ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Srokowo
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

VI Kadencja

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

P R O T O K Ó Ł Nr XIX)12 z obrad sesji Rady Gminy Srokowo z dnia 27 kwietnia 2012r. w godz. 13:00 – 16:15 miejsce obrad – sala lustrzana Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie

Informacja ogłoszona dnia 2012-06-01 17:01:56 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

P R O T O K Ó Ł Nr XIX)12
z obrad sesji Rady Gminy Srokowo
z dnia 27 kwietnia 2012r.
w godz. 13:00 – 16:15
miejsce obrad – sala lustrzana Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie.

Ad. pkt.1

Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński o godz. 13:00 otworzył XIX sesję Rady Gminy Srokowo. Powitał Wójta Gminy Srokowo, Panią Skarbnik i Panią Sekretarz Gminy, radcę prawnego, Pana Mariusza Stawarko z Placówki Straży Granicznej w Barcianach, Wysoką Radę, Panią inspektor, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, panie i panów sołtysów, powitał wszystkie osoby uczestniczące w obradach sesji. Na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach aktualnie uczestniczy 12 radnych, co wobec ustawowego składu rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał. Nieobecni radni: Agnieszka Siewruk, Anna Stadnik i Marzena Stolarczyk. Listy obecności radnych, zaproszonych gości i sołtysów stanowią zał. nr 1, 2 i 3. Zgodnie z § 33 ust. 3 Statutu Gminy Srokowo,
Rada Gminy na wniosek Przewodniczącego Rady Gminy powołała sekretarza sesji, którym została jednogłośnie (12 gł. „za”) radna Lucyna Ładziak.

Ad. pkt.2
Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie wniosków o zmianę porządku obrad.


Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że porządek obrad radni otrzymali na piśmie. Do porządku obrad nie wprowadzono zmian.
Wójt Gminy zaproponował wprowadzenie do porządku obrad w pkt. 10.7. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zadania z zakresu administracji rządowej dotyczącego utrzymania grobów i cmentarzy wojennych w 2012r.
Rada Gminy jednogłośnie przyjęła proponowaną zmianę w porządku obrad.
Na sesję przybyła radna Marzena Stolarczyk – stan rady 13 radnych.
Porządek obrad sesji po zmianach przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie XIX sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie zmian w porządku obrad.
3. Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.
4. Informacja Przewodniczącego Rady Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Analiza sprawozdania z wykonania budżetu gminy Srokowo za 2011r.
7. Ocena stanu sportu i wykorzystania obiektów sportowych w gminie.
8. Ocena współpracy Gminy Srokowo z gminami partnerskimi.
9. Sprawozdanie Wójta Gminy z realizacji programu współpracy Gminy Srokowo z organizacjami pozarządowymi.
10. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
10.1. zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze, zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli pedagogów i logopedów,
10.2. ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach dla których organem prowadzącym jest gmina Srokowo,
10.3. likwidacji Szkoły Podstawowej w Jegławkach,
10.4. likwidacji Szkoły Podstawowej w Solance w celu utworzenia w Solance Filii Szkoły Podstawowej w Srokowie,
10.5. ustalenia sieci publicznych oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjum, prowadzonych przez Gminę Srokowo oraz określenia granic ich obwodów,
10.6. przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Srokowo w 2012r.,
10.7. przyjęcia zadania z zakresu administracji rządowej dotyczącego utrzymania grobów i cmentarzy wojennych w 2012r.
10.8. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Srokowo na lata 2012-2018,
10.9. zmiany budżetu gminy Srokowo na 2012r.
11. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
12. Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.
13. Przyjęcie protokołu z XVIII sesji Rady Gminy z dnia 30.03.2012r.
14. Zamknięcie XIX sesji Rady Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 2 i przeszedł do realizacji pkt.3.

Ad. pkt.3
Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.


Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz w okresie między sesjami od 30.03.2012r. do 27.04.2012r. wydał 2 zarządzenia:
1. Zarządzenie nr 18)2012 z dnia 28.03.2012r. w sprawie przedłożenia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Srokowo za 2011r.
2. Zarządzenie nr 19)2012 z dnia 28.03.2012r. w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości zabudowanej, stanowiącej własność gminy Srokowo. Lokal mieszkalny w Srokowie, Plac Rynkowy7/2 wraz z udziałem w gruncie.
Do przedstawionej informacji nie było wniosków ani zapytań.
Informacja stanowi załącznik Nr 4 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 3 i przeszedł do realizacji pkt.4.

Ad. pkt. 4
Informacja Przewodniczącego Rady Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że w okresie międzysesyjnym uczestniczył tylko w posiedzeniu Komisji Finansów i Rozwoju Gospodarczego. Wypadek w pracy pozbawił go możliwości uczestniczenia w wielu ważnych sprawach, między innymi w spotkaniu w Jegławkach i Sińcu. Do przedstawionej informacji nie było zapytań.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 4 i przeszedł do realizacji pkt. 5.

Ad. pkt. 5
Interpelacje i zapytania radnych.


Interpelacji i zapytań nie było.

Ad.pkt.6
Analiza sprawozdania z wykonania budżetu gminy Srokowo za 2011r.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że informacja była tematem posiedzeń komisji rady.
Dyskusja.
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła pokrótce sprawozdanie i poinformowała, ze sprawozdanie uzyskało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie. 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę Nr RIO.IV-0120-160)12 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z dnia 13 kwietnia 2012r. w sprawie wydania opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy Srokowo za 2011r. wraz z informacją o stanie mienia komunalnego.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że absolutorium planowane jest na czerwiec br. wobec czego głosowanie nad sprawozdaniem odbędzie się na sesji czerwcowej.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6 i przeszedł do realizacji pkt.7.

Ad.pkt.7
Ocena stanu sportu i wykorzystania obiektów sportowych w gminie.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że przed dzisiejszą sesją radni otrzymali poprawioną informację.
Radny Bogusław Staruch wyraził opinię w imieniu Komisji Rewizyjnej, że sport w miejscowości Srokowo w miarę dobrze funkcjonuje, ale są oczekiwania, żeby ten sport przeniósł się do sołectw. Wnioskował, żeby Panowie Adam Makar i Józef Polakowski zajęli się tym tematem, wniosek ten na komisji poparł Pan Wójt. Powinni wyzwolić inicjatywy sportowe w terenie, żeby przenieść sport, imprezy sportowo - integracyjne w teren, do miejscowości, gdzie są ku temu warunki.
Pan Adam Makar zgodził się co do słuszności wniosku, który zostanie omówiony w szczegółach na posiedzeniach komisji rady.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – jednogłośnie ( 13 gł. „za”) przyjęła informację o stanie sportu i wykorzystania obiektów sportowych w gminie. Załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 7 i przeszedł do realizacji pkt.8.

Ad.pkt.8
Ocena współpracy gminy Srokowo z gminami partnerskimi.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że informacja była tematem posiedzeń komisji Rady Gminy.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że Gmina Srokowo współpracuje z dwiema gminami partnerskimi, z którymi zawarła porozumienia o współpracy: Gmina Zimne na Ukrainie. W dniu 27 października 2006r. została zawarta umowa o współpracy w dziedzinach: funkcjonowanie samorządów terytorialnych, wspieranie rozwoju gospodarczego i turystyki, organizowanie seminariów, konferencji, wystaw, współpraca w dziedzinie szkolnictwa, edukacji i sportu, współpraca kulturalna. Przedstawiciele Gminy Srokowo odwiedzili Gminę Zimne, w celu omówienia zasad współpracy. Gmina Srokowo również gościła delegację z Gminy Zimne. Obecne kontakty partnerskie z tą gminą nie są utrzymywane. Gmina Kurszskaja Kosa z Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Porozumienie podpisano w dniu 3 listopada 2009 r. Celem współpracy jest rozwój przyjacielskich kontaktów w dziedzinie: ochrony środowiska, oświaty, kultury, sportu i turystyki. Przedstawiciele tej Gminy odwiedzili w 2011 r. naszą gminę kilkukrotnie.
Radna Czesława Gwóźdź wnioskowała o nawiązanie kontaktów z samorządem w Polsce w celu wymiany doświadczeń, współpracy w różnych dziedzinach, sportu, oświaty. Dyrektor GOK Janusz Januszewski poinformował o planowanym wyjeździe do gminy Kurszskaja Kosa z Obwodu Kaliningradzkiego naszych zespołów, a następnie z tamtej gminy przyjadą do nas, np. na dożynki.
Po przeprowadzeniu dyskusji Przewodniczący Rady Gminy przystąpił do głosowania nad informacją.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych - jednogłośnie ( 13 gł. „za”) przyjęła informację o współpracy gminy Srokowo z gminami partnerskimi. Załącznik nr 6 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 8 i przeszedł do realizacji pkt.9.

Ad. pkt. 9
Sprawozdanie Wójta Gminy z realizacji programu współpracy gminy Srokowo z organizacjami pozarządowymi.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że informacja była analizowana na posiedzeniach komisji.
Dyskusja.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że w 2011r. przedmiotem współpracy władz Gminy Srokowo z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego była realizacja zadań Gminy określonych w ustawach, określanie potrzeb społecznych i sposobów ich zaspakajania, podwyższanie efektywności działań kierowanych do mieszkańców gminy. Gmina Srokowo realizowała zadania publiczne we współpracy z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w formie zlecania podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie, udostępniała lokal na spotkania podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego. Z budżetu Gminy Srokowo udzielono dotacje na sfinansowanie lub dofinansowanie zadań określonych w programie współpracy. W dniu 4 marca 2011 r. Wójt Gminy Srokowo ogłosił otwarty konkurs na wykonanie zadań publicznych Gminy Srokowo przez organizacje pozarządowe w następujących sferach:
1. Promocja Gminy – promocja twórczości rękodzielniczej - 3 000 zł.
2. Edukacyjna opieka wychowawcza – 5 000 zł.
3. Ochrona zdrowia - 6000 zł.
Komisja powołana Zarządzeniem Nr 19/11 Wójta Gminy dokonała oceny formalnej i merytorycznej złożonych ofert. Komisja pozytywnie zaopiniowała złożone oferty
1) Oferta nr 1, kwota zadania 3 000 zł
Nazwa oferenta: Stowarzyszenie Wiedza Rozwój Praca.
Nazwa zadania: Wykonanie maskotki Gminy Srokowo „Bóbr”.
2) Oferta nr 2, kwota zadania 5 000 zł
Nazwa oferenta: Srokowskie Stowarzyszenie Sukces Każdego Dziecka.
Nazwa zadania: Fundusz Stypendialny „Bociek”
3) Oferta nr 3, kwota zadania 6 000 zł
Nazwa oferenta: Stowarzyszenie Sportowe OMET SROKOWO
Nazwa zadania: Sport alternatywą dla nałogów.

Komisja przekazała oferty do Wójta, który zawarł umowy o udzielenie dotacji.
Radna Czesława Gwóźdź poinformowała, że Srokowskie Stowarzyszenie „Sukces Każdego Dziecka” jest organizacją pożytku publicznego i można na to stowarzyszenie przekazać 1% podatku. Stowarzyszenie oprócz zadań edukacyjnych, promowania zdolnych uczniów poprzez przyznawane stypendia również w ubiegłym roku zebraliśmy sporą kwotę na rehabilitacje Wojtka Przespolewskiego. Apelowała o większe zainteresowanie się stowarzyszeniami, dzięki którym można dużo zrobić, prosiła o wsparcie i pomoc.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych - jednogłośnie (13 gł. „za”) przyjęła sprawozdanie Wójta Gminy z realizacji programu współpracy gminy Srokowo z organizacjami pozarządowymi. Załącznik nr 7 do protokołu
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 9 i przeszedł do realizacji pkt.10.

Ad. pkt. 10
Podjęcie uchwał w sprawach:


10.1.
Podjęcie uchwały w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze, zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli pedagogów i logopedów.
Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że projekt uchwały był analizowany na posiedzeniach komisji.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że uchwała przedłożona radnym była podejmowana w lutym br. Jednak Wojewoda Warmińsko – Mazurski stwierdził jej nieważność, ze względu na brak opinii związków zawodowych nauczycieli.
Projekt uchwały został zaopiniowany przez 2 związki zawodowe zrzeszające nauczycieli i ponownie przedłożona radzie celem podjęcia tej uchwały. Propozycje zawarte w uchwale: pedagog – 30 godzin,( aktualnie 20 godz.), logopeda – 24 godziny( aktualnie 18 godz.), dyrektor szkoły – 10 godz.( aktualnie 5 godz.). Opinie związków były negatywne, co do tygodniowego wymiaru godzin logopedy i pedagoga.
Po przeprowadzeniu dyskusji Przewodniczący Rady poprosił o odczytanie projektu uchwały.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XIX)95)12.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – większością głosów 11 gł. „za”, 2 gł” przeciw”, 0 gł. „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr XIX)95)12. Załącznik nr 8 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt.10.1. i przeszedł do realizacji pkt.10.2.

10.2.
Podjęcie uchwały w sprawie „Ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach dla których organem prowadzącym jest gmina Srokowo”.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że projekt uchwały był również analizowany na posiedzeniach komisji.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że projekt uchwały był uzgadniany ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli w dniu 2 kwietnia 2012 r.
Następnie Sekretarz przedstawiła najważniejsze zmiany w projekcie regulaminu wynagradzania nauczycieli, który był analizowany na komisjach Rady Gminy Srokowo. Na komisjach wypracowano opinię, aby wprowadzić do regulaminu dodatkowe składniki wynagrodzenia nie ujęte w dotychczasowym projekcie. Do projektu Regulaminu dodano dwa nowe rozdziały: Rozdział IV Dodatki za warunki Pracy i Rozdział VI Tryb oraz warunki przyznawania nagród ze specjalnego funduszu nagród
Radny Bogusław Staruch stwierdził, że w § 6 ust.1 i 2 Regulaminu proponuje się zróżnicowany dodatek motywacyjny dla nauczycieli i dla dyrektorów, dla nauczycieli – nie może przekraczać 10% minimalnego wynagrodzenia nauczyciela stażysty a dla dyrektorów – 20%. Odczytał uzasadnienie do decyzji organu nadzoru z woj. mazowieckiego, gdzie podjęto uchwałę o podobnych zapisach. Uchwała została uchylona, ponieważ jak stwierdzono, narusza to art.30 ust. 2 Karty Nauczyciela. W myśl tego przepisu wysokość dodatku motywacyjnego nie zależy od zajmowanego stanowiska. Zróżnicowanie narusza konstytucyjną zasadę równości wyrażoną w art.62 Konstytucji RP.
Radny wnioskował o wypracowanie dodatku motywacyjnego w jednej wysokości.
Przewodniczący Rady Gminy w tym celu zarządził przerwę 20 – minutową w obradach. Po przerwie 14:00 – 14:30 obrady wznowiono.
Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz złożył wniosek, aby w § 6 ust.1 Regulaminu był zapis: Dodatek motywacyjny dla nauczycieli i dyrektorów nie może przekroczyć 15% minimalnego wynagrodzenia nauczycieli. Ppkt.2 skreślić.
Głosowanie nad wnioskiem – Rada Gminy jednogłośnie – 13 gł. „za” przyjęła propozycję Wójta Gminy.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr XIX)96)12.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – większością głosów 12 gł. „za”,1 gł. ”wstrzymującym” i 0 gł. „przeciw” podjęła uchwałę nr XIX)96)12 w sprawie „Ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest gmina Srokowo”. Załącznik nr 9 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.2. i przeszedł do realizacji pkt.10.3.

10.3.
Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Jegławkach.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że projekt uchwały był analizowany na posiedzeniach komisji.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że 3 lutego 2012 r. Rada Gminy Srokowo podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Jegławkach. Organ prowadzący szkołę zobowiązał organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego – Wójta, do dokonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia likwidacji, w szczególności do zawiadomienia o zamiarze likwidacji szkoły rodziców uczniów i Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz do wystąpienia do Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty o wydanie opinii w sprawie likwidacji szkoły. Wszystkie obowiązki wynikające z ustawy o systemie oświaty zostały wykonane przez organ wykonawczy zgodnie z podjętą uchwałą intencyjną. Główną przesłanką uzasadniającą likwidację Szkoły jest systematycznie zmniejszająca się liczba dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu w obwodzie szkolnym Szkoły Podstawowej w Jegławkach oraz wysokie koszty prowadzenia szkoły.
Radna Czesława Gwóźdź poprosiła o przedstawienie opinii Kuratorium Oświaty w tej sprawie.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że wszyscy radni otrzymali opinie Kuratorium w materiałach na komisje. Opinia Kuratorium w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Jegławkach jest negatywna.
Radna Lucyna Ładziak prosiła o informację czy rodzice uczniów ze szkoły w Jegławkach są usatysfakcjonowani wyjaśnieniami Wójta, ponieważ mieli dużo wątpliwości i pytań, co do stworzenia stowarzyszenia.
Pani Barbara Budrewicz stwierdziła, że wszystko już zostało powiedziane, co miało być powiedziane, członkowie stowarzyszenia przeprowadzili rozmowy z wszystkimi radnymi z jednym wyjątkiem. Poprosiła radnych o zastanowienie się przed podjęciem decyzji i danie szansy przejęcia Szkoły Podstawowej w Jegławkach przez założone stowarzyszenie za rok.
Radny Franciszek Szepietowski stwierdził, że ta reorganizacja oświaty zaproponowana przez organ prowadzący jest rozwiązaniem bezbolesnym dla niemalże wszystkich i nie jeden samorząd chciałby tak zreformować oświatę. Nie padły żadne racjonalne argumenty, które by uzasadniały pozostawienie tej szkoły. Poinformował, że będzie głosował za likwidacją tej szkoły.
Radna Lucyna Ładziak wyraziła stanowisko, że winą organu prowadzącego jest to, że nie było wcześniejszych konsultacji i nie dano szansy przejęcia tej szkoły przez rodziców. Szkoła w Srokowie też nie jest przygotowana, bo znamy problemy z ogrzewaniem. Poinformowała, że też będzie głosowała za likwidacją szkoły, ale przykre jest to, że ani rada ani organ prowadzący nie pomógł rodzicom w tej sprawie.
Dyrektor Bogusław Kozicki poinformował o sytuacji w Szkole Podstawowej w Srokowie po przejęciu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jegławkach dotyczącej podziału klas i ich rozlokowania w szkole. Powrócił do tematu ogrzewania szkoły.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XIX)97)12 .
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – większością głosów 8 gł. ”za”, 3 gł. „wstrzymującymi”, 2 gł. „przeciw” podjęła uchwałę nr XIX)97)12 sprawie „Likwidacji Szkoły Podstawowej w Jegławkach”. Załącznik nr 10 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.3. i przeszedł do realizacji pkt.10.4.

10.4.
Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Solance w celu utworzenia w Solance Filii szkoły Podstawowej w Srokowie.


Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że 3 lutego 2012 r. Rada Gminy Srokowo podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Solance w celu utworzenia w Solance Filii Szkoły Podstawowej w Srokowie. Organ prowadzący szkołę zobowiązał - organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego – wójta, do dokonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia likwidacji, w szczególności do zawiadomienia o zamiarze likwidacji szkoły rodziców uczniów i Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz do wystąpienia do Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty o wydanie opinii w sprawie likwidacji szkoły. Wszystkie obowiązki wynikające z ustawy o systemie oświaty zostały wykonane przez organ wykonawczy zgodnie z podjętą uchwałą intencyjną. Główną przesłanką uzasadniającą likwidację Szkoły jest systematycznie zmniejszająca się liczba dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu w obwodzie szkolnym Szkoły Podstawowej w Solance oraz wysokie koszty prowadzenia szkoły. Obwód Szkoły Podstawowej w Solance nie ulegnie zmianie.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr XIX)98)12.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – większością głosów 12 gł. ”za”, 1 gł. „wstrzymującym”, 0 gł. „przeciw” podjęła uchwałę nr XIX)98)12 w sprawie „Likwidacji Szkoły Podstawowej w Solance w celu utworzenia w Solance Filii szkoły Podstawowej w Srokowie”. Załącznik Nr 11 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.4. i przeszedł do realizacji pkt.10.5.

10.5.
Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia sieci publicznych oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjum, prowadzonych przez Gminę Srokowo oraz określenia granic ich obwodów.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że projekt uchwały był analizowany na posiedzeniach komisji. Poprosił Sekretarz Gminy o przedstawienie projektu uchwały.
Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że zgodnie z art. 14 a pkt. 1 ustawy o systemie oświaty Rada Gminy ustala sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz zgodnie z art. 17 ust. 4 do zadań rady gminy należy ustalenie planu sieci oraz określenie granic obwodów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów mających siedzibę na terenie gminy. W powyższej sprawie obowiązywało 9 uchwał, które były podejmowane w latach od 1999 do 2004 r. wymienione w § 3 przedstawionej uchwały. Przedstawiona uchwała ujednolica oraz aktualizuje sieć szkolną oraz granice obwodów szkolnych na terenie Gminy Srokowo, uwzględniając zmiany obwodów w związku z podjęciem uchwał w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Jegławkach oraz Szkoły Podstawowej w Solance. Obwód Szkoły Podstawowej w Srokowie został powiększony o miejscowości wchodzące w skład obwodów dotychczasowych obwodów szkolnych likwidowanych szkół. i obejmować będzie wszystkie miejscowości gminy Srokowo. Obwód punktu przedszkolnego oraz gimnazjum pozostaje bez zmian.
Godz. 15:21 - z obrad sesji wychodzi radna Marzena Stolarczyk – stan rady 12 radnych.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XIX)99)12.
Głosowanie- Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie 12 gł. „za” podjęła uchwałę Nr XIX)99)12 w sprawie „Ustalenia sieci publicznych oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjum, prowadzonych przez Gminę Srokowo oraz określenia granic ich obwodów”. Załącznik Nr 12 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.5. i przeszedł do realizacji pkt.10.6.

10.6.
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Srokowo w 2012r.


Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997r. nakłada na Radę Gminy obowiązek corocznego uchwalania do dnia 31 marca Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Do dnia 1 stycznia 2012 roku program taki miał charakter fakultatywny, natomiast obecnie zakłada się, że jego obligatoryjny charakter w większym stopniu będzie sprzyjał zapobieganiu bezdomności zwierząt i przyczyni się do ograniczenia problemu złego ich traktowania. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie przestrzegania praw zwierząt z dnia 23 sierpnia 2011 roku zjawisko bezdomności zwierząt w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie i ma tendencję wzrostową. Nadmierny wzrost populacji części zwierząt domowych jest efektem słabej edukacji społeczeństwa, porzucania zwierząt bez żadnych konsekwencji i niekontrolowanego ich rozmnażania. W projekcie Programu przygotowanego przez Wójta Gminy określono między innymi: cele, realizatorów i sposoby wykonania zadań związanych z realizacją nałożonych na Gminę zadań oraz wysokość przyznanych na ten cel środków finansowych zaplanowanych na całe przedsięwzięcie.
Projekt programu został przekazany do zaopiniowania:
- właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii t. j Powiatowemu Inspektoratowi Weterynarii w Kętrzynie (pozytywnie zaopiniowany),
- organizacjom społecznym, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, działającym na obszarze gminy:
Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami Oddział w Kętrzynie (negatywnie zaopiniowany),
- dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze gminy.
Projekt został przekazany do zaopiniowania przez: Koło Łowieckie „Cyranka” w Węgorzewie, Koło Łowieckie „Kaczor” Kętrzynie, Koło Łowieckie „Słonka” w Srokowie oraz Koło Łowieckie „Daniel” w Kętrzynie (brak opinii), Podmioty w terminie 21 dni od dnia otrzymania projektu programu, wydają opinie o projekcie t .j. do dnia 30 kwietnia 2012 r.. Nie wydanie opinii w tym terminie uznaje się za akceptację przesłanego programu.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr XIX)100)12.
Głosowanie- Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie 12 gł. „za” - podjęła uchwałę Nr XIX)100)12 w sprawie „Przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Srokowo w 2012r.”. Załącznik Nr 13 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.6. i przeszedł do realizacji pkt.10.7.

10.7.
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zadania z zakresu administracji rządowej dotyczącego utrzymania grobów i cmentarzy wojennych w 2012r.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że projekt uchwały był analizowany na posiedzeniach komisji.
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina poinformowała, że 23 kwietnia br. Wojewoda Warmińsko - Mazurski wystąpił z propozycją zawarcia porozumienia w sprawie powierzenia gminie Srokowo zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, dotyczących obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych wraz z propozycja dotacji w kwocie 1 100 zł. Przyjęcie zadań zleconych przez Gminę powoduje konieczność podjęcia uchwały Rady Gminy w tej sprawie.
Wójt Gminy poinformował, że dotyczy to utrzymania i renowacji mogił, naprawy ogrodzenia cmentarzy z I wojny światowej, które położone są w Skandławkach, Łęknicy, Kałkach, Kolkiejmach. Dokumentacja dotycząca cmentarzy znajduje się u Wojewody Warmińsko – Mazurskiego.
Radny Paweł Iwaniura zgłosił, że w Osikowie jest położona mogiła z I wojny światowej.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XIX)101)12.
Głosowanie- Rada Gminy w obecności 12 radnych obecnych na sesji jednogłośnie 12 gł. „za” - podjęła uchwałę Nr XIX)101)12 w sprawie „Przyjęcia zadania z zakresu administracji rządowej dotyczącego utrzymania grobów i cmentarzy wojennych w 2012r.” Załącznik Nr 14 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.7. i przeszedł do realizacji pkt.10.8.

10.8.
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Srokowo na lata 2012-2018.


Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina poinformowała, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej polegają na zmianie kwoty budżetu gminy ogółem, w związku ze zwiększeniem dochodów i wydatków w budżecie gminy. Nie ulegają zmianie przedsięwzięcia i zadania ujęte w WPF.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr XIX)102)12.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych – większością głosów 11 gł. „za”, 1 gł. „wstrzymującym, 0 gł. „przeciw” podjęła uchwałę nr XIX)102)12 w sprawie „ Zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Srokowo na lata 2012-2018”. Załącznik Nr 15 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.8. i przeszedł do realizacji pkt.10.9.

10.9.
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Srokowo na 2012r.


Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały.
Dochody - Zwiększenie dochodów związanych z przyjęciem dotacji celowych po stronie dochodów Gminy na: kwotę 323 099,64 zł - środki na zadania zlecone gminie ustawami w dziale rolnictwo na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej rolnikom na podstawie decyzji Wojewody Warmińsko -Mazurskiego Nr FK- 11/2012 z dnia 27 marca 2012r, kwotę 88 202 zł na zadania własne w dziale edukacyjna opieka wychowawcza na stypendia dla uczniów na podstawie decyzji Wojewody Warmińsko - Mazurskiego Nr FK- 21/2012 z dnia 13 kwietnia 2012r,  kwotę 1 100 zł na zadania powierzone z zakresu administracji rządowej dotyczące utrzymania grobów i cmentarzy wojennych, przyjęcie dochodów z lat ubiegłych w dziale 852 opieka społeczna – 1700 zł, zmiana w działach: zmniejszenie działu 801 z jednoczesnym zwiększeniem działu 853 na realizację programu z POKL -Indywidualizacja procesów nauczania w klasach I-III szkół podstawowych, po przekazaniu środków z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie - 90 000zł.
Wydatki - Zwiększenie wydatków na: podstawie decyzji Wojewody Warmińsko -Mazurskiego Nr FK- 23/2012 z dnia 16 kwietnia 2012 r. o kwotę 323 099,64zł środków na zadania zlecone gminie ustawami w dziale rolnictwo na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w tym zwrot rolnikom 316764,35zł oraz 6 335,29zł - na pokrycie kosztów postępowania w sprawie jego zwrotu, zwiększenie o kwotę 88 202 zł środków na wypłatę stypendiów dla uczniów na podstawie decyzji Wojewody Warmińsko - Mazurskiego Nr FK- 21/2012 zgodnie z decyzją z dnia 13 kwietnia 2012r, przyjęcie po stronie wydatków zadania powierzonego z zakresu administracji rządowej dotyczące utrzymania grobów i cmentarzy wojennych - kwota 1 100 zł, przeniesienie między paragrafami w szkołach gminnych , GOPS oraz Urzędzie Gminy po korekcie naliczenia funduszu socjalnego pracownikom jednostek na 2012r oraz korekta mylnie zastosowanego paragrafu 4309 zamiast paragrafu 4308 w rozdziale 80110- Gimnazjum ( Projekt PO KL), przeniesienie zadania z projektu "Indywidualizacja .. z działu 801 do działu 853., ustalenie do tego zadania paragrafu 4300 na opłatę za prowadzenie wyodrębnionego rachunku - 300 zł, ustalenie w rozdziale 80113- dowożenie paragrafu 3020 na zwrot kierowcom za pranie odzieży roboczej, zwiększenie środków na zakup usług ( wyceny, podziały działek) w dziale gospodarka gruntami - kwota 20 000zł.
Dyskusji brak.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XIX)103)12.
Radna Wiesława Pociej wskazała na błąd rachunkowy w uchwale.
Przewodniczący Rady Gminy ogłosił przerwę w obradach w celu usunięcia błędu.
Przerwa w obradach trwała od godz. 15:55 do 16:05.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał zmiany wprowadzone w powyższej uchwale.
Głosowanie – Rada Gminy w obecności 12 radnych – większością głosów 10 gł. „za”, 2 gł. „wstrzymującymi”, 0 gł. „przeciw” podjęła uchwałę nr XIX)103)12 w sprawie „ Zmian w budżecie gminy Srokowo na 2012r”. Załącznik Nr 16 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10.9 i przeszedł do realizacji pkt.11.

Ad. pkt. 11
Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych.


W pkt.5 porządku obrad nie było zapytań i interpelacji radnych.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 11 i przeszedł do realizacji pkt.12.

Ad. pkt. 12
Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.


Przewodniczący Rady Gminy przedstawił następujące sprawy:
1) Zaproszenie Członka Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego na Konferencję dotyczącą rozwoju współpracy samorządów lokalnych z sektorem ekonomii społecznej, która organizuje Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego w dniu 10 maja 2012r. na Zamku w Olsztynie. Zaproszenie stanowi załącznik Nr 17 do protokołu.
2) Pismo Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego w sprawie lokalizowania farm wiatrowych. Pismo stanowi zał. Nr 18 do protokołu.
3) Pismo Ministerstwa Sprawiedliwości Departament Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rady Gminy Srokowo z dnia 28.02.2012r. wyrażające sprzeciw wobec planów zniesienia Sądu Rejonowego w Kętrzynie. w sprawie sądu. Pismo stanowi zał. Nr 19 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 12 i przeszedł do realizacji pkt.13.

Ad. pkt. 13
Przyjęcie protokołu z sesji Nr XVIII z dnia 30.03.2012r.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że protokół z sesji z dnia 30.03.2012r. był do wglądu w biurze Rady Gminy oraz był wyłożony na pół godziny przed sesją na sali obrad. Stwierdził, iż zapoznał się z protokołem, odzwierciedla on wiernie przebieg sesji. Wniosków ani uwag do protokołu nie było.
W chwili zarządzenia głosowania na sali obrad obecnych było 12 radnych.
Protokół Nr XVIII z dnia 30.03.2012r. został przyjęty większością głosów, 10 „za”, 2 gł. „wstrzymujące” ( radni nieobecni na XIX sesji), 0 gł. „przeciw”.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt.13 i przeszedł do realizacji pkt.14.

Ad. pkt. 14
Zakończenie XIX sesji Rady Gminy Srokowo.


Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński wobec wyczerpania porządku obrad o godz. 16:15 zamknął obrady XIX zwyczajnej sesji Rady Gminy Srokowo.

Zgodnie z § 45 ust.2 Statutu Gminy Srokowo przebieg sesji został zarejestrowany a zapis skopiowany na dysk komputera, gdzie jest przechowywany do czasu przyjęcia protokołu przez radę.

Protokół obejmuje 19 załączników. Zał. Nr 1 - 7; 17; 18, 19 - biuro Rady Gminy. Zał. Nr 8-16 - http://www.bip.warmia.mazury.pl/ Srokowo gmina wiejska/akty/14/typ

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński
Protokół sporządziła: Inspektor T. Gryczka

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Srokowo
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Mariusz Daćko
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2012-06-01
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Teresa Gryczka
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2012-06-01 14:07:55
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Mariusz Daćko
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2012-06-01 17:01:56
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Mariusz Daćko
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-02-10 12:14:43
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
945 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony