik do protokołu.

Ad. pkt.2
Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie wniosków o zmianę porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że porządek obrad radni otrzymali na piśmie. Zaproponował zmianę w porządku obrad polegającą na zmianie kolejności podejmowania uchwał, a mianowicie:
4.1. przyjęcia do realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I – III szkół podstawowych” oraz upoważnienia Wójta Gminy Srokowo do zaciągania zobowiązań finansowych na realizację projektu w ramach Priorytetu IX, Działanie 9.1.Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
4.2. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Srokowo na lata 2011- 2017r,
4.3. zmian w budżecie gminy Srokowo na 2011r,
4.4. przystąpienia gminy Srokowo do porozumienia z Województwem Warmińsko – Mazurskim, dotyczącego realizacji zadania publicznego pn. „ Remont chodnika na ulicy Barciańskiej w miejscowości Srokowo o długości 255 m w ciągu drogi powiatowej Nr 1725 N Barciany – Srokowo po lewej stronie”.

Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz zaproponował wprowadzenie do porządku obrad:
1. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Uzasadnienie: podjęcie uchwały wiążę się z likwidacją mogilnika w miejscowości Siniec, gmina od ubiegłego roku czyniła starania, żeby wniosek znalazł się w budżecie Zarządu Województwa. Wniosek tam się znalazł, pozyskane zostały środki z Unii Europejskiej na likwidacje odpadów niebezpiecznych, został wyłoniony wykonawca w drodze przetargu. Wykonawstwo tego zadania będzie następowało na przestrzeni najbliższych miesięcy. Wysokość udziału naszej gminy wynosi 3 000 zł, jest to symboliczna kwota, biorąc pod uwagę całkowity koszt wywiezienia i spalenia odpadów niebezpiecznych w spalarni. Jest potrzebna zgoda rady, abyśmy mogli uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła proponowaną zmianę do porządku obrad. Porządek obrad sesji po zmianach przedstawiał się następująco:

1. Otwarcie X sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie wniosków o zmianę porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwał w sprawach:

4.1. przyjęcia do realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I – III szkół podstawowych” oraz upoważnienia Wójta Gminy Srokowo do zaciągania zobowiązań finansowych na realizację projektu w ramach Priorytetu IX, Działanie 9.1.Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
4.2. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Srokowo na lata 2011- 2017r,
4.3. zmian w budżecie gminy Srokowo na 2011r,
4.4. przystąpienia gminy Srokowo do porozumienia z Województwem Warmińsko – Mazurskim, dotyczącego realizacji zadania publicznego pn. „ Remont chodnika na ulicy Barciańskiej w miejscowości Srokowo o długości 255 m w ciągu drogi powiatowej Nr 1725 N Barciany – Srokowo po lewej stronie”, 4.5. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
5. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych Rady Gminy.
6. Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.
7. Zamknięcie X sesji Rady Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 2 i przeszedł do realizacji pkt.3.

Ad. pkt. 3
Interpelacje i zapytania radnych.

Radna Marzena Stolarczyk stwierdziła, że z mogilnika w Sińcu było wszystko wywożone, prosiła o wyjaśnienie, co będzie aktualnie robione, czy może tylko zabezpieczane?

Wójt Gminy wyjaśnił, że wywożone były złożone tam środki chemiczne po zlikwidowanym GS-ie, a teraz będą wywożone odpady pogalwaniczne przywożone przez Zakłady Farel w Kętrzynie.

Radny Bogusław Staruch prosił Wójta Gminy o wystosowanie pisma do Zarządu Dróg w sprawie naprawy mostu w Jegławce. Jadąc z góry po prawej stronie w końcowej części mostu wygląda tak, jakby się on rozsuwał, kamień się spod niego wysuwa i droga, asfalt się obniża. Może Zarząd Dróg wcześniej zabezpieczy ten most. W związku z brakiem dalszych interpelacji i zapytań Państwa Radnych Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt.5 i przystąpił do realizacji pkt.6 porządku obrad.

Ad.pkt.4.1.
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I – III szkół podstawowych” oraz upoważnienia Wójta Gminy Srokowo do zaciągania zobowiązań finansowych na realizację projektu w ramach Priorytetu IX, Działanie 9.1.Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina – taka uchwała była podjęta w maju, traktowaliśmy tę uchwałę jako uchwałę intencyjną. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej uznało ją za uchwałę zasadniczą i 29.06.br.otrzymaliśmy informację o uchyleniu tej uchwały. W części uzasadnienia Regionalna Izba Obrachunkowa napisała, że w budżecie gminy na 2011r. nie zaplanowano wydatków na przyjęty do realizacji projekt. Podjęcie uchwały o przyjęciu do realizacji projektu na realizację, którego nie przewidziano wydatków w budżecie w sposób istotny narusza zasadę, że podstawą gospodarki finansowej jednostki samorządu terytorialnego jest uchwała budżetowa.

Uchwała była podjęta w maju, a w czerwcu była przyjęta kwota 90 tys. zł z projektu do WPF i do budżetu na 2011r. Na tej sesji należy podjąć uchwałę na nowo, bo są zabezpieczone środki i w budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Uchwała jest niezbędna do załącznika do projektu, musimy to dostarczyć przed podpisaniem umowy do Urzędu Marszałkowskiego.
Umowę prawdopodobnie podpiszemy w sierpniu br.

Dyskusji brak.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr X)49)11 z dnia 29.07.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 13 głosami „za”) podjęła uchwałę nr X)49)11 w sprawie przyjęcia do realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I – III szkół podstawowych” oraz upoważnienia Wójta Gminy Srokowo do zaciągania zobowiązań finansowych na realizację projektu w ramach Priorytetu IX, Działanie 9.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

(Uchwała Nr X)49)11 stanowi załącznik do protokołu).

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 4.1. i przeszedł do realizacji pkt.4.2.

Ad. pkt. 4.2..
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Srokowo na lata 2011-2017.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła pokrótce projekt uchwały.

Dyskusji brak.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr X)50)11 z dnia 29.07.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 13 głosami „za”) podjęła uchwałę nr X)50)11 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Srokowo na lata 2011-2017.

(Uchwała Nr X)50)11 stanowi załącznik do protokołu).

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 4.2. i przeszedł do realizacji pkt.4.3.

Ad. pkt. 4.3.
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Srokowo na 2011r.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina
odczytała uzasadnienie do uchwały budżetowej.

Dyskusji brak.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr X)51)11 z dnia 29.07.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 13 głosami „za”) podjęła uchwałę nr X)51)11 w sprawie zmian w budżecie gminy Srokowo na 2011r.

(Uchwała Nr X)51)11 stanowi załącznik do protokołu).

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 4.3. i przeszedł do realizacji pkt.4.4.

Ad. pkt. 4.4.
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia gminy Srokowo do porozumienia z Województwem Warmińsko – Mazurskim, dotyczącego realizacji zadania publicznego pn. „ Remont chodnika na ulicy Barciańskiej w miejscowości Srokowo o długości 255 m w ciągu drogi powiatowej Nr 1725 N Barciany – Srokowo po lewej stronie”.

Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz – staraniem od kilku lat zakończyła się sprawa chodnika na ulicy Barciańskiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich ma dać materiały a my mamy wykonać chodnik pracownikami interwencyjnymi. Jest to 255 m w ciągu drogi powiatowej Nr 1725 N Barciany – Srokowo. Zarząd Dróg dokona zakupu kostki brukowej i obrzeży krawężników, a gmina zakupi cement do posadowienia krawężnika i zapewnimy siły fachowe do wykonania tejże pracy. Całość zadania została wyceniona na 48 tys. zł, po połowie z Zarządem Wojewódzkim Dróg.

Dyskusji brak.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr X)52)11 z dnia 29.07.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych obecnych na sesji, 12 głosami „za” przy 1 głosie wstrzymującym podjęła uchwałę nr X)52)11 w sprawie przystąpienia gminy Srokowo do porozumienia z Województwem Warmińsko – Mazurskim, dotyczącego realizacji zadania publicznego pn. „ Remont chodnika na ulicy Barciańskiej w miejscowości Srokowo o długości 255 m w ciągu drogi powiatowej Nr 1725 N Barciany – Srokowo po lewej stronie” większością głosów. .

(Uchwała Nr X)52)11 stanowi załącznik do protokołu).

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 4.4. i przeszedł do realizacji pkt.4.5.

Ad. pkt. 4.5.
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Uzasadnienie Wójta Gminy w sprawie celowości podjęcia tej uchwały znajduje się na str.1.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał pismo skierowane do Wójta Gminy przez Urząd Marszałkowski w powyższej sprawie.

Pismo stanowi załącznik do protokołu.

Dyskusji brak.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr X)53)11.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych obecnych na sesji jednogłośnie ( 13 głosami „za”) podjęła uchwałę nr X)53)11 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego. 

(Uchwała Nr X)53)11 stanowi załącznik do protokołu).

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 4.5. i przeszedł do realizacji pkt.5.

Przerwa w obradach sesji – 10 minutowa.
Po przerwie – obrady wznowiono.
Stan rady - 13 radnych.

Ad. pkt. 5
Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych.

Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz w odpowiedzi na interpelację radnego Bogusława Starucha poinformował, że zostanie wysłany wniosek do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kętrzynie celem przeprowadzenia ekspertyzy mostu.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 5 i przeszedł do realizacji pkt.6.

Ad. pkt. 6
Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński
odczytał pismo Związku Ukraińców w Polsce Zarząd Koła w Srokowie, który zwrócił się z prośbą o pomoc finansową w kwocie 10 tys. zł na organizację XVI Inauguracji Sezonu Kultury Ukraińskiej na Mazurach. Koszt organizacji tej imprezy to około 45 tys. zł.
Związek liczy na pomoc gminy w opłaceniu jednego z zespołów, na co niezbędna jest kwota 10 tys. zł. Pismo w załączeniu do protokołu.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina – na to zadanie zostało przeznaczone 7 tys. zł w ramach promocji gminy, ponieważ Związek Ukraińców nie zwrócił się do nas o ujęcie tego zadania w budżecie gminy. Nie można ogłosić tego w ramach konkursu, w tej chwili jest taka zasada, że będziemy współorganizatorami i i opłacimy jeden z zespołów. W budżecie GOK zaplanowano w budżecie na inaugurację kwotę 3 tys. zł, w sumie gmina poniesie koszt 10 tys. zł przy organizacji XVI Inauguracji Sezonu Kultury Ukraińskiej na Mazurach.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał pismo Stowarzyszenia Sportowego „OMET SROKOWO” skierowane do rady w sprawie problemów związanych z funkcjonowaniem sportu w gminie Srokowo.

Pismo stanowi załącznik do protokołu.

Dyskusja.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina – Stowarzyszenie w zeszłym roku napisało wniosek do budżetu na kwotę 15 tys. zł. Niestety wszystkie wydatki zostały okrojone i do budżetu zostały przyjęte mniejsze kwoty i na takie kwoty zostały ogłoszone konkursy, na tyle było nas stać. Tu chodzi o dalszą pomoc i dotację, to jest niemożliwe, konkurs został ogłoszony, środki wyczerpane, umowy pozawierane, czekamy na rozliczenia pieniędzy. Jeśli chodzi o koszenie boiska, to jest po prostu jego utrzymanie i nie ma związku z klubem.
Dzisiaj przekazałam Panu Polakowskiemu informację z Ministerstwa Sportu o ogłoszonych konkursach, tam można znaleźć pieniądze na dofinansowanie, gminę nie stać na większą pomoc.

Radny Marek Wawer powiedział, że wchodzi grupa młodzieży i boją się, że jeśli nie będą mogli uczestniczyć w rozgrywkach ligowych to grupa przestanie istnieć, druga rzecz to trener, do października są dla niego zapewnione fundusze. Na posiedzeniu komisji była rozmowa, żeby ewentualnie trenera zatrudnić od przyszłego roku jako instruktora, ale trener też chciałby wiedzieć, co będzie z nim dalej. Co do koszenia boiska, to jeśli jest mokro to jak ciągnik przejedzie to robi koleiny, kosi się rzadziej i zostaje duża trawa. Jest trochę problemów, jeśli chodzi o klasę E juniorów, już pewnie nic nie wyjdzie, bo przeciągają się terminy. Stowarzyszenie musi tez szukać środków.

Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że kieruje to pismo na komisje, jest to ważny problem, tą sprawą powinna się zająć Rada Sportu, która powinno się uaktywnić. Utrzymanie boiska ma w statucie ZGKiM, może w przyszłości do Zakładu należałoby zakupić mały ciągniczek do koszenia, który nie pozostawiałby za sobą trawy.

Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz – uzasadnione byłoby, żeby powstał ten młody zespół, żeby go wyposażyć w stroje, zapewnić środki na przejazd. Jeżeli chodzi o koszenie boiska, nie widzę potrzeby, żeby kosić dwa razy w tygodniu, bo ta trawa nie zdąży urosnąć nawet jak padają deszcze. Co możemy zrobić? Zaplanować na przyszły rok zakup nowego ciągnika do ZGKiM z przeznaczeniem do utrzymania tego boiska, jeśli chodzi o wałowanie, to wal jest, ale ten wał jest ciągany przez duży ciągnik, który powoduje koleiny, jak jest mokry. Jeśli kosiłoby się małym ciągnikiem nie zachodziłaby potrzeba tak częstego wałowania. Jeżeli się uda to zbierzemy po niedzieli Radę Sportu i będziemy debatować nad problemem, który jest istotny i znaczący. Pewne rzeczy trzeba sformuować do budżetu na przyszły rok.

Skarbnik Gminy – gdyby Stowarzyszenie porozumiało się z Gimnazjum, tam funkcjonuje Uczniowski Klub Sportowy, który nie występował do Ministerstwa Sportu o wyposażenie sekcji piłkarskiej, a tam są takie pieniądze na sprzęt. Uczniowski Klub Sportowy dostanie na pewno poprzez ten Klub należy napisać wniosek do Ministerstwa Sportu.

Radna Lucyna Ładziak – musimy pomóc temu klubowi, na komisji były rozmowy, panowie znają problem, znają poczynania panów, którzy już pracują i były ustalane pewne rzeczy z p. Sekretarz, ale chyba nie są one praktykowane i wprowadzane do życia. Może na ten temat coś by powiedziała p. Sekretarz.

Sekretarz Gminy – ostateczne decyzje nie były podjęte, były propozycje, żeby sport przenieść na Orlika, ale ostatecznie nie podjęto żadnych decyzji.

Radny Zenon Bachowski – na komisjach rozmawialiśmy o podzielenie funkcji Orlika, żeby część etatu zdjąć z jednego człowieka, żeby nie było godzin nadliczbowych i w to miejsce zatrudnić instruktora piłki nożnej. To proponowaliśmy w kwietniu lub maju i nie dostaliśmy na to żadnej odpowiedzi.

P. Sekretarz obiecała, że się temu przyjrzy, porozmawia z p. Wójtem i sprawa została zamknięta. W przyszłości należy się zastanowić czy gminę stać na utrzymanie hali sportowej „Śnieżka”, ale sprawę instruktora należy załatwić.

Radna Lucyna Ładziak wyraziła pozytywną opinię o pracy trenera, który ma dobry kontakt z grupą młodzików, którzy są dobrze zorganizowani, jest pełna kultura w zespole i szkoda byłoby teraz to zaprzepaścić. Grupa ta ma już pewne sukcesy, a za kilka lat z tych młodzików wyrośnie drużyna, która będzie mogła więcej zdziałać niż w tej chwili. Trzeba poczynić kroki, żeby zatrzymać trenera.

Radny Marek Wawer powiedział, że największy problem finansowy to środki na trenera, bo na obuwie, stroje dostaliśmy dofinansowanie z GOPS-u i gdyby nie opłacenie trenera można byłoby w miarę normalnie funkcjonować. Październik, listopad, grudzień to martwy sezon i nie będzie pracował, ale dobrze byłoby wiedzieć, czy jego zatrudnienie będzie ujęte w przyszłorocznym budżecie to można byłoby konkretnie z tym panem porozmawiać i to będzie duża pomoc dla klubu.

Sekretarz Gminy przypomniała, że radni zajmowali się oceną sportu w gminie w marcu br. Na komisjach było dużo negatywnych opinii, na sesję byli zaproszeni Pan Polakowski Józef i Pan Makar Adam i sport w gminie został oceniony pozytywnie.
W związku z tym, nie były podejmowane żadne działania w kierunku zmian. Radny Zenon Bachowski – opinia jest opinią, p. Sekretarz sama mówiła, że były skargi instruktora, że pracuje cały tydzień, niedziele i święta, nie ma dni wolnych, często go ktoś zastępuje, bo się uczy.
Czy pracownik może pracować cały tydzień, bez wolnego?
Znając prawo, jeśli pracownik pracuje 1 godzinę dziennie, to należy mu się cały dzień wolny.

Skarbnik Gminy – Pan Józef Polakowski ma z nami umowę na normalny etat, a drugą umowę na soboty i niedziele ma z Urzędem Marszałkowskim, są to dwie odrębne umowy.

Przewodniczący Rady Gminy – dobrze byłoby to przeanalizować i wyciągnąć wnioski, jeśli mamy człowieka, który rozwija sport, to należałoby mu pomóc. Mamy ludzi, którzy wykonują swoje funkcje, za to otrzymują wynagrodzenie, ale mamy jeszcze lepszych, którzy swoją inicjatywą ten sport by bardziej rozwinęli. Może z promocji moglibyśmy pomóc, np. poprzez zakup piłek czy stroi, ale jest to temat na inne spotkanie.

Radna Stolarczyk Marzena poruszyła temat kanalizacji w Sińcu, mieszkańcy są zainteresowani czy będzie coś w tej sprawie robione. W budżecie kanalizacja przewidziana jest na 2012r.

Wójt Gminy odpowiedział, że jest w tej chwili wykonywana dokumentacja, mapy do celów projektowych zostały wykonane i przekazane dla projektanta. Przymierzamy się do konkursu, który będzie ogłoszony w 2012r.

Radny Bogusław Staruch powrócił do tematu sportu i zapytał się, czy została sformalizowana w jakiś sposób forma korzystania przez organizację pozarządową boiska. Boisko jest własnością gminy a drugą stroną jest organizacja pozarządowa. Czy została zawarta jakaś umowa, która zobowiązałaby właściciela boiska do jego utrzymania w należytym stanie, druga strona też bierze na siebie jakieś obowiązki. To wówczas rozwiązałoby pewne problemy z koszeniem, wałowaniem.

Radna Lucyna Ładziak - minęło 7 m-cy tego roku, które z zaplanowanych zadań inwestycyjnych na ten rok zostały wykonane, lub, na jakim są etapie wykonania.

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że jest na etapie pisania wykonania budżetu za I półrocze 2011r. łącznie z inwestycjami. Pełną informację radni otrzymają do 10 sierpnia 2011.

Pani Laura Butte - mieszkanka Sińca zwracając się do Wójta Gminy. przedstawiła problem kanalizacji w Sińcu. Cały system ściekowy był nieodpowiednio zabezpieczony, wszystkie ścieki przedostały się do gruntu na drogę dojazdową miejscowości Siniec. Mieszkańcy chcą żeby było to wykonane w jak najszybszym terminie, ponieważ jest to bezpośrednie narażenie ludzi na bakterie różnego typu. Ścieki przedostały się do gruntu, ludzie sadzą warzywa, część ścieków przepływa do stawu. Jest to kwestia rozpatrywana przez kilka lat i należałoby spojrzeć na to bardziej pozytywnym okiem. Przyłącza wodociągowe zostało pokryte przez mieszkańców, gminę nie kosztowało to ani grosza.. Beczkowóz, który przyjeżdża nie jest adekwatny do takiej ilości ścieków, przyjeżdża zbyt rzadko.

Wójt Gminy- szambo, które mieści się przy pałacu jest pojemnościowo jest nie dopasowane do potrzeb tych ścieków, jest po prostu za małe. Zaplanowaliśmy w tym roku wkopanie dodatkowego zbiornika, który częściowo rozwiążę problem, do czasu wykonania kanalizacji zbiorczej w miejscowości Kąty, Siniec, która jest zaplanowana na 2012r. Zbiornik jest i w sierpniu lub we wrześniu będzie wkopany i temat prowizorycznie załatwiony. Nie mamy innej możliwości, beczkowóz nie może jeździć co drugi dzień, ponieważ będą bardzo wysokie koszty i generują stawkę za ścieki na przyszły rok. Problem znany, mam nadzieję, że jeszcze w sierpniu będzie rozwiązany.

Pani Laura Butte – byliśmy zdecydowani do działania, żeby pobrać próbki i pojechać z nimi do Sanepidu i zamknąć kanalizację. Zwiąże to ręce mieszkańcom i koszty dodatkowe gminy. W takiej sytuacji powstrzymamy się od pobierania tych próbek i dalszego działania. Prosimy jednak spojrzeć ładniej na mieszkańców Sińca i nie traktować ich z taką opieszałością, bo wiadomo, że od 20 lat nie było zebrań z sołtysem, nikt nie interweniował, nie były zdawane raporty z sesji z posiedzeń.

Przewodniczący Rady Gminy – należałoby przemyśleć, czy rzeczywiście inwestować w zbiornik, czy może zapewnić wywożenie cykliczne, bardziej dokładne. Należy pamiętać, że są tam własności prywatne i jeśli będzie skarga, to będzie odpowiadać gmina i właściciele prywatni. Trzeba spokojnie doczekać do realizacji tej inwestycji w 2012r.

Wójt Gminy – nie można zwlekać z uzupełnieniem tego szamba o dodatkowy zbiornik, ponieważ problem generuje koszty wywozu dla mieszkańców. Nie można ukrywać tej sprawy, bo te ścieki zwłaszcza w okresie dni wolnych, które po sobie następują, wyciekają. Musimy tę sprawę załatwić w najbliższym czasie i spokojnie czekać na otwarcie konkursu na kanalizację. Nie mamy się, czego wstydzić, ani bić w piersi, że czegoś nie dokonaliśmy.  Mamy ponad 70% mieszkańców korzystających z kanalizacji na terenie gminy. Proszę pokazać drugą taką gminę w kraju, która ma taki wskaźnik.

Pani Laura Butte – Panie Wójcie, ale ktoś był odpowiedzialny za wybudowanie za małego zbiornika jak Pan twierdzi, ktoś sprawował nad tym nadzór, wszyscy przymykaliśmy na to oko.

Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę na fakt, że przy montowaniu zbiornika powinni uczestniczyć prywatni właściciele, z nimi powinno spisać się umowy, ponieważ oni powinni współfinansować. Zwracając się do p. sołtys z Sińca Przewodniczący poinformował, że był w terenie, sytuacja boiska jest zła, zamówione zostały mapy 1:5000, na których będą współudziałowcy. Budynek po byłej mleczarni, który ma być przeznaczony na świetlicę nie jest zabezpieczony, są powyrywane zamki, okna. Odnośnie wstępnego kosztorysu na ten budynek może wypowie się p. Skarbnik.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina – na razie kosztorysu nie mamy, mamy wstępną ofertę na opracowanie dokumentacji, musimy do tego zebrać jeszcze dwie oferty, bo obowiązuje nas ustawa o zamówieniach publicznych jak również zarządzenie o finansowaniu wydatków do 14 tys. EURO. Pan, który złożył ofertę bardzo poważnie podszedł do swojej pracy.

Sołtys wsi Siniec Renata Mendala – odnośnie wniosku o boisko w Sińcu, jestem dokładnie zorientowana, ze przez cztery lata mieszkańcy wsi wnioskowali o teren pod boisko, czy zostało wystosowane przez gminę pismo do Agencji Rolnej o pozyskanie gruntu pod boisko?

Przewodniczący Rady Gminy potwierdził, że takie pismo było, nie pamięta jednak terminu wpływu. W tym roku analizowałem tę sprawę, nie mamy żadnego gruntu, który moglibyśmy przekazać dla gminy, wszystko, co ewentualnie by się nadawało zostało sprzedane. Młodzież z Sińca mogłaby korzystać jeśli byłaby zainteresowana z boiska na Orliku w Srokowie lub po rozmowie z Wójtem można byłoby czasowo uruchomić boisko w Solance.

Sołtys wsi Siniec Renata Mendala powiedziała, że jest rozczarowana stanowiskiem Wójta Gminy, który wprowadził ją w błąd twierdząc, ze mieszkańcy Sińca nigdy nie wnioskowali w sprawie boiska. Z inicjatywy gminy nic w tej sprawie nie zostało zrobione.

Radna Czesława Gwóźdź – mamy okres wakacyjny, turystyczny, na ten rok mieliśmy zaplanowane przenośne toalety, czy już zostały zakupione, wakacje w pełni, na zimę będą raczej mniej potrzebne. Grupy rowerowe turystów szukają posiłku, toalety, informacji o zabytkach Srokowa, jesteśmy w tym temacie białą plamą. Były Dni Srokowa, przydałoby się jakieś stoisko promocyjnych ulotkami. Nawet jak są jakieś stoiska promujące nasz region, to są po macoszemu traktowane i niezauważane przez gminę. Na ulicy Kwiatowej na asfalcie pojawiła się woda i prawdopodobnie trzeba będzie kopać. Dziura w asfalcie na ulicy Kętrzyńskiej jest bardzo źle załatana, należy to poprawić.

Radna Marzena Stolarczyk - czy gmina mogłaby wystosować pismo do właścicieli budynku po Panu Żołnierowicz w Sińcu w prośbą o wykoszenie chwastów. Czy gmina posiada kosiarkę do wypożyczenia na 2 -3 dni, żeby można było obkosić miejscowość.

Wójt Gminy odpowiedział, że nie ma przepisu zmuszającego właściciela do wykoszenia chwastów, możemy wystosować tylko pismo zwracające uwagę i to zrobiłem. Kosiarkę taką ma ZGKiM, koszą cmentarz, trawniki w Srokowie, jak byśmy kosili wszystkie miejscowości, to nie starczy siły i środków. Za kosiarkę odpowiada kierownik ZGKiM i z nim ewentualnie należy rozmawiać.

Radny Zenon Bachowski zwrócił się z prośbą do Sekretarz Gminy o przygotowanie na komisje jak jest zatrudniony opiekun Orlika. Z dzisjejszych wyjaśnień wynika, że pracuje od poniedziałku do piątku, za sobotę i niedzielę płaci ktoś inny, czy ten pan pracuje jako nauczyciel, bo 4 godziny dziennie przez 5 dni, to trochę za mało godzin na pełny etat pracownika.

Radny Józef Pawłusewicz – czy wiadomo coś o programie na budowę oczyszczalni przydomowych w którym samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie? Wójt Gminy - na przydomowe oczyszczalnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska uruchamia program. Zasady będą podobne jak na kolektory słoneczne, nieustalony jest jeszcze udział prawdopodobnie 10%, reszta z kredytu, który będzie można po wykonaniu i osiągnięciu efektu umarzać. Rozważałem taką możliwość, ale dopóki nie uporamy się z sieciowymi nie jesteśmy w stanie przystąpić do tego programu. Głównie dotyczyłoby to wsi rozproszonych, Leśny Rów, Jankowice, Kałki, Brzeżnica, Bajory Małe i Bajory Duże, Wilczyny, z tego względu, że ekonomicznie jest nieuzasadnione prowadzenie sieci do tych miejscowości. Czuwamy nad sprawą, jest to na lata 2014-2015.

Radna Anna Stadnik zgłosiła, że w Brzeźnicy i Kałkach nie świecą lampy, ponadto zapytała się o remont drogi na Wyskoku.

Wójt Gminy wyjaśnił, że nikt nie zgłaszał, że lampy nie świecą, więc trudno było zareagować. Jest wypracowany od wielu lat taki system, że należy powiadomić, że lampa nie świeci i staramy się szybko reagować. Odnośnie drogi, to nic nie było naprawiane, były tylko załatane dziury, w tym roku jest tak duża ilość opadów, że wszystkie drogi, które były utwardzone nawierzchnią żwirową lub żużlową to zostały rozmyte i nie nadążamy naprawiać szkód. Z tych pieniędzy zadeklarowanych przez Wyskok na drogę nie została wykorzystana ani złotówka, ponieważ jest to naprawa bieżąca, a nie remont drogi, który był planowany z funduszu sołeckiego.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6 i przeszedł do realizacji pkt.7.


Ad. pkt. 7
Zakończenie X sesji Rady Gminy Srokowo.

O godz. 15:20 prowadzący obrady Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński wobec wyczerpania porządku obrad - zamknął obrady X sesji Rady Gminy Srokowo.

Obrady sesji prowadził: Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński

Protokół sporządziła: Inspektor Teresa Gryczka

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Srokowo
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Mariusz Daćko
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2011-08-30
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Teresa Gryczka
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2011-08-30 11:47:32
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Mariusz Daćko
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2011-08-30 12:06:28
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Mariusz Daćko
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-02-10 12:07:45
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
740 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony