ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Srokowo
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

VI Kadencja

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

P R O T O K Ó Ł Nr XX/12 z sesji Rady Gminy Srokowo z dnia 30 maja 2012r. w godz. 13:00 – 16:20 miejsce obrad – sala lustrzana Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie.

Informacja ogłoszona dnia 2012-07-09 09:16:40 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

P R O T O K Ó Ł Nr XX/12
z sesji Rady Gminy Srokowo z dnia 30 maja 2012r. w godz. 13:00 – 16:20
miejsce obrad – sala lustrzana Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie.

Ad. pkt.1
Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński o godz. 13:00 otworzył XX sesję Rady Gminy Srokowo. Powitał: Wójta Gminy Srokowo, Skarbnik Gminy i Sekretarz Gminy, radcę prawnego, zaproszonych gości w osobach: Pana Zbigniewa Borysa – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie, Pana Dariusza Ślęzaka – pierwszego zastępcy Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, Pana Wiesława Dyśko - Komendanta Placówki SG w Barcianach, Pana Dariusza Wilczyńskiego – zastępcę Komendanta Placówki SG w Barcianach, Pana Zbigniewa Gałeckiego – Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Srokowie. Powitał Wysoką Radę, Panią Inspektor, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, panie i panów sołtysów, powitał wszystkie osoby uczestniczące w posiedzeniu sesji. Następnie złożył życzenia z okazji Dnia Samorządowca, przypadającego w dniu 27.05.2012r. Z tej okazji oraz przypadającej w tym dniu 22 rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów do rad gmin pracownikom samorządowym w gminie i jednostkach organizacyjnych, radnym, pracownikom kultury, szkół i pracownikom społecznym, sołtysom, członkom rad sołeckich, oraz wszystkim tym, którzy związani są z samorządem, życzył wszystkiego najlepszego, pomyślności, spełnienia marzeń i samych sukcesów w pracy zawodowej oraz w życiu osobistym. Życzył, aby zaangażowanie i trudna, codzienna praca na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i lokalnego rozwoju były zawsze zauważone i doceniane przez mieszkańców naszej „małej Ojczyzny”. Podziękował za trud i zaangażowanie włożone w wykonywanie powierzonych obowiązków, dobre pomysły i decyzje podejmowane dla dobra lokalnych społeczności.
Na podstawie listy obecności Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że w obradach aktualnie uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.
Nieobecni radni: Wiesława Pociej, Marzena Stolarczyk.
Listy obecności radnych, zaproszonych gości i sołtysów stanowią zał. nr 1, 2 i 3. Zgodnie z § 33 ust. 3 Statutu Gminy Srokowo, Rada Gminy na wniosek Przewodniczącego Rady Gminy powołała sekretarza sesji, którym została jednogłośnie (13 gł. „za”) radny Dariusz Olszewski.

Ad. pkt.2
Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie wniosków o zmianę porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że porządek obrad radni otrzymali na piśmie. Do porządku obrad nie wprowadzono zmian.
Porządek obrad sesji przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie XX sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie zmian w porządku obrad.
3. Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.
4. Informacja Przewodniczącego Rady Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie:
• Informacja policji
• Informacja straży pożarnej
• Informacja straży granicznej
7. Informacja o posiadanych zasobach turystycznych w gminie Srokowo i ich wykorzystanie.
8. Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2011 w gminie Srokowo.
9. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawach:
9.1. zaciągnięcie pożyczki na sfinansowanie planowanego deficytu,
9.2. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Srokowo na lata 2012-2018,
9.3. zmiany budżetu gminy Srokowo na 2012r.
10. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
11. Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.
12. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Gminy z dnia 27.04.2012r.
13. Zamknięcie XX sesji Rady Gminy Srokowo.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 2 i przeszedł do realizacji pkt.3.

Ad. pkt.3
Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.

Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz w okresie między sesjami od 27.04.2012r. do 30 maja 2012r.wydał 2 zarządzenia:
1. Zarządzenie nr 20)2012 z dnia 10.05.2012r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych Gminy Srokowo w roku 2012 przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
2. Zarządzenie Nr 21)12 z dnia 24 maja 2012r. w sprawie prowadzenia kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Do przedstawionej informacji nie było wniosków ani zapytań.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 3 i przeszedł do realizacji pkt.4.

Ad. pkt. 4
Informacja Przewodniczącego Rady Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński złożył informację o działalności w okresie międzysesyjnym:
1. podczas pełnienia dyżurów przyjął jedną interesantkę,
2. uczestniczył w posiedzeniach komisji stałych Rady Gminy,
3. 25.05.2012r.wspólnie z radnymi i pracownikami samorządowymi gminy Srokowo uczestniczył w Międzygminnym Turnieju Piłki Nożnej Samorządowców w Barcianach. Do przedstawionej informacji nie było zapytań.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 4 i przeszedł do realizacji pkt. 5.

Ad. pkt. 5
Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady Gminy złożył zapytanie do Wójta Gminy. W 2009r. w obrębie Młynowo nastąpił podział działki nr 43, będącej własnością ANR w Olsztynie, na trzy działki, z których dwie były przewidziane do przejęcia nieodpłatnie na mienie gminy. Są to działki 43)2 i 43)4, stanowiące byłą plażę, z dojazdem do poszczególnych działek. Gmina Srokowo była uczestnikiem w kosztach podziału tej nieruchomości i do chwili obecnej nie określiła swego stanowiska. Jest to sprawa pilna.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 5 i przeszedł do realizacji pkt. 6.

Ad.pkt.6
Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że informacja była tematem posiedzeń komisji rady. Informacja policji. Krótką prezentację przedstawiającą gminę Srokowo na tle powiatu kętrzyńskiego przedstawił Pan Dariusz Ślęzak – zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie. Poinformował między innymi o strukturze Komendy Powiatowej Policji. Na dzień 31.12.2011r. w Komendzie było 138 etatów, w tym 67 etatów w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego. W tym wydziale jest umieszczony Rewir Dzielnicowych w Srokowie, w ubiegłym roku odszedł na emeryturę kierownik Rewiru Waldemar Tomaszewicz, od 2.01.2012r. na tym stanowisku jest Pan Zbigniew Gałecki. W Rewirze Dzielnicowych w Srokowie jest pełna obsada - kierownik i dwóch dzielnicowych. Pracę policyjną można podzielić na prace prewencyjną i pracę kryminalną. Ilość służb patrolowych, w ostatnich latach spada ze względu na istniejące wakaty, podobnie jest z ilością służb w obchodach. W 2011r. ujawniono ponad 10 tys. wykroczeń, przede wszystkim większość z nich w ruchu drogowym. W Komendzie w Kętrzynie jest nieoznakowany radiowóz policyjny z wideorejestratorami Renault Megane i oznakowany radiowóz policyjny z wideorejestratorami. W 2011r. udzielono prawie 6 tys. mandatów karnych, policjanci Rewiru Dzielnicowych w Srokowie ujawnili 111 wykroczeń, z tego: udzielono pouczeń - 31, sporządzono wniosków o ukaranie - 46, nałożono mandatów karnych - 34. Były to wykroczenia drogowe, zakłócanie ładu i porządku publicznego, drobne kradzieże. Na terenie powiatu było 47 wypadków drogowych, powyżej 400 kolizji drogowych, 5 ofiar śmiertelnych i 56 rannych. Na terenie gminy Srokowo w 2011r. doszło do 26 kolizji, 6 wypadków drogowych, w których zginęło 2 osoby i 6 osób zostało rannych. Zaistniało 70 zdarzeń o charakterze przestępczym, między innymi: przeciwko życiu i zdrowiu-8, kradzież rzeczy-14, kradzież z włamaniem-8, nietrzeźwi kierujący-14, wypadki drogowe-6. Wykrywalność ogólna w powiecie powyżej 70%, przestępstw kryminalnych – 59%, wykrywalność sprawców kradzieży – 40%, rozbojów – 71%, bójek – 90%. Zanotowano 81 czynów karalnych z udziałem nieletnich. Zastępca Komendanta przypomniał priorytety Komendanta Głównego Policji na lata 2010-2012, którymi kierują się w swojej pracy, a następnie odpowiadał na pytania. Przewodniczący Rady Gminy prosił o wyjaśnienie, jaka jest maksymalna ilość punktów karnych, jaką możne mieć kierowca w związku z zaostrzającym się kodeksem karnym? Pan Dariusz Ślęzak powiedział, że jest możliwość sprawdzenia ilości tych punktów w Komendzie, jeśli są wątpliwości, co do stanu punktów i zweryfikować je.
Radna Czesława Gwóźdź zadała pytanie, jaka jest tolerancja w przekroczeniu szybkości, żeby nie otrzymać mandatu i czy przestępczość narkotykowa się zwiększa. Pan Dariusz Ślęzak wyjaśnił, że tolerancja w przekroczeniu szybkości wynosi do 10-11 km, powyżej 11 km są wypisywane mandaty. Przestępczość narkotykowa jest i wśród młodzieży i wśród dorosłych i nie dotyczy tylko powiatu kętrzyńskiego. Pojawiają się narkotyki coraz mocniejsze. Komenda powiatowa rozpoczęła 20 postępowań w sprawie przestępstw narkotykowych.
Skarbnik Gminy zgłosiła, że pewna grupa młodzieży w Srokowie dokonuje rozbojów i pobić, niszczy mienie, Policja ich zamyka i wypuszcza, problem powraca, mieszkańcy zaczynają się bać, czują się niebezpiecznie. Reakcja policji jest zbyt późna. Pan Dariusz Ślęzak stwierdził, że pobicie jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat i nie jest to przesłanką do tego, żeby wobec sprawcy pobicia zastosować środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Taka osoba dochodzi do sądu. Wszelkie takie sygnały należy kierować do kierownika Rewiru Dzielnicowych.
Radny Marek Wawer zgłosił potrzebę wysyłania z Komendy z Kętrzyna, co jakiś czas patroli nieoznakowanym autem do Srokowa, żeby była możliwość ujawnienia np. osób nietrzeźwych spożywających alkohol w miejscach publicznych czy innych wykroczeń. Pan Dariusz Ślęzak odpowiedział, że jeśli jest taka wola i taki wniosek trzeba go zrealizować.
Pani Agnieszka Gajowniczek zapytała się o niestandardowe działania Policji na terenie powiatu kętrzyńskiego mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, dzieci np. dodatkowy monitoring. Pan Dariusz Ślęzak odpowiedział, że są sporządzane nawet cotygodniowe analizy ze zdarzeń dotyczących stanu bezpieczeństwa, którym zapobiega się w pierwszej kolejności. Monitoring daje dobry materiał w celu wykrycia sprawców zdarzeń np. pobić czy innych przestępstw. Ponadto stosowane są działania prewencyjne podejmowane przez odpowiednie służby.
Po zakończeniu dyskusji Przewodniczący Rady Gminy przystąpił do przegłosowania informacji.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – jednogłośnie ( 13 gł. „za”) przyjęła „ Informację Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na obszarze gminy Srokowo w 2011r.” Załącznik nr 4 do protokołu.

Informacja straży pożarnej.
Informację na temat ochrony p. poż. w gminie Srokowo w 2011r. przedstawił Wójt Gminy Franciszek Andruszkiewicz pełniący funkcję prezesa Zarządu Gminnego OSP w Srokowie poinformował, że na terenie gminy Srokowo w 2011r. działały dwie jednostki OSP: OSP Jegławki – S1 samochód pożarniczy, Star 244 OSP Srokowo – S2 samochód pożarniczy, Star 200, MAN TGL290 Jednostka Srokowo jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Obie jednostki zrzeszają 54 członków (Srokowo - 35, Jegławki – 19). Członkowie jednostek biorą czynny udział w zabezpieczeniu imprez kulturalno – sportowych współdziałając z Policją i Strażą Graniczną. Obie jednostki OSP brały czynny udział w 45 akcjach ratowniczo – gaśniczych na terenie gminy Srokowo. OSP Srokowo i OSP Jegławki włączają się w przygotowanie młodzieży do Turnieju Wiedzy Pożarniczej w szkołach na terenie gminy Srokowo. Na bieżące utrzymanie jednostek w 2011r. wydatkowano kwotę 76 547 zł: Akcie ratowniczo – gaśnicze – 13 227 zł, szkolenia – 5 462 zł, paliwo – 21 222 zł, gaz, energia -5 855 zł, przegląd sprzętu – 7 107 zł, ubezpieczenie samochodu – 7 849 zł, palenie w kotłowni remizy OSP Srokowo – 2 310 zł, ZUS – 713 zł, zakup sprzętu – 12 800 zł. Następnie informację o stanie ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych na terenie gminy Srokowo za 2011r. przedstawił Pan Zbigniew Borys – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Poinformował między innymi, że na terenie gminy Srokowo w 2011r. skontrolowano 9 obiektów, w powiecie kętrzyńskim – 69 kontroli. Najczęściej powtarzające się usterki dotyczyły braku aktualnych badań i przeglądów instalacji elektrycznych, gazowych, kominowych, braku aktualnych badań i przeglądów instalacji i urządzeń ppoż. ( konserwacji gaśnic, pomiarów ciśnienia i wydajności hydrantów wewnętrznych), wyposażenia obiektów w podręczny sprzęt gaśniczy, braku w oznakowaniu dróg i wyjść ewakuacyjnych, warunków ewakuacji, niezachowania warunków budowlanych. Obowiązek przeprowadzenia, co najmniej raz na dwa lata praktycznego sprawdzenia warunków ewakuacji dotyczy obiektów, w których przebywa ponad 50 osób, będących jego stałymi użytkownikami. W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników ( szkoły, przedszkola) praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać co najmniej raz w roku. Na terenie gminy Srokowo w latach 2007-2011 przeprowadzono ćwiczenia polegające na praktycznym sprawdzeniu organizacji i warunków ewakuacji tylko w jednym obiekcie – Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Srokowie (11.10.2011r.). W gminie Srokowo w 2011r. było: 2 pożary w instalacjach i urządzeniach kominowych, w powiecie – 32, zanotowano 43 zdarzenia: 14 pożarów - 9 pożarów małych i 5 pożarów średnich ( 317 w powiecie), 28 miejscowych zagrożeń ( 330 w powiecie), 1 fałszywy alarm ( 31 w powiecie). W wyniku pożarów szacunkowe straty wyniosły 241 tys. zł, wartość uratowanego mienia 225 tys. zł. Następnie Komendant przedstawił zagadnienia szkoleniowe OSP, system ochrony przeciwpożarowej w powiecie, nakłady na ochronę ppoż. Powiedział, że utrzymywanie OSP leży nie tylko w interesie PSP, ale przede wszystkim samorządu i mieszkających tam ludzi. Odnośnie Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego wizja Państwa jest taka, żeby system ten zrzeszający 30 tys. strażaków z PSP i 150 tys. z OSP miał obsługiwać na zgłoszenie mieszkańców. Jeśli chodzi o powiat kętrzyński i między innymi gminę Srokowo, po włączeniu do tego systemu OSP Jegławka, która w tym roku otrzyma samochód gaśniczy, będzie mogła świadczyć szeroką pomoc i obejmować swoim zasięgiem całą gminę łącznie z OSP Srokowo. Komendant podziękował strażakom z jednostki OSP w Jegławkach za ich zaangażowanie. Poinformował, że do końca czerwcu br. w gminie Srokowo zostaną zakończone tzw. lokalizacje oraz przeglądy hydrantów, dzięki czemu powstanie baza danych na mapie cyfrowej w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie i w każdym momencie będzie możliwość zlokalizowania tych urządzeń. Komendant podziękował za nieustającą przychylność dla strażaków ze strony władz gminy Srokowo.
Dyskusja.
Radny Bogusław Staruch korzystając z okazji podziękował za ciepłe słowa skierowane przez Komendanta do druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jegławkach.
Głosowanie- Rada Gminy w obecności 13 radnych – jednogłośnie ( 13 gł. „za”) przyjęła „Informację Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej o stanie ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych na terenie gminy Srokowo za 2011r.” Załącznik nr 5 do protokołu.

Informacja straży granicznej.
Informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w terytorialnym zasięgu działania placówki straży granicznej w Barcianach w 2011r. przedstawił Pan Dariusz Wilczyński – zastępca Komendanta Placówki SG w Barcianach. Poinformował między innymi, że Placówka SG w Barcianach ochrania granicę z Federacją Rosyjską na długości 23 247,8 m. Linia rozgraniczenia odpowiedzialności służbowej to rejon miejscowości Wyskok, swoją działalnością obejmują dwie gminy Srokowo i Barciany, przejście graniczne w Skandawie oraz terminal w miejscowości Kotki. Obsada etatowa placówki – 49 funkcjonariuszy, stan ewidencyjny – 42 funkcjonariuszy, stan faktyczny placówki – 39 funkcjonariuszy. Następnie zastępca komendanta przedstawił wyposażenie placówki – 4 samochody terenowe, 2 samochody osobowe, 1 samochód ciężarowy, 5 motocykli Honda oraz 2 motocykle Rieju, 2 quady, 2 pojazdy obserwacyjne Mercedes, 7 rowerów górskich oraz wyposażenie specjalistyczne. Przestępczość graniczna – w 2011r. zanotowano 3 przekroczenia nielegalne granicy z RP do FR, 3 przekroczenia z FR do RP i 5 wejść na pas drogi granicznej. Ruch graniczny na kolejowym przejściu granicznym w Skandawie – w 2011r. odprawiono 3482 osoby, skontrolowano 57 lokomotyw i skontrolowano 23164 wagony towarowe. Straż Graniczna współpracuje z Policją w ramach różnych akcji. W 2011r. zatrzymano 12 nietrzeźwych kierowców, przeprowadzono 20 interwencji, wystosowano 4 wnioski do Sądu Grodzkiego, pouczono 62 kierowców. W ramach akcji Razem Bezpieczniej, Znicz, Bezpieczne Wyjazdy i innych wylegitymowano 636 osoby, skontrolowano 564 pojazdy, nałożono 308 mandatów, skontrolowano 705 obiektów. Efektywność Placówki SG w Barcianach – w 2011r. patrole – 2302, skontrolowano 1742 pojazdy, nałożono 185 mandatów, wylegitymowano 2334 osoby, wartość ujawnionych wyrobów akcyzowych – 11052,20 zł, łączna wartość nałożonych mandatów – 22680 zł. Zastępca Komendanta poinformował o współpracy z młodzieżą we wszystkich szkołach na terenie gminy Srokowo w ramach różnych akcji oraz o współpracy z samorządem oraz ludnością pogranicza. Podziękował dla Wójta Gminy Srokowo za wsparcie w zorganizowaniu II Turnieju Siatkówki Halowej o Puchar Komendanta W- MOWG oraz za daleko idącą pomoc przy pracach na pasie drogi granicznej. Jest to praca cykliczna, trwa cały czas i dzięki tej pomocy przeprowadzona została modernizacja wszystkich 49 słupów granicznych. Na tym zastępca Komendanta Pan Dariusz Wilczyński zakończył swoje wystąpienie.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – jednogłośnie ( 13 gł. „za”) przyjęła informację Straży Granicznej „Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w terytorialnym zasięgu działania placówki Straży Granicznej w Barcianach w 2011r.” Załącznik nr 6 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 6, podziękował Komendantom za obszerne przedstawienie tematów i zarządził 20 min. przerwę w obradach – godz. 14:37.
Po przerwie o godz. 14:57 obrady wznowiono.

Ad.pkt.7
Informacja o posiadanych zasobach turystycznych w gminie Srokowo i ich wykorzystanie.

Sekretarz Gminy Małgorzata Chociełowska poinformowała, że gmina Srokowo posiada wiele walorów architektonicznych jak również przyrodniczych i krajobrazowych. W gminie znajduje się wiele obiektów, które można polecić do zwiedzania. Należą do nich między innymi: Ratusz w Srokowie wybudowany w 1608 roku, Kościół Parafialny pod Wezwaniem św. Krzyża w Srokowie wybudowany w 1405 roku, dworki i pałace, wieża Bismarcka, śluzy na Kanale Mazurskim. W Gminnym Ośrodku Kultury w Srokowie na parterze znajduje się makieta Kanału Mazurskiego prezentująca kanał z zaznaczonymi śluzami. Na I piętrze budynku Domu Kultury mieści się galeria, w której prezentowane są prace malarskie. Na II piętrze w dziale Etnografii znajduje się kolekcja różnorodnych przedmiotów codziennego użytku, wykorzystywanych niegdyś w wiejskich gospodarstwach. Na terenie naszej Gminy posiadamy zarejestrowane gospodarstwa agroturystyczne i pokoje gościnne, w których można skorzystać z noclegu i wyżywienia. Istniejące gospodarstwa agroturystyczne oraz punkty małej gastronomii nie zabezpieczają wyżywienia dla turystów przebywających na terenie naszej Gminy. W celu promocji istniejących zasobów turystycznych Gminy Srokowo prowadzona jest strona internetowa www.srokowo.iaw.pl
Dyskusja.
Radna Czesława Gwóźdź zwróciła uwagę, że wieżę Bismarca trudno dla turystów znaleźć, jest drogowskaz, gdzie ona się znajduje, ale na miejscu są problemy z jej znalezieniem. Co do pałaców i dworów to nie mamy na to wpływu. Gospodarstwa agroturystyczne powinny być aktualizowane, bo fizycznie niektóre z nich nie działają.
Sołtys wsi Siniec Renata Mendala podziękowała Wójtowi za pomoc przy uporządkowaniu parku i przedstawiła pomysł, jaki mają mieszkańcy na zagospodarowanie tego zabytkowego parku w przyszłości, przy pomocy funduszy unijnych ( PO „RYBY” 2007-2013 z dofinansowaniem nawet 90%) i przy współpracy i pomocy gminy w tym przedsięwzięciu. Park położony jest przy drodze Kętrzyn – Węgorzewo i na pewno byłby atrakcją turystyczną miejscowości i gminy. W parku planuje się zrobić ścieżkę zdrowia, plac zabaw i wypoczynku, wiatę do spotkań. Pani sołtys zwróciła się z zapytaniem do Wójta czy mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w tym przedsięwzięciu Wójta Gminy.
Wójt Gminy odpowiedział, że sołectwo winno w tej sprawie złożyć wniosek do budżetu na 2013r., w terminie do końca września 2012r. Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – jednogłośnie ( 13 gł. „za”) przyjęła „Informację o posiadanych zasobach turystycznych w gminie Srokowo i ich wykorzystanie”. Załącznik nr 7 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 7 i przeszedł do realizacji pkt.8.

Ad.pkt.8
Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2011 w gminie Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że informacja była tematem posiedzeń komisji Rady Gminy.
Kierownik GOPS Halina Renc poinformowała, że ta informacja to nic innego jak sprawozdanie przedstawiane radzie w marcu br. za 2011r. W przyszłym roku taka ocena będzie przygotowana w marcu lub kwietniu i przedstawiona radzie.
Dyskusji brak.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych - jednogłośnie ( 13 gł. „za”) przyjęła informację w sprawie „.Oceny zasobów pomocy społecznej za rok 2011 w gminie Srokowo”. Załącznik nr 8 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 8 i przeszedł do realizacji pkt.9.

Ad. pkt. 9
Podjęcie uchwał w sprawach:

9.1. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie planowanego deficytu.
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina poinformowała, że należy zaciągnąć pożyczkę na sfinansowanie planowanego deficytu tj. na wyprzedzające finansowanie w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „ Odnowa i rozwój wsi” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, na projekt „Remont elewacji i wymiana stolarki okiennej, z remontem stolarki drzwiowej zewnętrznej zabytkowego Ratusza w miejscowości Srokowo”, w wysokości 180 000 zł, co stanowi 59,48 % wartości kosztorysowej tej inwestycji, w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie Oddział w Olsztynie. Źródłem spłaty pożyczki będą środki otrzymane z budżetu państwa dla Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013- Oś 4” działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „ Odnowa i rozwój wsi. Zwrot otrzymanej pożyczki na wyprzedzające finansowanie nastąpi po otrzymaniu środków z budżetu państwa dla Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 tj. w 2013r. W przypadku nie wpłynięcia środków z budżetu państwa z przyczyn zależnych od gminy, źródłem spłaty pożyczki i realizacji zabezpieczeń będą dochody własne gminy z podatków i opłat. Oprocentowanie pożyczki, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 2008r w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach PROW na dzień podjęcia uchwały wynosi 1,12%. Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XX)104)12.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 gł. „za” podjęła uchwałę nr XX)104)12 w sprawie „ Zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie planowanego deficytu”. Załącznik nr 9 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt.9.1. i przeszedł do realizacji pkt.9.2.

9.2. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Srokowo na lata 2012-2018.
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina poinformowała, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej polegają na zmianie kwoty budżetu gminy ogółem, w związku ze zwiększeniem dochodów i wydatków w budżecie gminy. Nie ulegają zmianie przedsięwzięcia i zadania ujęte w WPF.
Dyskusji brak.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Iwaniura odczytał projekt uchwały Nr XX)105)12.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 13 radnych – jednogłośnie 13 gł. ”za” podjęła uchwałę nr XX)105)12 w sprawie „ Zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Srokowo na lata 2012-2018”. Załącznik Nr 10 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 9.2. i przeszedł do realizacji pkt.9.3.

9.3. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Srokowo na 2012r.
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina przedstawiła projekt uchwały.
Dochody - zwiększenie dochodów następuje na podstawie trzech decyzji Wojewody Warmińsko – Mazurskiego dot. pomocy społecznej: kwota 24 931 zł - środki na zadania własne gminy w zakresie dożywiania, kwota 17 439 zł - środki na zadania własne gminy na zasiłki okresowe, kwota 616 zł - środki na opłacenie składki z budżetu państwa na ubezpieczenie zdrowotne za osoby uprawnione, -przyznanego przez Wojewodę Warmińsko - Mazurskiego na podstawie 3 decyzji z dnia 16 i 21 marca2012r.odszkodowania za prawo własności nieruchomości przejętych z mocy prawa przez Województwo Warmińsko - Mazurskie na podstawie decyzji Wojewody o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej tj. drogi wojewódzkiej nr 650 na terenie Gminy Srokowo - dochody majątkowe- kwota 269 200zł. Zmniejszenie dochodów związanych ze zmniejszeniem dotacji celowych wynikających z decyzji Wojewody Warmińsko -Mazurskiego zmniejszającej dotacje na zadania zlecone gminie ustawami w dziale Pomoc społeczna, w rozdziale 85212 - świadczenia rodzinne o kwotę 17 439zł.
Wydatki - zwiększenie związanych z przyjęciem dotacji celowych po stronie wydatków Gminy na podstawie: - decyzji Wojewody Warmińsko -Mazurskiego o kwotę 24 931 zł - środki na zadania własne gminy w dziale 852 Pomoc społeczna - w rozdziale 85295 na zadanie Pomoc państwa w zakresie dożywiania, - decyzji Wojewody Warmińsko -Mazurskiego o kwotę 17 439 zł - środki na zadania własne gminy w dziale 852 Pomoc społeczna- w rozdziale 85214 - zasiłki okresowe, - w administracji samorządowej dział 750, zwiększenie środków o kwotę 156 370 zł z przeznaczeniem na zakup materiałów i usług związanych z koniecznością wymiany instalacji elektrycznej w Urzędzie Gminy Srokowo, wymiany podłóg na piętrze (po zalaniu) oraz wymiany drzwi na korytarzach oraz malowanie pokoi po remoncie, w dziale 900 - ustalenie środków na usługi w kwocie 4 200 zł jest to koszt wywozu gałęzi z Parku w Sińcu, po przeprowadzonej wycince krzaków, -przeniesienia środków na zadaniach zleconych (akcyza) o kwotę 2,70 zł. - zmiany w dziale 710 i 754 dotyczą przeniesień pomiędzy zadaniami własnymi a zadaniami z administracji rządowej, - zwiększenie środków na zadania zlecone zgodnie z decyzją Wojewody z dnia 24 maja 2012r Nr FK/58/2012 zwiększającą środki na opłacenie składki z budżetu państwa na ubezpieczenie zdrowotne za osoby uprawnione - 616zł. - Dz. 853- rozdz. 85395 -pokrycie w kwocie 3630zł kosztów zakupu pomocy i wyposażenia nie mających pokrycia w projekcie w projekcie POKL indywidualizacja procesów nauczania. Zmniejszenie wydatków wynika z: -decyzji Wojewody – Warmińskiego i dotyczy zmniejszenia dotacji na zadania zlecone gminie ustawami w dziale Pomoc społeczna, w rozdziale 85212 - świadczenia rodzinne o kwotę 17 439zł, - przeniesienie między paragrafami w Ośrodku Pomocy Społecznej błędu wskazanego we wniosku z 23 kwietnia br. przez Kierownika GOPS po korekcie naliczenia funduszu socjalnego pracownikom i błędnego przeniesienia między zadaniami własnymi i zleconymi a także przeniesienie z wynagrodzeń bezosobowych na usługi w dziale ochronie zdrowia - przeciwdziałanie alkoholizmowi o kwotę 3 000zł, - zmiany zapisów tylko w załączniku o funduszu sołeckim między działami i rozdziałami nie powodujące zmiany zadań i dostosowujące do zapisów w uchwale budżetowej, - zmniejszenie środków o kwotę 180 000zł na adaptację świetlic w Sińcu i Jankowicach o kwotę środków planowanych do pozyskania z pożyczki na wyprzedzające finansowanie inwestycji z programu Odnowa wsi ( przeniesienie tej kwoty na 2013r).
Dyskusja.
Skarbnik Gminy Małgorzata Cwalina odpowiadała na pytania radnych dotyczące: zmniejszenia środków o kwotę 180 000zł na adaptację świetlic w Sińcu i Jankowicach, zaplanowania aż 160 tys. zł na przeznaczeniem na zakup materiałów i usług związanych z koniecznością wymiany instalacji elektrycznej w Urzędzie Gminy Srokowo, wymiany podłóg na piętrze (po zalaniu) oraz wymiany drzwi na korytarzach oraz malowanie pokoi po remoncie. Pytania radnych dotyczyły ewentualnych dodatkowych kosztów remontu Ratusza biorąc pod uwagę zalecenia konserwatora ( dodatkowe prace polegające na zbiciu całego tynku, przetarg przewidywał zbicie 20%) oraz zmniejszenia budżetu po stronie wydatków o 180 tys. zł
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że jest to konieczne, ponieważ projekt na adaptację świetlic w Sińcu i Jankowicach został odrzucony przez Urząd Marszałkowski z powodu nieterminowej korekty wniosku ( błąd pracownika Urzędu Gminy). Zarząd LGD9 wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego o dodatkowy nabór i projekt zostanie ponownie zgłoszony. Realizacja tego projektu była planowana na 2013r. i termin ten zostanie zachowany. Jeśli chodzi o zaplanowaną kwotę 160 tys. zł Skarbnik Gminy poinformowała, że wstępny kosztorys wymiany instalacji elektrycznej w Urzędzie to kwota 80 tys. zł, ponadto koszt inwestycji zwiększy się ze względu na zalecenia konserwatora, który wydał zbicie całego tynku, a przetarg przewidywał zbicie 20% tynku. Pomysł wymiany instalacji powstał z chwilą, gdy gmina otrzymała pieniądze w kwocie 269 tys. zł tytułem odszkodowania za wywłaszczone działki gminne, położone przy drodze gminnej 650. Kwota ta może być wydatkowana tylko na inwestycje i będzie wydatkowana na inwestycje już realizowane. Na tym zakończono dyskusję.
Godz. 15:40 - z sali obrad wychodzi radna Iwona Szkudlarek – stan rady 12 radnych.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zenon Bachowski odczytał projekt uchwały Nr XX)106)12.
Głosowanie - Rada Gminy w obecności 12 radnych – większością głosów 11 gł. „za”,1 gł. „wstrzymującym”, bez gł. „przeciw” podjęła uchwałę nr XX)106)12 w sprawie „ Zmian w budżecie gminy Srokowo na 2012r”. Załącznik Nr 11 do protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 9.3. i przeszedł do realizacji pkt.10.

Ad. pkt. 10
Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych.

Wójt Gminy w odpowiedzi na zapytanie Przewodniczącego Rady Gminy poinformował, że sprawa jest prosta, wystosowane zostanie pismo do Agencji Nieruchomości Rolnych.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 10 i przeszedł do realizacji pkt.11.
Na salę obrad wchodzi radna Iwona Szkudlarek – stan rady 13 radnych.

Ad. pkt. 11
Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.

Przewodniczący Rady Gminy wspólnie z Wiceprzewodniczącym Rady Zenonem Bachowskim odczytali życzenia z okazji Dnia Samorządowa przesłane od dyrektora GOK w Srokowie, kierownik GOPS oraz posła na Sejm RP Andrzeja Orzechowskiego.
Sołtys wsi Siniec Renata Mendala wnioskowała o:
1) remont drogi w Sińcu od pałacu do domu Pani Mendali, która ma niepełnosprawne dziecko i są problemy z transportem dziecka,
2) postawienie wiaty na przystanku w Kątach dla dojeżdżających dzieci.
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt. 11 i przeszedł do realizacji pkt.12.

Ad. pkt. 12
Przyjęcie protokołu z sesji Nr XIX z dnia 27.04.2012r.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński poinformował, że protokół z sesji z dnia 27.04.2012r. był do wglądu w biurze Rady Gminy oraz był wyłożony na pół godziny przed sesją na sali obrad. Stwierdził, iż zapoznał się z protokołem, odzwierciedla on wiernie przebieg sesji. Wniosków ani uwag do protokołu nie było. W chwili zarządzenia głosowania na sali obrad obecnych było 13 radnych. Protokół Nr XIX z dnia 27.04.2012r. został przyjęty większością głosów, 11 gł. „za”, 2 gł. „wstrzymujące” ( radni nieobecni na XIX sesji).
Przewodniczący Rady Gminy zamknął pkt.12 i przeszedł do realizacji pkt.13.

Ad. pkt. 13
Zakończenie XX sesji Rady Gminy Srokowo.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński wobec wyczerpania porządku obrad o godz.16:20 zamknął obrady XX zwyczajnej sesji Rady Gminy Srokowo.
Zgodnie z § 45 ust.2 Statutu Gminy Srokowo przebieg sesji został zarejestrowany a zapis skopiowany na dysk komputera, gdzie jest przechowywany do czasu przyjęcia protokołu przez radę.
Protokół obejmuje 11 załączników. Zał. Nr 1 - 8 - biuro Rady Gminy Zał. Nr 9-11 - http) bip. warmia. mazury.pl/ Srokowo gmina wiejska/akty/14/typ.

Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Kamiński
Protokół sporządziła: Inspektor T. Gryczka

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Srokowo
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Mariusz Daćko
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2012-07-09
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Teresa Gryczka
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2012-07-09 08:41:37
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Mariusz Daćko
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2012-07-09 09:16:40
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Mariusz Daćko
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-02-10 12:15:32
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
825 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony