ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Srokowo
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

VI Kadencja

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

PROTOKÓŁ Nr XV)2011 z sesji Rady Gminy Srokowo z dnia 29 grudnia 2011r. Miejsce obrad – sala lustrzana Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie. Obrady rozpoczęto o godz. 13.00, zakończono 16.30. Podjęto 10 uchwał.

Informacja ogłoszona dnia 2012-02-06 09:25:30 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

P R O T O K Ó Ł Nr XV)2011
z sesji Rady Gminy Srokowo
z dnia 29 grudnia 2011r.

Miejsce obrad – sala lustrzana Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie. Obrady rozpoczęto o godz. 13.00, zakończono 16.30. Podjęto 10 uchwał.

Ad. pkt.1
Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński o godz. 13:00 otworzył XV sesję Rady Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy powitał Wójta Gminy Srokowo, Panią Skarbnik i Panią Sekretarz Gminy, Wysoką Radę, Panią inspektor, przedstawiciela Izb Rolniczych Pana Romana Kuriatę, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, panie i panów sołtysów, powitał wszystkie osoby uczestniczące w obradach sesji.
Na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach aktualnie uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.
Nieobecni na sesji: radna Agnieszka Siewruk i radna Wiesława Pociej. Listy obecności radnych, zaproszonych gości i sołtysów stanowią zał. nr 1, 2 i 3 do protokołu. Zgodnie z § 33 ust. 3 Statutu Gminy Srokowo, Rada Gminy na wniosek Przewodniczącego Rady powołała sekretarza sesji, którym jednogłośnie ( 13 gł. „za”) został radny Zenon Bachowski.

Ad. pkt.2
Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie wniosków o zmianę porządku obrad.
Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz zaproponował wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały: Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IX)43)11 w sprawie określenia zasad gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości gminy Srokowo. Uzasadnienie: w uchwale Nr IX)43)11 z dnia 29.06.2011r. w sprawie określenia zasad gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości Gminy Srokowo traci moc § 22 w brzmieniu: „ wyłącza się ze sprzedaży lokale mieszkalne znajdujące się w czynnych budynkach użyteczności publicznej m.in. w szkołach, obiektach sportowych i kulturalnych.

Głosowanie – radni jednogłośnie przyjęli proponowaną zmianę.

Porządek obrad po zmianach przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie XV sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie zmian w porządku obrad.
3. Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.
4. Informacja Przewodniczącego Rady Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Podjęcie uchwał w sprawach:
6.1. uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Srokowo z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012r,
6.2. uchwalenia Gminnego Programu ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2012r,
6.3. uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2012r.,
6.4. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Srokowo na lata 2011-2017,
6.5. zmiany w budżecie gminy Srokowo na 2011r.
6.6. uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Srokowo na lata 2012-2018
6.7. uchwalenia budżetu gminy Srokowo na 2012r.
6.8. uchwalenie planu pracy Rady Gminy na 2012r,
6.9. uchwalenia planów pracy Komisji stałych Rady Gminy na 2012r.
6.10. zmiany uchwały Nr IX)43)11 w sprawie określenia zasad gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości gminy Srokowo.
7. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Gminy z działalności w 2011r.
8. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji stałych Rady Gminy z działalności w 2011r.
9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
10. Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.
11. Przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Gminy z dnia 30.11.2011r.
12. Zamknięcie XV sesji Rady Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 2 i przeszedł do realizacji pkt.3.

Ad. pkt.3
Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.

Wójt Gminy poinformował, że w okresie między sesjami od 30.11.2011r. do 29.12.2011r. wydał 7 zarządzeń:
1. Zarządzenie nr 59A)11 z dnia 30.11.2011r. w sprawie ustalenia stawek czynszu najmu za 1m2 powierzchni lokali użytkowych.
2. Zarządzenie nr 59B)11 z dnia 30.11.2011r. w sprawie ustalenia stawek czynszu dzierżawnego za grunty komunalne przeznaczone do oddania w dzierżawę na terenie gminy Srokowo.
3. Zarządzenie nr 60)11 z dnia 01.12.2011r. w sprawie ustalenia stawki bazowej czynszu z tytułu najmu lokali mieszkaniowych.
4. Zarządzenie Nr 61)11 z dnia 01.12.11 w sprawie ustalenia stawek na usługi transportowe.
5. Zarzadzenie Nr 62)11 z dnia 01.12.11 w sprawie ustalenia ceny za sprzątanie, wywóz nieczystości oraz ustalenia odpłatności za śmieci przyjmowane na gminne wysypisko.
6. Zarządzenie Nr 63)11 z dnia 06.12.11 w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Gminy Srokowo na rzecz najemcy.
7. Zarządzenie Nr 64)11 z dnia 06.12.2011. zmieniające zarządzenie Nr 50)11 z dnia 20.09.2011r. w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości zabudowanej, położonej w Solance, stanowiącej własność Gminy Srokowo. (dot. p. Droździela).

Do przedstawionej informacji nie było wniosków ani zapytań.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 3 i przeszedł do realizacji pkt.4. 

Ad. pkt. 4
Informacja Przewodniczącego Rady Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował o działalności w okresie międzysesyjnym.
W okresie międzysesyjnym uczestniczył w posiedzeniach komisji stałych Rady Gminy, a ponadto:
• W dniu 11.12.2011 roku uczestniczył w bożonarodzeniowym kiermaszu pod nazwą „Kiermasz LGD 9 – Impresje świąteczne”, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach. Podczas imprezy można było zapoznać się z działaniami Związku Stowarzyszeń LGD 9 związanymi z wdrażaniem Lokalnej Strategii Rozwoju oraz aktualnymi konkursami i wymogami dotyczącymi pozyskiwania środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 oś 4 Leader. Była to również okazja do zaobserwowania najlepszych praktyk i umiejętności, wymiany doświadczeń i możliwości twórczych. Każda z 9 gmin członkowskich Związku Stowarzyszeń LGD 9 prezentowała na stoiskach kiermaszowych ręcznie wykonane stroiki, pocztówki i ozdoby świąteczne oraz wykwintne potrawy świąteczne. W czasie imprezy występowały chóry i zespoły wokalno – muzyczne reprezentujące Gminne Ośrodki Kultury z obszaru LDG 9 wśród których był nasz zespół „Srokowiacy”.
Podczas kiermaszu ogłoszono wyniki konkursu organizowanego przez LGD 9 na najciekawszą inicjatywę „Dobre praktyki, godne naśladowania”. Wśród laureatów konkursu znalazły się trzy stowarzyszenia z Gminy Srokowo, a mianowicie:
I m-ce Srokowskie Stowarzyszenia „Sukces Każdego Dziecka” za inicjatywę powołania i prowadzenia Programu Stypendialnego „ Bociek”, którego celem jest finansowa pomoc w nauce dla młodzieży gimnazjum szkół średnich i studentów;
II m-ce Stowarzyszenie „Wiedza, Rozwój, Praca” za pomysł i wykonanie maskotki gminy Srokowo (Bobra), świetny pomysł na promocję gminy.
IV m-ce Stowarzyszenie „Świadomie Aktywni” za portal internetowy www.srokowo-online.pl, którego celem jest podniesienie poziomu świadomości oraz włączanie mieszkańców w życie publiczne gminy.
Pogratulował wszystkim aktywnym członkom tych stowarzyszeń za zaangażowanie i społeczną pracę na rzecz naszej gminy i jej mieszkańców.
• Na zaproszenie Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pana Jacka Protasa i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pana Juliana Osieckiego w dniu 13 grudnia uczestniczył w konferencji inaugurującej planowanie strategiczne w województwie na lata 2014 – 2020 pt. ”Strategia rozwoju społeczno – gospodarczego województwa warmińsko – mazurskiego w kierunku inteligentnej specjalizacji”.
Głównym ekspertem konferencji był prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który współtworzy strategię dla Warmii i Mazur. Jeśli strefa euro przetrwa a Europa pokona kryzys to Polska w latach 2014 – 2020 ma szanse dostać z Brukseli ponad 80 mld. euro. To dużo więcej niż mamy na lata 2007 – 2013. Ile z tego przypadnie dla Warmii i Mazur tego dziś nie wiadomo. Co musimy zrobić żeby gonić bogate rejony? Na co powinniśmy postawić po 2013 roku, jeśli chcemy dostać wsparcie z Unii. Przede wszystkim lista działań musi być dłuższa niż w przypadku bogatych rejonów, a mianowicie:
- w dalszym ciągu musimy uzupełniać podstawowa infrastrukturę, wspierać strefy przedsiębiorczości, funkcje metropolitarne (Olsztyn, Elbląg, Ełk, szkoły wyższe, które staną się lokomotywami rozwoju);
- musimy dokończyć modernizację dróg na Warmii i Mazurach;
- zbudować regionalny port lotniczy, bo bez tego nie mamy co liczyć na nowych inwestorów;
- turystyka w szerokim pojęciu;
- energia odnawialna;
Jeśli chcemy się rozwijać musimy myśleć o przemyśle, który nie będzie szkodził środowisku a da nowe miejsca pracy. Pierwszy etap wstępnych założeń strategii rozwoju społeczno – gospodarczego województwa warmińsko – mazurskiego na lata 2014 – 2010 ma być przygotowany na koniec czerwca 2012 roku.
Do przedstawionej informacji nie było zapytań.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 4 i przeszedł do realizacji pkt. 5.

Ad. pkt. 5
Interpelacje i zapytania radnych.

Interpelacji i zapytań bark.

Ad. pkt.6.1.
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Srokowo z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012r.

Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska przedstawiła projekt uchwały informując, że w dniach od 16 – 30 listopada 2011r.zostały przeprowadzone konsultacje z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Wpłynęło pięć wniosków. Radni na posiedzeniach komisji biorąc pod uwagę propozycje Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Siniec „Blusztyn” wprowadzili zmianę w § 8 projektu uchwały, dopisując – Organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży – 3.000 zł. W roku 2012 na realizację zadań publicznych objętych niniejszym Programem przeznacza się kwotę w wysokości 9 000 zł. Powyższe środki zabezpieczone zostaną w budżecie Gminy Srokowo na 2012 rok. Ostateczną kwotę środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych objętych w niniejszym Programie zweryfikuje uchwała budżetowa.

Zadania priorytetowe:
Lp. Nazwa priorytetu Prognozowana
kwota
przeznaczona na
wsparcie działań
zleconych
1 Podtrzymywania tradycji narodowej, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz promocji twórczości rękodzielniczej;

Promocja Gminy
2 000 zł
2 Rozwój, promocja talentów.

Wspieranie funduszy stypendialnych
4 000 zł
3
Przeciwdziałanie uzależnieniom. Organizacja działalności na rzecz rozwoju kultury fizycznej, sportu i rekreacji

Organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży
3 000 zł

Dyskusja.
Radna Czesława Gwóźdź prosiła o poinformowanie ile jest takich organizacji w naszej gminie. Stwierdziła, że należałoby podziękować organizacjom, ich prezesom za pracę społeczną, aktywność i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. Podziękowała dla Wójta Gminy za udostępnienie lokalu dla stowarzyszeń.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska odpowiedziała, że na terenie gminy Srokowo działa 10 stowarzyszeń. Aktywnie w konsultacje włączyły się 2 stowarzyszenia: Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Siniec „Blusztyn” i Stowarzyszenie „Świadomie aktywni”.
Radna Czesława Gwóźdź dodała, że Stowarzyszenie „Sukces Każdego Dziecka” otrzymało statut organizacji pożytku publicznego i można na nią przekazywać 1% podatku. Dla tych, którzy już przekazali serdecznie podziękowała, dla Wojtka Przespolewskiego zebrano 19 tys. zł.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XV)69)11 z dnia 29.12.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie, 13 gł. „za” podjęła uchwałę Nr XV)69)11 w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Srokowo z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012r.
( zał. nr 4)

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6.1. i przeszedł do realizacji pkt.6.2.

Ad. Pkt. 6.2.
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2012r.

Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska przedstawiła projekt uchwały, informując, że Źródłem finansowania zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są środki finansowe budżetu Gminy pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Dysponentem tych środków jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Srokowie.
Stan problemów alkoholowych i zasobów umożliwiających prowadzenie działań profilaktycznych:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Srokowie.
W roku 2011 do 30 listopada na ogólną liczbę mieszkańców 4 230 ze świadczeń pomocy społecznej skorzystało 305 rodzin, co stanowi 1 281 osób ponad 30 % wszystkich mieszkańców Gminy. Z rodzin korzystających z pomocy tutejszego Ośrodka około 30 % stanowią rodziny zagrożone problemem alkoholowym. Z dożywiania w 3 stołówkach szkolnych w 2011 roku korzystało 221 uczniów z tego około 30 % pochodzących z rodzin zagrożonych problemem alkoholowym.
Rewir Dzielnicowych w Srokowie.
Z danych uzyskanych z Rewiru Dzielnicowych w Srokowie wynika, że w 2011 roku do 30 listopada:
- przeprowadzono 20 interwencji w rodzinie, wobec osób będących pod wpływem alkoholu,
- sporządzono 1 wniosek dla osoby spożywającej alkohol w miejscu publicznym,
- wystąpiono do Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o wszczęcie postępowania wobec 3 osób nadużywających spożywanie alkoholu,
- nałożono mandat karny dla 11 osób za spożywanie alkoholu w miejscach publicznym,
- zatrzymano 15 osób za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwym - 6 wykroczeń,
- założono 17 „Niebieskich Kart” – przemoc w rodzinie gdzie występuje spożywanie alkoholu.
- w prowadzeniu 9 Teczek Przemocy w Rodzinie,
- sporządzono 2 wnioski o ukaranie za zakłócanie spokoju i wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym spowodowane przez osoby będące w stanie nietrzeźwym.
Szkoły na terenie Gminy Srokowo.
W 2011 roku we wszystkich szkołach na terenie Gminy Srokowo wśród uczniów przeprowadzono diagnozę środowiska szkolnego na temat bezpieczeństwa, przemocy i agresji, palenia papierosów i picia alkoholu w szkole,
- szkoła jest raczej bezpieczna, 
- przemoc i agresja jest coraz poważniejszym problemem spotykanym w szkole wśród uczniów klas gimnazjalnych,
- palenie papierosów to zjawisko bardzo często występujące nawet wśród młodszych klas szkoły podstawowej,
- z alkoholem styczność miało wielu uczniów, szczególnie w gimnazjum, są jednak przypadki spożywania alkoholu przez uczniów szkół podstawowych.

Wszystkie szkoły prowadzą zajęcia profilaktyczne z zakresu uzależnienia, przemocy, agresji w ramach godzin wychowawczych.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołana Zarządzeniem Wójta Gminy Srokowo Nr 63/2009 z dnia 9 października 2009 r. prowadzi kontrole przestrzegania warunków sprzedaży napojów alkoholowych w gminie Srokowo. Opiniuje wnioski o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Podejmuje czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie leczenia odwykowego. Przeprowadza rozmowy motywacyjno-interwencyjne z osobami mającymi problem z nadużywaniem alkoholu oraz członkami ich rodzin. Współdziała z organizacjami pozarządowymi i organizacjami społecznymi w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadziła 33 sprawy wobec osób uzależnionych od alkoholu na podstawie złożonych wniosków o wszczęcie postępowania wobec osób nadużywających spożywanie alkoholu.
Skierowano pisma do Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Srokowie oraz Kierownika GOPS o przeprowadzenie wywiadów środowiskowych w 11 rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. Wezwano na rozmowę motywacyjną osoby uzależnione od alkoholu oraz członków ich rodzin.4 osoby skierowano na badanie do lekarza biegłego w zakresie uzależnienia od alkoholu. Złożono 4 wnioski do sądu o podjęcie przymusowego leczenia w zakładzie leczenia odwykowego.

Punkt Konsultacyjny
Punkt Konsultacyjny działa w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie w każdą środę w godzinach od 14ºº do 18ºº, w którym zatrudniony jest terapeuta. W okresie od 01 stycznia do 30 listopada 2011 r. udzielono 154 porady i sesji terapeutycznych. Harmonogram wydatków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - 43 000 zł, w tym: § 2820 - dotacje na projekty stowarzyszeń 3 000 zł,- organizacja zimowego i letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, § 4170 - wynagrodzenie bezosobowe - 37 000 zł; w tym: wynagrodzenie członków komisji, prowadzenie świetlic socjalnych, punkt konsultacyjny i inne, § 4210 - materiały i wyposażenie - 1 500 zł, w tym: nagrody w konkursie „Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Profilaktycznych” oraz innych konkursach organizowanych przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,§ 4300 - zakup usług pozostałych -1 500 zł, w tym: programy profilaktyczne organizowane przez placówki oświatowe i kulturalne, usługi transportowe, prowizje, opłaty sądowe, opłaty za badania przez biegłych sądowych w kierunku uzależnienia od alkoholu.

Radna Czesława Gwóźdź zapytała się, jaka jest tendencja na przestrzeni lat czy ten Program Przeciwalkoholowy powoduje, że problem alkoholowy jest mniejszy, czy się zwiększa, czy jest taki sam. Czy Komisja ma wystarczające narzędzia, żeby ten program realizować?
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska powiedziała, że obserwuje się tendencję zwyżkową, tych problemów jest coraz więcej i nasilają się to w okresach letnich. Ale też są osoby, które regularnie zgłaszają się na wizyty do terapeuty, żeby pokazać się, że potrafią wytrzymać w trzeźwości i to daje satysfakcję w pracy Komisji.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr V)70)11 z dnia 29.12.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie, 13 gł. „za” podjęła uchwałę Nr XV)70)11 w sprawie uchwalenia Gminnego Programu ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2012r.
( zał. nr 5)

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6.2. i przeszedł do realizacji pkt.6.3.

Ad. Pkt. 6.3.
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2012r.

Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska przedstawiła projekt uchwały, informując, że Gmina Srokowo podejmuje działania mające na celu: prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej i wychowawczej w szczególności dla dzieci i młodzieży, szkolenie przedstawicieli różnych zawodów, instytucji i wyspecjalizowanych służb w dziedzinie przeciwdziałania narkomanii a zwłaszcza w zakresie umiejętności wczesnego rozpoznawania sygnałów wskazujących na prawdopodobieństwo zażywania narkotyków i postępowania z osobami uzależnionymi.
Placówki oświatowe prowadzą działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie przeciwdziałania narkomanii wśród dzieci i młodzieży, udzielają pomocy psychologicznej i pedagogicznej.
Rewir Dzielnicowych prowadzi cykliczne: profilaktyczne spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną dotyczące tematyki przeciwdziałania narkomanii, mające na celu wyeliminowanie zjawiska narkomanii oraz handlu środkami odurzającymi, ściga z tytułu popełnienia przestępstw związanych ze zjawiskiem narkomanii.
Ośrodek Pomocy Społecznej:
a) wykonuje pracę socjalną z rodzinami dotkniętymi problemem narkomanii,
b) motywuje do podjęcia terapii odwykowej,
c) prowadzi działania na rzecz dożywiania dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych,
d) organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży pochodzących z tzw. grupy zwiększonego ryzyka,
e) udziela pomocy materialnej i niematerialnej rodzinom i osobom, które podjęły leczenie odwykowe z wykorzystaniem kontraktu socjalnego,
f) udziela pomocy psychospołecznej i prawnej.

Harmonogram wydatków Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii: 85153 - 2 000 zł, w tym: § 4210 - materiały i wyposażenie - 1 000 zł, § 4300 - zakup usług pozostałych - 1 000 zł.

Radny Zenon Bachowski prosił o wyjaśnienie czy na naszym terenie nie występuje zagrożenie narkomanią, są przyznane bardzo małe środki, czy tylko środki zostały obcięte?
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska odpowiedziała, że oficjalnie zagrożenie narkomanią nie występuje, brak jest informacji, że takie zagrożenie jest. Środki zmniejszono ze względu na mniejsze wpływy ze sprzedaży alkoholi. 
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XV)71)11 z dnia 29.12.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie, 13 gł. „za” podjęła uchwałę Nr XV)71)11 w sprawie uchwalenia Gminnego Programu przeciwdziałania Narkomanii na 2012r.
( zał. nr 6)

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6.3. i przeszedł do realizacji pkt.6.4.

Ad. Pkt.6.4
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Srokowo na lata 2011-2017.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały oraz wyjaśniła zasadność podjęcia w)w projektu uchwały.
Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej polegają na zmianie kwoty budżetu gminy ogółem, w związku z pismem Ministerstwa Finansów w związku ze zwiększeniem subwencji oświatowej. z przedsięwzięć na rok 2011 zdejmuje się zakup komputerów do Urzędu Gminy, natomiast realizację projektu z POKL- Indywidualizacja procesów nauczania w klasach I-III - w kwocie 90 000zł w związku z podpisaniem dopiero w br. umowy z Urzędem Marszałkowskim oraz potrzebą ogłoszenia przetargu, przenosi się do realizacji na 2012r.
Dyskusji brak.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr XV)72)11 z dnia 29.12.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie, 13 gł. „za” podjęła uchwałę Nr XV)72)11 w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Srokowo na lata 2011-2017.
( zał. nr 7)

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6.4. i przeszedł do realizacji pkt.6.5.

Ad. Pkt.6.5
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Srokowo na 2011r.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały. Poinformowała, ze zmiany w dochodach dotyczą: zwiększenia: wprowadzenie do budżetu decyzji Nr FK 301/2011r. z dnia 20 grudnia 2011r. Wojewody Warmińsko - Mazurskiego ustalające kwoty dotacji celowych na zadania zlecone tj. zwiększające środki na świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne o kwotę 126 945zł, pisma z Ministerstwa Finansów z dnia 28 listopada 2011r o zwiększeniu subwencji oświatowej o kwotę 5 000zł, umowy z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej o przyznanych środkach na dodatkowe lekcje z języka angielskiego - kwotę 1600 zł. Zmniejszenia o kwotę 90 000zł w związku z przeniesieniem realizacji zadania z projektu POKL na 2012 zł.
Zmiany po stronie wydatków dotyczą wprowadzenia: zwiększenia: wprowadzenie do budżetu decyzji Nr FK 301/2011r. z dnia 20 grudnia 2011r. Wojewody Warmińsko - Mazurskiego ustalające kwoty dotacji celowych na zadania zlecone tj. zwiększające środki na świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne o kwotę 126 945zł, pisma z Ministerstwa Finansów z dnia 28 listopada 2011r o zwiększeniu subwencji oświatowej o kwotę 5 000zł., umowy z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej o przyznanych środkach na dodatkowe lekcje z języka angielskiego - kwotę 1600 zł.
Zmniejszenia o kwotę 90 000zł w związku z przeniesieniem realizacji zadania z projektu POKL na 2012 zł. Przeniesień środków w jednostkach budżetowych na podstawie wniosków: - Kierownika GOPS dotyczącego przeniesień pomiędzy wydatkami na zadaniach: zleconych o kwotę 4251,50 zł ( świadczenia rodzinne) oraz własnych o kwotę 14 185,91w tym zmniejszeniem środków na zadaniach inwestycyjnych o kwotę 450 zł na zakup kotła warzelnego do SP Srokowo, zwiększeniu środków na zasiłki i pomoc w naturze o 10 200 zł z jednoczesnym zmniejszeniem środków na utrzymaniu Ośrodka Pomocy Społecznej, przeniesienia w dożywianiu na kwotę 1710,40zł, zmniejszeniu o kwotę 110,49zł na dodatkach mieszkaniowych, przeciwdziałaniu alkoholizmowi - zwiększenie o 118,49zł oraz zmniejszeniem o kwotę 692 zł środków na utrzymanie Ośrodka Pomocy Społecznej,
- wniosku Dyrektora Szkoły Podstawowej w Srokowie dotyczące przeniesienia środków między rozdziałami dotyczące przeniesienia planu wydatków na wynagrodzeniach i pochodnych pomiędzy działami w tej szkole z jednoczesnym zwiększeniem na usługach o kwotę 9 000zł na przyłącze gazowe w stołówce szkolnej, oraz zwiększeniem kwoty 250 zł na umowach zlecenie ( remont dachu) z jednoczesnym zmniejszeniem usług dostępu do Internetu,
- wniosku Dyrektora Szkoły Podstawowej w Solance o przeniesienia pomiędzy rozdziałami na kwotę 2 700 zł w tym na zakup energii - 2100zł z jednoczesnym zmniejszeniem usług oraz zmniejszeniem o kwotę 600 zł płac w szkole z jednoczesnym zwiększeniem płac i składki ZUS w oddziale przedszkolnym.
Dyskusji brak.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr XV)73)11 z dnia 29.12.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie, 13 gł. „za” podjęła uchwałę nr XV)73)11 w sprawie zmian w budżecie gminy Srokowo na 2011r.
( zał. nr 8)

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6.5. i przeszedł do realizacji pkt. 6.6.

Ad. pkt.6.6
Przyjęcie uchwały w sprawie uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Srokowo na lata 2012-2018.

Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina odczytała uchwałę Nr RIO.IV-0120-438)11 z dnia 13.12.2011r. Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie w sprawie opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Srokowo projekcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2012-2018.
Uchwała Nr RIO.IV-0120-438)11 z dnia 13.12.2011r. Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie stanowi załącznik nr 9 do protokołu.
W dyskusji głos zabrał:
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Bogusław Staruch, który wyraził pozytywną opinię Komisji o Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2012-2018.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr XV)74)11 z dnia 29.12.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie, 13 głosami „za” podjęła uchwałę nr XV)74)11 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Srokowo na lata 2012-2018.
( zał. nr 10 )

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6.6. i przeszedł do realizacji pkt. 6.7.

Godz. 14:14 - 15-minutowa przerwa w obradach sesji.
Godz. 14:30 – wznowienie obrad.

Ad. pkt. 6.7.
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Srokowo na 2012r.
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z dnia 13 grudnia 2011r. nr RIO.IV-0120-437)11 w sprawie pozytywnej opinii, z uwagami o projekcie uchwały budżetowej na 2012r.
Uchwała Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z dnia 13 grudnia 2011r. nr RIO.IV-0120-437)11 stanowi załącznik nr 11 do protokołu.
Następnie Skarbnik Gminy przedstawiła:
- autopoprawki do budżetu na 2012r. stanowiące załącznik nr 12 do protokołu,
- wnioski nie ujęte do realizacji z budżetu gminy Srokowo na 2012r. stanowiące załącznik nr 13 do protokołu,
- uzasadnienie do uchwały budżetowej, stanowiące załącznik nr 14 do protokołu.

Przewodniczący Rady Gminy poprosił przewodniczących komisji rady o przedstawienie opinii o projekcie budżetu na 2012r.
Opinie o projekcie budżetu na 2012r. przedstawili kolejno:
1. Bogusław Staruch – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
2. Czesława Gwóźdź – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Spraw Społecznych
3. Marek Wawer – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Infrastruktury
4. Lucyna Ładziak – Przewodnicząca Komisji Finansów i Rozwoju Gospodarczego

Opinie stanowią załączniki do protokołu nr 12 -15.
Dyskusja.

Radny Bogusław Staruch zapytał się, jaką kwotę dla naszego budżetu będzie stanowić składka rentowa, o której informował Premier.
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina wyjaśniła, że w tym budżecie nie mamy składki, dlatego jest zwiększona rezerwa budżetowa. Kwota składki nie została jeszcze wyliczona.
Radny Franciszek Szepietowski wyraził swoją opinię o projekcie budżetu, stwierdził, że nie traktuje go z pesymizmem, ocenia go pozytywnie, a nawet wyżej, ponieważ Pan Wójt, Skarbnik, którzy tworzyli ten budżet, mając do dyspozycji takie dochody, podzieli je w tym budżecie na potrzeby i wydatki gminy w sposób pragmatyczny i rozsądny. Ten budżet pozwala samorządowi funkcjonować, realizować konieczne inwestycje. Życzył, żeby zamierzenia zawarte w budżecie miały odzwierciedlenie w praktyce.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt uchwały Nr XV)75)11 z dnia 29.12.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie, 13 głosami „za” podjęła uchwałę nr XV)75)11 w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Srokowo na 2012r.
( zał. nr 16)

Przewodniczący Rady Gminy podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie i uchwalenie budżetu, a szczególnie Pani Skarbnik, która włożyła w to najwięcej pracy. Życzył wspólnej realizacji zaplanowanych zadań oraz pozyskania środków finansowych zewnętrznych pozwalających na realizację wszystkich wniosków nie ujętych w budżecie na 2012r.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6.7. i przeszedł do realizacji pkt. 6.8.

Ad. pkt. 6.8. i 6.9.
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2012r.
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planów pracy Komisji stałych Rady Gminy na 2012r.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał projekt planu pracy rady na 2012r.
Uwag do projektu planu Rady Gminy na 2012r. nie wniesiono.
Projekty planów pracy poszczególnych komisji stałych Rady Gminy odczytali:
1. Komisja Rewizyjna – przew. Bogusław Staruch
2. Komisja Edukacji i Spraw Społecznych – przew. Czesława Gwóźdź
3. Komisja Rolnictwa i Infrastruktury – przew. Marek Wawer
4. Komisja Finansów i Rozwoju Gospodarczego – przew. Lucyna Ładziak
Uwag do projektów planu komisji stałych Rady Gminy na 2012r. nie wniesiono.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XV)76)11 z dnia 29.12.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie, 13 głosami „za” podjęła uchwałę nr XV)76)11 w sprawie uchwalenia planów pracy Rady Gminy i Komisji stałych Rady Gminy Srokowo na 2012r.
( zał. nr 17)

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6.8. i 6.9. i przeszedł do realizacji pkt. 6.10.

Ad. pkt.6.10
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IX)43)11 w sprawie określenia zasad gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości gminy Srokowo.

Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz wyjaśnił, że zmiana polega na tym, że w uchwale Nr IX)43)11 z dnia 29.06.2011r. w sprawie określenia zasad gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości Gminy Srokowo traci moc § 22 w brzmieniu: „ wyłącza się ze sprzedaży lokale mieszkalne znajdujące się w czynnych budynkach użyteczności publicznej m.in. w szkołach, obiektach sportowych i kulturalnych. W gminie jest jedno mieszkanie, które znajduje się w obiekcie czynnej szkoły, na kupno tego mieszkania złożył wniosek dyrektor. Żeby to umożliwić należy pozytywnie zaopiniować zmianę uchwały i dlatego taki wniosek znalazł się na dzisiejszej sesji.

Dyskusja.

Radna Lucyna Ładziak prosiła o wyjaśnienie jak usytuowane jest to mieszkanie w tym budynku, czy jest osobne wejście i jak przebiegają inne media oraz czy to jest tylko jeden budynek na terenie gminy.
Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz wyjaśnił, że mieszkanie ma oddzielne wejście, oddzielne inne media, nie ma problemów z przygotowaniem do sprzedaży. Jest to jedyny przypadek na terenie gminy.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr XV)77)11 z dnia 29.12.2011r.

Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych większością głosów, 10 głosami „za”, przy 3 gł. „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr XV)77)11 w sprawie określenia zasad gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości gminy Srokowo.
(zał. nr 18) 

Radna Lucyna Ładziak wyjaśniając, dlaczego wstrzymała się od głosu, stwierdziła, że na pewno dla Pana dyrektora należy się umożliwić sprzedaż lokalu na warunkach z uwzględnieniem ulg i zniżek, tylko może zaproponować inny lokal, nie w budynku użyteczności publicznej.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6.10. i przeszedł do realizacji pkt. 7.

Ad. pkt. 7
Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Gminy z działalności w 2011r.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał sprawozdanie z działalności w 2011r.
W 2011 r. Rada Gminy odbyła 12 posiedzeń plenarnych tzw. sesji.( z posiedzeniem dzisiejszym). Frekwencja na 11 posiedzeniach wyniosła 86,7%, z czego:
7 radnych nie opuściło żadnego posiedzenia – Zenon Bachowski, Czesława Gwóźdź, Aleksander Kamiński, Lucyna Ładziak, Bogusław Staruch, Iwona Szkudlarek, Franciszek Szepietowski.
3 radnych opuściło 1 posiedzenie
1 radny opuścił 2 posiedzenia
1 radna opuściła 3 posiedzenia
2 radnych opuściło 4 posiedzenia
1 radna opuściła 6 posiedzeń

Tematyka sesji wynikała z przyjętego planu pracy Rady Gminy oraz z bieżących tematów, które wymagały rozpatrzenia na forum Rady Gminy.
W 2011r. Rada Gminy podjęła 65 uchwał, które dotyczyły między innymi:
• uchwalenia Gminnego Programu ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2011r.,
• uchwalenia budżetu na 2011 r. – 28.02.2011r.
• przyjęcia sprawozdań z działalności za 2010 r. Gminnego Ośrodka Kultury, ZGKiM, GOPS,
• uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2011-2015,
• udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Srokowo,
• powołania komisji doraźnej,
• wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Kętrzynie na kadencję 2012-2017,
• ustalenia stawek podatku i opłat lokalnych na 2012 r.,
• zatwierdzenia stawki za pobraną wodę oraz za odprowadzanie ścieków - na rok 2012,
• zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2017,
• zmian w budżecie gminy na 2011 r.
Oprócz rozpatrywania spraw w zakresie, których podejmowane były uchwały, przedmiotem sesji były między innymi następujące tematy:
- Ocena stanu bezpieczeństwa w gminie i ochrony środowiska;
- Analiza funkcjonowania GOPS, GOK, ZGKiM i szkół w gminie;
- Analiza stanu mienia gminy, zaległości podatkowych;
- Analiza realizacji uchwał Rady Gminy;
- Ocena realizacji działań w zakresie promocji gminy i pozyskiwania środków zewnętrznych;
- Ocena stanu sportu i wykorzystania obiektów sportowych;
- Informacja Wójta Gminy o założeniach do projektu budżetu na 2012 r. i debata nad projektem budżetu.
Ponadto na każdej sesji Wójt Gminy i przewodniczący Rady Gminy składali informacje o swojej działalności w okresie międzysesyjnym. W ciągu roku radni i sołtysi na sesjach składali wnioski i interpelacje, które dotyczyły bieżącego funkcjonowania gminy oraz stanu infrastruktury technicznej i społecznej w poszczególnych miejscowościach. Na interpelacje udzielał informacji Wójt Gminy lub wyznaczeni przez niego pracownicy Urzędu Gminy.
W roku 2011 komisja doraźna powołana uchwałą Rady Gminy dokonała analizy działalności ZGKiM i wypracowała wnioski służące poprawie funkcjonowania tego zakładu.
Do Rady Gminy wpływały pisma, z którymi zapoznawani byli radni, podejmowane były stosowne uchwały czy stanowiska. W przypadku, gdy zakres spraw należał do kompetencji Wójta, Przewodniczący Rady kierował pisma do Wójta Gminy celem realizacji wniosków i postulatów zgłaszanych w tych pismach. Przewodniczący Rady pełnił poniedziałkowe dyżury w Urzędzie Gminy podczas których przyjmował interesantów. Ponadto brał udział w szkoleniach, konferencjach, zebraniach LGD 9, uroczystościach i spotkaniach okolicznościowych organizowanych w naszej gminie. W trakcie okresu sprawozdawczego nie zaszły żadne zmiany osobowe i ilościowe w składzie Rady. Reasumując stwierdzić należy, że praca Rady Gminy w ciągu mijającego roku przebiegała sprawnie. Tematy rozpatrywane na sesjach były przedmiotem dogłębnej dyskusji i merytorycznej analizy na posiedzeniach komisji a dyskusja na sesjach nad przyjmowanymi uchwałami miała charakter wyważonej wymiany stanowisk i poglądów.

Za całoroczną pracę :
• Dziękuję wszystkim radnym za aktywny udział w posiedzeniach Komisji i Rady, szczególnie Przewodniczącym Komisji za ich inicjatywę i kreatywność;
• Dziękuję Panu Wójtowi, Pani Skarbnik, Pani Sekretarz za współpracę.
• Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy, kierownikom i dyrektorom jednostek organizacyjnych gminy oraz dyrektorom szkół za merytoryczne i kompetentne przygotowanie materiałów na posiedzenia Komisji i Rady.
• Dziękuję Pani Inspektor Teresie Gryczka za sumienną i wzorową pracę na rzecz Rady Gminy oraz pomoc w rozwiązywaniu i załatwianiu wielu spraw związanych z działalnością Przewodniczącego Rady i radnych.
• Dziękuję Radcy Prawnemu za fachową pomoc podczas podejmowania uchwał.
• Dziękuję sołtysom i mieszkańcom naszej gminy za aktywne uczestniczenie w sesjach i wskazywanie ważnych i pilnych do załatwienia spraw w swoich miejscowościach.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 7. i przeszedł do realizacji pkt. 8.

Ad. pkt. 8
Sprawozdanie Przewodniczących Komisji stałych Rady Gminy z działalności w 2011r.

Sprawozdania z działalności komisji stałych za 2011r. przedstawili:
1. Komisja Rewizyjna – przewodniczący Bogusław Staruch
2. Komisja Edukacji i Spraw Społecznych – przewodnicząca Czesława Gwóźdź
3. Komisja Rolnictwa i Infrastruktury – przewodniczący Marek Wawer
4. Komisja Finansów i Rozwoju Gospodarczego – przewodnicząca Lucyna Ładziak
Sprawozdania stanowią załączniki nr 19 – 22 do protokołu.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 8 i przeszedł do realizacji pkt.9

Ad. pkt. 9
Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych.

W pkt.3 nie było interpelacji i zapytań radnych nie było.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 9 i przeszedł do realizacji pkt.10.

Ad. pkt. 10
Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.

Pan Ślubowski Dariusz – mieszkaniec Srokowa przedstawił następujące pytania:
1) Zakup toalet „TOI – TOI”, w ubiegłym roku na ten cel przeznaczona była kwota 10 tys. zł, na 2011)2012r. 15 tys. zł, kiedy zostaną zakupione toalety i ile sztuk, z czego wynikła różnica 5 tys. zł?
Skarbnik Gminy odpowiedziała, że zostaną zakupione dwie toalety, różnica wynikła z tego, że będą zakupione takie toalety, które będą podłączone do sieci kanalizacyjnej.

2) W 2011r. składał zapytanie na sesji odnośnie montowania ławeczek na terenie miejscowości Srokowo, czy coś się zmieniło, czy ta sprawa pozostanie bez odzewu i nie będą ławeczki montowane?
Wójt Gminy – wnioski do budżetu składa się we wrześniu, a takiego wniosku nie było i nie wiem, o jakie ławeczki chodzi.
Przewodniczący Rady Gminy zapewnił, że w przyszłym roku w miarę posiadanych środków to zadania będzie realizowane.

3) Proponuje się sprzedaż hali „Śnieżka”, czy sprzęt znajdujący się w hali będzie sprzedawany oddzielnie czy wraz z halą?
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że na dzień dzisiejszy nie ma podjętej decyzji, ale będzie rozważana możliwość przeniesienia tego sprzętu do szkół.

4) Może zostały wyasygnowane pieniążki na zabezpieczenie wieży Bismarca, jeżeli w tym momencie nie zostanie ona zabezpieczona od góry, może folią, to woda dostająca się w szczeliny spowoduje rozsypanie tej wieży i nie będzie, do czego wracać?
Wójt Gminy odpowiedział, że zgodnie z decyzją Konserwatora Zabytków wieża jest wpisana do rejestru zabytków jako riuny wieży, wniosek złożony o warunki zabezpieczenia przed dewastacją nie został rozpatrzony.

5) Za mało jest patroli pieszych Policji w Srokowie, wystarczy przejść się z piątku na sobotę czy z soboty na niedzielę przez Plac Rynkowy, widać chuligańskie wybryki, picia alkoholu, gdzie wtedy znajduje się nasza Policja?
Przewodniczący Rady Gminy odpowiedział, że dzisiaj jest wymiana Kierownika Rewiru Dzielnicowych, będzie nowy Kierownik. Pismo w sprawie zwiększenia patroli pieszych w Srokowie było wystosowane do Komendanta Powiatowego Policji i przyszła odpowiedź, że patrole będą zwiększone.

6) Następne pytanie, chodzi o zatrzymywanie się autobusów jadących od strony Kętrzyna, naprzeciwko byłego kiosku „Ruchu”, czy jest to zgodne z prawem czy nie? Nie dosyć, że mamy sparaliżowany ruch w centrum Srokowa to jeszcze autobusy dosyć często się zatrzymują, stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym jak i kołowym. W jakim celu została zrobiona zatoczka?
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska wyjaśniła, że sprawa była zgłaszana też na zebraniu wiejskim, były wystosowane pisma do VEOLI i Pana Maziec o zatrzymywanie się na zatoczce. Jeśli nadal się zatrzymują to jest to w gestii Policji.

7) Projekt budowy ścieżki rowerowej, a właściwie odcinek od miejscowości Różanka do Solanki, który ma być bez ścieżki rowerowej, jaki jest sens budowania i robienie takiej inwestycji, 4-5 km ścieżki nie będzie. Czy ktoś odpowiedzialny zdecyduje się wziąć odpowiedzialność za poruszanie się po drodze wojewódzkiej grupy rowerzystów? Mówimy o turystyce, ale co możemy zaoferować, 5 km ścieżkę rowerową, dla kogo ona ma być? 
Wójt Gminy odpowiedział, że na Zarządzie Dróg Wojewódzkich inicjatorem wydłużenia tej ścieżki na etapie uzgodnienia i konsultacji społecznych była Pani Regina Wieczorek. Odbywały się takie zebrania, były uzgadniane wszystkie zjazdy, podjazdy. Był pisany wniosek o wydłużenie tej ścieżki do granic gminy. Ścieżka rowerowa od Kętrzyna do Nowej Różanki został rozpatrzony i ścieżka została zaprojektowana, a nasz wniosek został załatwiony połowicznie i ruch rowerowy pomiędzy Nową Różanką a Solanką ma się odbywać w ogólnym ruchu ulicznym.
Pan Dariusz Ślubowski wątpił czy zostały wyczerpane wszelkie możliwości, żeby dokończyć jednak tę ścieżkę rowerową, czy następne pokolenia nam nie „podziękują” za brak determinacji, czy jest aż to tak duża kwota zrobienia 4-5 km odcinka? Czy do tego tematu nie ma szans powrotu?
Wójt Gminy odpowiedział, że decyzja zapadła, inwestycja doczekała się realizacji, w I kwartale 2012r. następuje rozpoczęcie prac i nie ma możliwości finansowych a tym bardziej technicznych wprowadzenia nowych zadań. Można jednak w przyszłości w każdej chwili zaprojektować ścieżkę rowerową do istniejącego ciągu drogi wojewódzkiej i wybudować w miarę posiadanych środków i zgody właściciela drogi.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński odczytał nadawców życzeń świątecznych skierowanych do Przewodniczącego Rady Gminy i radnych.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10 i przeszedł do realizacji pkt.11.

Ad. pkt. 11
Przyjęcie protokołu z sesji Nr XIV z dnia 30 listopada 2011r.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że protokół z sesji z dnia 30.11.2011r. był do wglądu w biurze Rady Gminy oraz był wyłożony na pół godziny przed sesją na sali obrad.
Stwierdził, iż zapoznał się z protokołem, odzwierciedla on wiernie przebieg sesji.
Wniosków ani uwag do protokołu nie było.
W chwili zarządzenia głosowania na sali obrad obecnych było 13 radnych.
Protokół Nr XIV z dnia 30.11.2011r. został przyjęty jednogłośnie (13 gł. „za”), bez uwag.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt.11 i przeszedł do realizacji pkt.12.

Ad. pkt. 12
Zakończenie XV sesji Rady Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński wobec wyczerpania porządku obrad – o godz. 16:30 zamknął obrady XV zwyczajnej sesji Rady Gminy Srokowo.

Protokół obejmuje 22 załączniki:
Nr 1 do 3 – listy obecności – biuro Rady Gminy
Nr 4,5,6,7,8,10,16,17,18 - http://test.systemdobip.pl/srokowo_gmina_wiejska/akty/14/typ
Nr 9,11,12,13,14,15,19,20,21,22 – biuro Rady Gminy

Przewodniczący Rady Gminy
Aleksander Kamiński

Protokół sporządziła:
Inspektor Teresa Gryczka

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Srokowo
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Mariusz Daćko
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2012-02-06
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Teresa Gryczka
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2012-02-06 08:25:08
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Mariusz Daćko
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2012-02-06 09:25:30
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Mariusz Daćko
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-02-10 12:11:57
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
973 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony